Kot perski – charakter, pielęgnacja, dieta, cena
Koty perskie są w Polsce bardzo popularne. Należą do kotów spokojnych i towarzyskich, jednak wymagają dużo opieki. Sprawdźmy dlaczego warto posiadać kota perskiego.
1. Kot perski – wygląd
Koty perskie osiągają masę od 4 do 7 kilogramów. Wyróżniają się charakterystycznym kształtem głowy i krótką szyją. Posiadają dużą głowę o małych, zaokrąglonych uszach i spłaszczonej twarzy. Mają wypukłe czoło, zaokrąglone policzki i duże, ładne oczy. Łapy kotów perskich są krótkie i masywne. Ogon kotów tej rasy jest dość krótki, ale za to niezwykle puszysty. Sierść kota perskiego jest przyjemna w dotyku, puszysta i wymaga pielęgnacji. Wyróżnia się następujące typy jej umaszczenia: srebrny dymny, złoty, biały i szynszylowy.
2. Kot perski – charakter
Koty perskie są spokojne i zrównoważone. Bardzo rzadko wykazują agresywne zachowania. Są przyjaźnie nastawione do ludzi i szybko się do nich przywiązują. Można je zaliczyć do leniuchów, które zamiast całodniowej zabawy wolą wylegiwać się wygodnie na kanapie. Są dość ciche i nie chce im się bez powodu miauczeć. Koty perskie dobrze sprawdzą się w domach z dziećmi i zwierzętami. Należą do bardzo inteligentnej kociej rasy.
3. Kot perski – pielęgnacja
Koty perskie posiadają długie i puszyste futro, przez co wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Zaleca się raz dziennie wyczesać kota o tego typu sierści. Najwięcej uwagi sierść wymaga w okresie linienia. Należy ją wyczesywać grzebieniem, a następnie szczotką. Koty perskie wymagają również kąpieli około raz w miesiącu. W przypadku gdy sierść lubi się przetłuszczać, należy to robić częściej. Myjąc zwierzaka, uważajmy, by woda nie dostała się do oczu i uszu. Po umyciu futro delikatnie wyciskamy ręcznikiem, a następnie osuszamy suszarką i czeszemy. Koty perskie często zmagają się z niedrożnością kanalików nosowo-łzowych. Powoduje to spływanie wydzieliny do oczu, która może stać się siedliskiem bakterii i wywoływać stany zapalne. Niezbędne jest zatem codzienne, rutynowe wycieranie oczu kota perskiego płatkami kosmetycznymi nasączonymi wodą.
4. Kot perski – dieta
Prawidłowo karmiony kot perski będzie wyróżniał się piękną urodą i dobrym zdrowiem. Perskie koty lubią ugotowane mięso np. wołowinę, jagnięcinę lub drób. Dietę warto wzbogacić o nabiał, gotowane warzywa, ryż lub rybie filety.
Można także podawać suchą karmę, która zawiera wszystkie niezbędne w kociej diecie składniki. Karmy posiadają również substancje, które czyszczą zęby naszego pupila i ułatwiają usuwanie z żołądka sierściowych kulek.
Pamiętajmy, aby kotom nie podawać mleka, gdyż obecna w nim laktoza źle wpływa na układ pokarmowy kota. Nie powinniśmy podawać również ziemniaków, surowych ryb, wędlin lub tłustego mięsa. Stosowanie się do powyższych zasad pozwoli utrzymać kota w dobrej kondycji na wiele lat.
Ważne jest również dobranie ilości składników odżywczych i kaloryczności pokarmu do masy kota perskiego. Podając suchą karmę można stosować się do zaleceń producenta, jednak w przypadku samodzielnego przygotowywania pokarmu trzeba wykazać się większą wiedzą z zakresu zdrowego żywienia.
5. Kot perski – choroby
Koty perskie mają predyspozycje do niektórych chorób. Najczęstszym problemem są różnego rodzaju choroby oczu. Persy zmagają się między innymi z wrzodami rogówki. Leczenie tego typu choroby trwa około 5 tygodni. Terapię przeprowadza się za pomocą antybiotyków i leków przeciwzapalnych. Innym schorzeniem występującym głównie u białych kotów perskich jest głuchota. Niektóre koty zmagają się także z polisowością nerek. Pierwsze objawy tej choroby występują dopiero po 3 roku życia. Część persów choruje na kardiomiopatię przerostową. Jest to schorzenie charakteryzujące się pogrubieniem mięśnia sercowego. Prowadzi ono do obrzęku płuc. Do objawów choroby można zaliczyć zianie, duszności, ospałość, omdlenia i zwiększenie częstotliwości oddechów. Choroba obejmuje zarówno młode, jak i starsze koty perskie.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
6. Kot perski – dojrzałość płciowa
Rozwój płciowy u kotów perskich postępuje nieco wolniej niż u kotów innych raz. Samce dojrzewają po 12 miesiącach, natomiast u kotek pierwsza ruja występuje w około 10. Miesiącu życia. Faza płodna następuje co 2-3 tygodnie, najintensywniej w okresie wiosennym.
Jeśli chcemy zapobiec ciąży możemy zdecydować się na sterylizację kotki. Jest to prosty i szybki zabieg, który zapobiegnie zajściu w ciążę. Innym sposobem jest antykoncepcja hormonalna, lecz stosowana regularnie może mieć negatywny wpływ na kota.
7. Kot perski – cena
Młode koty perskie można nabyć w cenie do 2000 zł. Jeśli szukamy spokojnego, przyjaznego kota o wyjątkowym wyglądzie, warto zastanowić się nad wybraniem kota perskiego. Należy liczyć się jednak z tym, że wymaga on stałej pielęgnacji. Koty perskie to wspaniali towarzysze zarówno dorosłych, dzieci jak i innych zwierząt.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.