Krwawienie w ciąży - objawy, przyczyny, poronienie, zalecenia
Krwawienie w ciąży dotyka wielu kobiet. Nie zawsze oznacza, że matce lub dziecku zagraża jakieś niebezpieczeństwo, ale nie można tego bagatelizować. Warto zawsze w takim wypadku skonsultować się z ginekologiem. Szacuje się, że krwawienie w ciąży spotyka co trzecią ciężarną kobietę. Jeśli ustali się dlaczego ono wystąpiło, wtedy będzie można podjąć odpowiednie kroki, aby dziecku i matce nic nie zagrażało.
1. Krwawienie w ciąży
Po zapłodnieniu kobieta przestaje miesiączkować. Na początku może nie zdawać sobie z tego sprawy i gdy zaczyna pojawiać się krwista wydzielina nie wie, że to jest krwawienie w ciąży. Myli te objawy z menstruacją. Takie sytuacje mogą się powtarzać. Krwawienie w ciąży nie musi być groźne i aby przestało się pojawiać należy po prostu oszczędzać się bardziej niż zwykle. Najlepiej jest ograniczyć wysiłek fizyczny, dobrze jest odpoczywać i nie dopuszczać do sytuacji stresowej. Ważna w tym momencie jest też pomoc i wsparcie najbliższych osób. Jeśli jednak krwawienia w ciąży nadal się powtarzają trzeba konieczne skonsultować się z lekarzem. Być może zaleci on dalsze specjalistyczne badania np. ultrasonografem.
2. Przyczyny krwawienia w ciąży
Krwawienie w ciąży może wynikać z kilku przyczyn. Jedną z nich mogą być zaburzenia dokonujące się w szyjce macicy. Objawiają się np. polipami, czy też nadżerką. Krwawienie w ciąży jest także skutkiem żylaków, które mogą pojawić się w pochwie. Krwawienie w ciąży może też oznaczać chorobę nowotworową. O tym lekarz może się dowiedzieć wykonując badanie szyjki macicy dzięki specjalnemu mikroskopowi. Zwykle jednak wystarczy diagnoza wziernikiem. Lekarz bada szyjkę macicy przez pochwę.
Jeśli krwawienie w ciąży jest spowodowane przez nadżerkę, wtedy może wystarczyć podanie globulek dopochwowych. Inne dolegliwości związane z opisanymi wyżej polipami i żylakami, najprawdopodobniej znikną po porodzie. Najlepszą terapią na krwawienie w ciąży może być po prostu wypoczynek i unikanie stresu. Czasami jednak stosuje się podawanie pacjentce hormonów, gdy zachodzi obawa utraty ciąży.
To musisz wiedzieć
3. Co to jest poronienie samoistne?
Krwawienie w ciąży może oznaczać, że doszło do poronienia samoistnego. Zdarza się ono mniej więcej u co siódmej kobiety w ciąży. Trudno czasami wskazać konkretną przyczynę poronienia. Nie musi ono wynikać z żadnych zaburzeń, czy też działania zewnętrznego, ale np. z wad płodu. Oczywiście po poronieniu być może trzeba będzie wykonać badania, które wskażą jego przyczynę. Po tym zdarzeniu kobiecie przede wszystkim potrzebne jest wsparcie najbliższych, a być może nawet wizyta u psychologa.
4. Co robić gdy krwawię w ciąży?
Krwawienie w ciąży może oznaczać, że ciąża jest zagrożona albo, że odkleiło się łożysko, dlatego nie wolno tego lekceważyć. Najważniejsze jednak to nie wpadać w panikę, bo nie każde musi się źle skończyć. Warto zgłaszać się na kontrolne badania, nawet jeśli nie ma żadnych objawów krwawienia. Lekkie krwawienie w ciąży nie musi oznaczać, że nic złego się nie dzieje, a obfite że ciąża jest zagrożona. Krwawienie w ciąży należy obserwować, by potem dokładnie określić specjaliście jak przebiegało. Pozwoli to lekarzowi łatwiej podjąć decyzję o tym w jaki sposób postępować z pacjentką.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.