Krzywa cukrowa
Krzywa cukrowa to inaczej krzywa glikemiczna. Jest to badanie krwi, w którym oznacza się stężenie glukozy na czczo i po spożyciu roztworu glukozy. Badanie krzywej cukrowej wykonuje się przede wszystkim u kobiet ciężarnych, w celu zdiagnozowania cukrzycy ciążowej. Badanie powinno być przeprowadzonena czczo, a w jego trakcie nie wolno wykonywać żadnej aktywności fizycznej. Jeżeli wynik badania krzywej cukrowej będzie dodatni, konieczne jest, aby pacjentka zgłosiła się do lekarza diabetologa, w celu podjęcia leczenia.
1. Co to jest krzywa cukrowa?
Krzywa cukrowa, inaczej zwana krzywą glikemiczną, to badanie, które zleca się w przypadku, gdy poziom cukru we krwi na czczo jest nieco podwyższony lub jest w normie, a istnieją podejrzenia występowania cukrzycy. Krzywa glikemiczna wykonywana jest w trakcie ciąży, w celu wykrycia cukrzycy ciążowej. Badanie to wykonywane jest najczęściej między 24. a 28. tygodniem ciąży. Czasami może być przeprowadzone wcześniej, jeżeli kobieta posiada predyspozycje genetyczne lub pojawiają się niepokojące objawy. Takie badanie poziomu cukru we krwi wykonywane jest ze skierowania lekarza prowadzącego ciążę.
To musisz wiedzieć
- Krzywa cukrowa to badanie wykonywane u kobiet w ciąży w celu wykrycia cukrzycy ciążowej.
- Krzywą cukrową wykonuje się pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży.
- Badanie przeprowadza się na czczo poprzez trzykrotne pobranie próbki krwi po wypiciu glukozy.
- Pierwsza próbka pobierana jest przed wypiciem glukozy, druga po godzinie od wypicia, a ostatnia dwie godziny po.
- W trakcie badania krzywej cukrowej należy siedzieć lub leżeć - nie powinno się chodzić.
- Gdy poziom glukozy we krwi wzrośnie po wypiciu i pozostanie na tym samym poziom przez kolejne 2-3 godziny, może to świadczyć o cukrzycy ciążowej.
- Kobieta w ciąży z wysokim poziomem cukru we krwi powinna zgłosić się na konsultację do diabetologa.
W celu wykonania badania należy zakupić w aptece glukozę w ilości 75 g. Na badanie należy zgłosić się na czczo, najlepiej rano, do laboratorium analitycznego. Badanie krzywej cukrowej to badanie krwi, gdzie oznacza się ilość cukru we krwi w odpowiednich odstępach czasu.
2. Jak wygląda badanie krzywej cukrowej?
Krzywa glikemiczna wyznaczana jest na podstawie oznaczonej ilości glukozy we krwi w trzech próbkach. Pierwsza próbka krwi pobierana jest od pacjenta zaraz po zgłoszeniu do laboratorium. Pacjent musi być na czczo, bowiem nawet niewielka ilość spożytego pokarmu może zafałszować wyniki. Pielęgniarka przygotowuje roztwór glukozy (75 g glukozy na 300 ml wody), który następnie należy wypić. Po godzinie od wypicia roztworu glukozy pobierana jest do analizy druga próbka krwi, a po kolejnej godzinie – trzecia próbka. Badanie trwa ok. 3 godzin. Istotne jest, aby w trakcie badania nie wykonywać żadnej aktywności fizycznej, może to bowiem zafałszować obraz badania, obniżając znacznie wyniki. Nie wolno w tym czasie wychodzić z przychodni, np. na spacer czy zakupy. Należy cierpliwie czekać w poczekalni. Warto zaopatrzyć się więc w książkę czy gazetę.
Wyniki badania krzywej cukrowej pozwalają na zdiagnozowanie cukrzycy ciężarnej. Jeżeli choroba występuje, poziom glukozy we krwi wzrośnie po wypiciu roztworu glukozy i pozostanie praktycznie na takim samym poziomie po 2-3 godzinach. Poziom glukozy w cukrzycy ciążowej wynosi odpowiednio:
- Mniej niż 126 mg/dl na czczo,
- 200 mg/dl po dwóch godzinach od wypicia roztworu glukozy.
Badanie krzywej cukrowej nie pozwala na ostateczne diagnozowanie cukrzycy, gdy pojawiają się niżej wymienione wartości:
- 95 mg/dl na czczo,
- 180 mg/dl po upłynięciu godziny od spożycia glukozy,
- 155 mg/dl po upłynięciu dwóch godzin od spożycia glukozy,
- 140 mg/dl po upłynięciu trzech godzin od spożycia glukozy.
W przypadku, gdy wyniki okażą się pozytywne, należy udać się do poradni diabetologicznej, w celu podjęcia jak najszybszego leczenia cukrzycy – najczęściej poprzez odpowiednią dietę dla kobiet z cukrzycą w ciąży.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.