Kserostomia

Kserostomia prawdziwa to zespół objawów wywołanych przez zmniejszenie funkcji gruczołów ślinowych z prawidłową błoną śluzową lub towarzyszącym jej zanikiem. Natomiast kserostomia rzekoma jest schorzeniem, które objawia się subiektywnym uczuciem suchości i pieczenia jamy ustnej u osób z prawidłowym wydzielaniem śliny przez gruczoły ślinowe. Niekiedy kserostomia jest objawem niektórych chorób ogólnoustrojowych. Kserostomii nie można lekceważyć i należy ją wnikliwie badać. Co może prowadzić do suchości w jamie ustnej?

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Przyczyny suchości w jamie ustnej

Układ ślinianek - schemat

Na schemacie widoczne ślinianki: 1. przyuszna, 2. podżuchwowa, 3. podjęzykowa.

Kserostomię możemy podzielić na prawdziwą oraz rzekomą. Prawdziwa kserostomia związana jest z zaburzeniem wydzielania gruczołowego. Rzekoma kserostomia to subiektywne odczucie suchości jamy ustnej – tzw. nerwica wegetatywna.
Suchość w ustachmoże być spowodowana przez:

Objawy, diagnostyka i leczenie kserostomii

Kserostomia prawdziwa ze względu na objawy dzieli się na 2 typy:

  • typ I – z prawidłową błoną śluzową,
  • typ II – z uszkodzeniem błony śluzowej.

Symptomy kserostomii to wynik uszkodzenia oraz niechronienia poprzez wystarczającą ilość śliny delikatnych tkanek oraz narządów jamy ustnej. Dochodzi do zmian w ilości i jakości śliny. Skutkiem jest wzrost liczby mikroorganizmów odpowiadających za powstanie próchnicy oraz wzrost kolonii grzybów. Suchość w jamie ustnej objawia się przede wszystkim pieczeniem języka i warg, trudnościami w przyjmowaniu i połykaniu pokarmu, zaburzeniami odczuwania smaku, utrudnioną mową, skłonnościami do owrzodzeń błony śluzowej oraz wtórnych zakażeń bakteryjno-grzybiczych, zaburzeniami w odczuwaniu smaku, szybko postępującą próchnicą, kandydozą oraz suchością i zmianami zabarwienia błony śluzowej.

W diagnostyce kserostomii wykonuje się badania mające na celu kontrolę ilości śliny niestymulowanej i stymulowanej oraz kontroli poziomu wydzielania z gruczołów podniebienia oraz gruczołów przyusznych. Leczenie kserostomii zaczyna się od ustalenia jej przyczyny. Podawane są także leki zwiększające wydzielanie śliny. Niekiedy stosowane są preparaty substytucyjne śliny (sztuczna ślina), które powodują zmiękczenie i nawilżenie błony śluzowej.

Małgorzata Kozbieruk

Marta Bednarska, ponad rok temu

Bibliografia

  • Szczeklik A. (red.), Choroby wewnętrzne, Medycyna Praktyczna, Kraków 2011, ISBN 978-83-7430-289-0
  • Czech A., Tatoń J. Diagnostyka internistyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3156-7
  • Kokot F. Diagnostyka różnicowa objawów chorobowych, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3295-6

Źródła zewnętrzne

Układ pokarmowy

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Kserostomia
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Kserostomia
Jak pozbyć się opryszczki?

Suchość w ustach

Suchość w ustach

Suchość w ustach inaczej zwana jest kserostomią. Do zaburzenia dochodzi wówczas, gdy organizm ludzki wydziela za mało śliny. Ślina pełni wiele (...) suchości w ustach Suchość w ustach występuje w dwóch postaciach: kserostomia...

Stomatologia - działy, najczęstsze zabiegi

Uważaj, te leki niszczą zęby

jamy ustnej. Suchość w ustach (kserostomia) - bez wystarczającej ilości śliny tkanki jamy ustnej są narażone na częstsze podrażnienia oraz stany zapalne