Trwa ładowanie...

Kserostomia

Kserostomia prawdziwa to zespół objawów wywołanych przez zmniejszenie funkcji gruczołów ślinowych z prawidłową błoną śluzową lub towarzyszącym jej zanikiem. Natomiast kserostomia rzekoma jest schorzeniem, które objawia się subiektywnym uczuciem suchości i pieczenia jamy ustnej u osób z prawidłowym wydzielaniem śliny przez gruczoły ślinowe. Niekiedy kserostomia jest objawem niektórych chorób ogólnoustrojowych. Kserostomii nie można lekceważyć i należy ją wnikliwie badać. Co może prowadzić do suchości w jamie ustnej?

spis treści

1. Przyczyny suchości w jamie ustnej

Układ ślinianek - schemat
Układ ślinianek - schemat

Na schemacie widoczne ślinianki: 1. przyuszna, 2. podżuchwowa, 3. podjęzykowa.

zobacz galerię

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Kserostomię możemy podzielić na prawdziwą oraz rzekomą. Prawdziwa kserostomia związana jest z zaburzeniem wydzielania gruczołowego. Rzekoma kserostomia to subiektywne odczucie suchości jamy ustnej – tzw. nerwica wegetatywna.
Suchość w ustachmoże być spowodowana przez:

2. Objawy, diagnostyka i leczenie kserostomii

Kserostomia prawdziwa ze względu na objawy dzieli się na 2 typy:

  • typ I – z prawidłową błoną śluzową,
  • typ II – z uszkodzeniem błony śluzowej.

Symptomy kserostomii to wynik uszkodzenia oraz niechronienia poprzez wystarczającą ilość śliny delikatnych tkanek oraz narządów jamy ustnej. Dochodzi do zmian w ilości i jakości śliny. Skutkiem jest wzrost liczby mikroorganizmów odpowiadających za powstanie próchnicy oraz wzrost kolonii grzybów. Suchość w jamie ustnej objawia się przede wszystkim pieczeniem języka i warg, trudnościami w przyjmowaniu i połykaniu pokarmu, zaburzeniami odczuwania smaku, utrudnioną mową, skłonnościami do owrzodzeń błony śluzowej oraz wtórnych zakażeń bakteryjno-grzybiczych, zaburzeniami w odczuwaniu smaku, szybko postępującą próchnicą, kandydozą oraz suchością i zmianami zabarwienia błony śluzowej.

W diagnostyce kserostomii wykonuje się badania mające na celu kontrolę ilości śliny niestymulowanej i stymulowanej oraz kontroli poziomu wydzielania z gruczołów podniebienia oraz gruczołów przyusznych. Leczenie kserostomii zaczyna się od ustalenia jej przyczyny. Podawane są także leki zwiększające wydzielanie śliny. Niekiedy stosowane są preparaty substytucyjne śliny (sztuczna ślina), które powodują zmiękczenie i nawilżenie błony śluzowej.

Małgorzata Kozbieruk

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza