Trwa ładowanie...

Kształt penisa może mieć wpływ na ryzyko zachorowania na raka. Nowe odkrycie naukowców

 Aleksandra Miłosz
21.07.2021 15:36
Kształt penisa może mieć wpływ na ryzyko zachorowania na raka. Nowe odkrycie naukowców
Kształt penisa może mieć wpływ na ryzyko zachorowania na raka. Nowe odkrycie naukowców

Wygląd atrybutu męskości to wstydliwa kwestia dla większości panów. Zależy od wielu czynników i wpływa na życie seksualne. Amerykańscy naukowcy ogłosili, że kształt męskiego przyrodzenia może mieć istotny wpływ na zdrowie mężczyzn, a krzywy penis zwiększać ryzyko zachorowania na raka jądra nawet o 40 proc.

spis treści

1. Bolesna choroba Peyroniego

Nie chodzi jednak o naturalną krzywiznę, ale o zakrzywienie spowodowane chorobą Peyroniego. Choroba ta polega na gromadzeniu się tkanki bliznowatej w prąciu. Tkanka ta narasta, twardnieje, a wraz z rozwojem choroby powoduje nienaturalne wygięcie penisa, powodujące ogromny ból przy wzwodzie, z czasem uniemożliwiając wręcz współżycie. Według szacunków problem ten dotyka już 7 proc. mężczyzn.

Niestety najnowsze badania dowiodły, że oprócz dyskomfortu powstającego z obecności samej choroby, może ona wpływać też na ogólny stan zdrowia mężczyzny. Badanie przeprowadzono przez Baylor College of Medicine w Teksasie i obejmowało grupę 1,5 miliona pacjentów. Wyniki opublikowano w "American Society for Reproductive Medicine".

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym są zaburzenia erekcji?"
Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję
Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję [10 zdjęć]

Wiele czynników może mieć wpływ na zmniejszenie zainteresowania seksem u danej osoby. Należą do nich

zobacz galerię

Na podstawie grupy badawczej eksperci wykazali, że mężczyźni cierpiący na chorobę Peyroniego są o 40 proc. bardziej narażeni na rozwój raka jądra i raka żołądka. Ryzyko rozwoju czerniaka było u nich wyższe o 29 proc. Autorzy badania ostrzegli, że mężczyźni, którzy zdają sobie sprawę z choroby, powinni obserwować swój stan zdrowia i regularnie się badać.

Naukowcy pod przewodnictwem Aleksandra Pastuszaka przeprowadzili też genetyczną analizę dwóch pacjentów cierpiących na chorobę Peyroniego – ojca i syna. Okazało się, że u obu z nich znaleziono mutacje genów specyficzne dla czerniaka, raka jądra i prostaty. Chociaż lekarze przyznają, że nowe odkrycia wymagają dalszych badań, to już teraz mogą sprowokować potencjalnych chorych do badań profilaktycznych.

Zobacz także:

Zwłaszcza, że poprzednie badania przeprowadzone przez naukowców ze Stambułu pokazały, że choroba Peyroniego może dotyczyć znacznie większego odsetka mężczyzn niż teraz sądzimy. Niestety wciąż wielu mężczyzn wstydzi się rozmawiać o swoim problemach związanych z intymnością, nawet z lekarzem. Tymczasem przełamanie tabu i pokonanie wstydu w wielu wypadkach może uratować życie mężczyzny.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze