Trwa ładowanie...

Kształt penisa może mieć wpływ na ryzyko zachorowania na raka. Nowe odkrycie naukowców

Wygląd atrybutu męskości to wstydliwa kwestia dla większości panów. Zależy od wielu czynników i wpływa na życie seksualne. Amerykańscy naukowcy ogłosili, że kształt męskiego przyrodzenia może mieć istotny wpływ na zdrowie mężczyzn, a krzywy penis zwiększać ryzyko zachorowania na raka jądra nawet o 40 proc.

spis treści

1. Bolesna choroba Peyroniego

Nie chodzi jednak o naturalną krzywiznę, ale o zakrzywienie spowodowane chorobą Peyroniego. Choroba ta polega na gromadzeniu się tkanki bliznowatej w prąciu. Tkanka ta narasta, twardnieje, a wraz z rozwojem choroby powoduje nienaturalne wygięcie penisa, powodujące ogromny ból przy wzwodzie, z czasem uniemożliwiając wręcz współżycie. Według szacunków problem ten dotyka już 7 proc. mężczyzn.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym są zaburzenia erekcji?"

Niestety najnowsze badania dowiodły, że oprócz dyskomfortu powstającego z obecności samej choroby, może ona wpływać też na ogólny stan zdrowia mężczyzny. Badanie przeprowadzono przez Baylor College of Medicine w Teksasie i obejmowało grupę 1,5 miliona pacjentów. Wyniki opublikowano w "American Society for Reproductive Medicine".

Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję
Poznaj czynniki niekorzystnie wpływające na erekcję [10 zdjęć]

Wiele czynników może mieć wpływ na zmniejszenie zainteresowania seksem u danej osoby. Należą do nich

zobacz galerię

Na podstawie grupy badawczej eksperci wykazali, że mężczyźni cierpiący na chorobę Peyroniego są o 40 proc. bardziej narażeni na rozwój raka jądra i raka żołądka. Ryzyko rozwoju czerniaka było u nich wyższe o 29 proc. Autorzy badania ostrzegli, że mężczyźni, którzy zdają sobie sprawę z choroby, powinni obserwować swój stan zdrowia i regularnie się badać.

Naukowcy pod przewodnictwem Aleksandra Pastuszaka przeprowadzili też genetyczną analizę dwóch pacjentów cierpiących na chorobę Peyroniego – ojca i syna. Okazało się, że u obu z nich znaleziono mutacje genów specyficzne dla czerniaka, raka jądra i prostaty. Chociaż lekarze przyznają, że nowe odkrycia wymagają dalszych badań, to już teraz mogą sprowokować potencjalnych chorych do badań profilaktycznych.

Zobacz także:

Zwłaszcza, że poprzednie badania przeprowadzone przez naukowców ze Stambułu pokazały, że choroba Peyroniego może dotyczyć znacznie większego odsetka mężczyzn niż teraz sądzimy. Niestety wciąż wielu mężczyzn wstydzi się rozmawiać o swoim problemach związanych z intymnością, nawet z lekarzem. Tymczasem przełamanie tabu i pokonanie wstydu w wielu wypadkach może uratować życie mężczyzny.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza