Trwa ładowanie...

Które probiotyki ginekologiczne warto wybierać?

Avatar placeholder
08.04.2014 12:05
Które probiotyki ginekologiczne warto wybierać?
Które probiotyki ginekologiczne warto wybierać?

Zdrowy rozsądek połączony z dbałością o własne zdrowie w przypadku kobiet nakazuje nabyć i uporządkować wiedzę w zakresie obecności probiotyków ginekologicznych na rynku farmakologicznym. Po przystąpieniu do procesu „penetracji półek i opisów produktów”, osobom powątpiewającym we wszystko, co słyszą bądź czytają, może przyjść na myśl pytanie: po co tak wiele? Otóż dla naszego dobra oraz w celu pełnego zaspokojenia wszystkich potrzeb kobiet będących odbiorcami takich właśnie środków.

spis treści

1. Rodzaje probiotyków ginekologicznych

Najważniejszym rozróżnieniem jest tu forma wprowadzenia preparatu do organizmu. Możemy wybrać spośród środków doustnych lub dopochwowych. Panie mają do dyspozycji

globulki dopochwowe , tabletki doustne , tampony probiotyczne i podpaski probiotyczne . Istnieje kilka faktów, które charakteryzują każde z powyższych w odpowiedni dlań sposób.

2. Globulki dopochwowe

Do niedawna dostępna była tylko wersja dopochwowa omawianych środków. Jej cechą charakterystyczną jest miejscowe działanie w czasie – bezpośrednio po aplikacji. Przewagą globulek nad innymi produktami ginekologicznymi jest szybkość, z jaką w pełni się uaktywniają. Dobrym epitetem jest tu określenie „doraźny”. Stosuje się je w przypadku, gdy konieczna jest natychmiastowa rekonstrukcja mikroflory pochwy. Wskazaniem jest przejście antybiotykoterapii czy zabiegu w obszarze dróg rodnych. Stosowanie probiotyków dopochwowych to jednak pewnego rodzaju niedogodność. Kiedy więc nie jest konieczna szybka interwencja, można sięgnąć po środki doustne.

3. Tabletki doustne

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Tabletki doustne to dobre rozwiązanie, jeśli celem jest zapewnienie układowi moczowo-płciowemu regularnej i trwałej ochrony. Można je stosować w ramach zwyczajowej profilaktyki przed infekcjami. Będą również odpowiednie w przypadku zaobserwowania nawracających infekcji. Zgodnie z charakterystyką produktów wykazano w sposób doświadczalny, że przy ich stosowaniu bakterie docierają do pochwy z odbytu (często niezależnie od stosowanych metod higienicznych). Na skuteczne rezultaty działania należy w tym wypadku zaczekać około dwóch tygodni.

4. Tampony probiotyczne

Dodatkowo możemy sięgnąć po tampony probiotyczne, których używa się w trakcie menstruacji na zasadzie normalnego tamponu. Wspomagają one utrzymanie właściwego pH pochwy (krew ma odczyn zasadowy) w okresie podwyższonego ryzyka nabycia infekcji. Z ich stosowania zadowolone będą panie aktywne fizycznie, w celu podniesienia uczucia komfortu w czasie ćwiczeń, niezależnie od fazy cyklu.

5. Podpaski probiotyczne

Podpaski probiotyczne mają niższą skuteczność od wyżej wymienionego środka higienicznego. Część pań dokona jednak takiego wyboru ze względu na osobiste preferencje, które wiążą się być może z subiektywnym poczuciem komfortu. Takie podpaski chronią błonę śluzową oraz przeciwdziałają nieprzyjemnemu zapachowi, który może towarzyszyć rozkładowi krwi.

Do kupienia są również probiotyki z estrogenem, który wspomaga działanie preparatu. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca stosowanie takiego środka w przypadku wystąpienia bakteryjnego zapalenia pochwy, nawracającego grzybiczego zapalenia pochwy, zanikowego zapalenia śluzówki pochwy u kobiet w okresie klimakterium, przebytego leczenia przeciwzapalnego oraz w profilaktyce u kobiet, których dotyczą czynniki ryzyka.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze