Trwa ładowanie...

Kwas alfa liponowy – właściwości, dawkowanie, skutki uboczne, występowanie i cena

Kwas alfa liponowy jest ośmiowęglowym, nasyconym kwasem tłuszczowym. To organiczny związek chemiczny, należący do kwasów karboksylowych. Kwas alfa liponowynaturalnie występuje w pożywieniu i jest nam jak najbardziej potrzebny, gdyż korzystnie wpływa na organizm. Jak zatem powinniśmy dawkować kwas alfa liponowy i jakie ma znaczenie dla organizmu?

spis treści

1. Właściwości kwasu alfa liponowego

Kwas alfa liponowy, inaczej nazywany jest kwasem alfa-liponowy (ALA). Ludzie mają zdolność do wytwarzania kwasu lipnowego. Na początku badań nad kwasem lipnowym sądzono, że jest witaminą i powinien być dostarczany do organizmu.

Zobacz film: "Polska krajem lekomanów"

Dzisiaj kwas alfa liponowy znajduje bardzo wiele zastosowań w medycynie, ale także w sporcie. Najważniejsze właściwości kwasu alfa liponowego przedstawię poniżej.

 • Łagodzenie bólów pleców – dodatkowe dawkowanie podczas leczenia bólu pleców daje szybsze możliwości wyleczenia niż zwykła rehabilitacje bez dodatku kwasu liponowego.
 • Leczenie cukrzycy – leczenie nauropatii cukrzycowej jest możliwe dzięki regularnemu podawaniu choremu kwasu liponowego. Tkanki stają się bardziej wrażliwe na insulinę, w związku z czym powoli eliminuje chorobę.
 • Przyśpieszenie metabolizmu – kwas alfa liponowy znacznie obniża poziom glukozy we krwi, dzięki temu nie odczuwamy tak bardzo chęci jedzenia.
 • Spowalnia procesy starzenie się – jeżeli kwas alfa liponowy występuje w naszych mięśniach i organach w większych ilościach, to ma zdolności przyjmowania pozostałych przeciwutleniaczy.
 • Dotlenienie komórek – kwas alfa liponowy przyśpiesza i wspomaga produkcję tlenku azotu, dzięki któremu krew szybciej płynie.
 • Wspomaganie odchudzania.
 • Ochrona wątroby – kwas alfa liponowy zwiększa poziom l-cysteiny, dzięki niej nasza[wątroba jest chroniona. Wpływa także odtruwająca na wątrobę.

2. Dawkowanie kwasu alfa liponowego

Dawkowanie kwasu alfa liponowego uzależnione jest kilku czynników. Inne wartości będzie przyjmować człowiek chorujący na cukrzycę, a inne osoba uprawiająca wyczynowo sport. Dlatego przyjmowanie i dawkowanie kwasu liponowego powinno być skonsultowane z lekarzem.

3. Skutki uboczne i działania niepożądane

Przyjmowanie kwasu alfa liponowego w nadmiernych ilościach może powodować bóle brzucha, biegunki czy nudności. Jeżeli chodzi o kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, to odradza się jego suplementację, gdyż badania na temat kwasu alfa liponowego nie są jeszcze wystarczające.

4. Występowanie i koszt zakupu kwasu alfa liponowego

Produkty zawierające w swoim składzie kwas alfa liponowy można kupić w każdej aptece. Niestety kwas alfa liponowy nie należy do najtańszych. Ceny za kwas alfa liponowy wahają się od 30 do nawet 300 złotych.

Warto wiedzieć, że każdy człowiek powinien profilaktycznie przyjmować kwas alfa liponowy w dawce około 300 mg, a produkty zawierające kwas alfa liponowy w jednej tabletce zawierają go najczęściej 100 gramów. Dlatego tak ważne jest wybieranie tych produktów, które mają w jednej tabletce dzienną dawkę kwasu liponowego.

Kwas alfa liponowy naturalnie występuje w pożywieniu. Najwięcej można go znaleźć w: szpinaku, brokułach, brukselce, groszku, otrębach ryżowych czy mięsie wołowym.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Mgr Joanna Wasiluk (Dudziec)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza