Trwa ładowanie...

Kwas walproinowy - działanie, wskazania, przeciwwskazania, skutki uboczne

 Kinga Olchowy
Kinga Olchowy 20.07.2021 15:47
Kwas walproinowy to związek chemiczny stosowany w medycynie w przypadku wielu schorzeń.
Kwas walproinowy to związek chemiczny stosowany w medycynie w przypadku wielu schorzeń. (123rf)

Kwas walproinowy to związek chemiczny stosowany w medycynie w przypadku wielu schorzeń. Wykazuje się dużą skutecznością działania, ale jednocześnie ma mnóśtwo działań niepożądanych oraz przeciwwskazań. Niemniej jest bardzo chętnie stosowany i przepisywany przez specjalistów. Zobacz, kiedy jest przydatny i na jakie skutki uboczne warto się przygotować podczas jego stosowania.

spis treści

1. Co to jest kwas walproinowy?

Kwas walproinowy to związek chemiczny z grup kwasów karboksylowych. Jego wzór sumaryczny to C8H16O2. Naturalnie występuje w niektórych produktach spożywczych, takich jak czekolada, jagody czy herbata. Jest też składnikiem chętnie stosowanym w lekach. Wykazuje właściwości uspokajające i przeciwdrgawkowe. To stosunkowo bezpieczny lek, który charakteryzuje się wysoką skutecznością, niemniej jednak może wywoływać szereg nieprzyjemnych dolegliwości.

2. Kiedy i jak stosuje się kwas walproinowy?

Najczęściej kwas walproinowy stosuje się w przypadku zaburzeń dwubiegunowych. Lek ten stosuje się także w przypadku padaczki, ze względu na jego właściwości przeciwdrgawkowe.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Dawkę ustala indywidualnie lekarz specjalista na podstawie wywiadu medycznego i uwarunkowań pacjenta. Musi być ona dopasowana do wieku pacjenta, jego masy i ogólnego stanu fizycznego. W przypadku osób chorujących na padaczkę na początku dawka jest niewielka, dopiero z czasem należy ją stopniowo zwiększać. Nie można także gwałtownie schodzić z ustalonych dawek, bo może to nasilić objawy choroby i wywołać poważne w skutkach ataki.

W przypadku choroby afektywnej dwubiegunowej najczęściej od razu podaje się dość wysoką dawkę, aby złagodzić epizody maniakalne. Należy jednak przyjmować kwas walproinowy pod stałą kontrolą lekarza, ponieważ zbyt duża dawka może być przyczyną zatrucia.

3. Przeciwwskazania

Kwasu walproinowego nie należy stosować w przypadku stwierdzenia uczulenia na ten środek lub jakąkolwiek inną substancję pomocniczą w danym leku. Przeciwwskazaniem jest także ostre i przewlekłe zapalenie wątroby oraz porfiria.

4. Działania niepożądane kwasu walproinowego

Niestety pomimo swojej wysokiej skuteczności stosowanie kwasu walproinowego wiąże się z ryzykiem wystąpienia wielu skutków ubocznych. Mogą być one różne w zależności od stanu pacjenta i nie zawsze występują jednocześnie.

Najczęściej zauważa się:

  • nudności i wymioty
  • nadmierną senność
  • bóle brzucha i naprzemiennie występujące biegunki lub zaparcia
  • zaburzenia łaknienia
  • bóle i zawroty głowy
  • pogorszone samopoczucie
  • kłopoty ze wzrokiem i równowagą
  • drżenie mięśni

W przypadku kobiet dodatkowo moga wystąpić zaburzenia miesiączkowania, natomiat u mężczyzn - niepłodność. Dzieci przyjmujące kwas walproinowy często moczą się w nocy.

Podczas przyjmowania leku mogą wystąpić także zaburzenia pracy tarczycy, trzustki i wątroby. W skrajnych przypadkach może dojść do niewydolności nerek i znacznego osłabienia słuchu, a także do zaburzeń oddychania. Niepożądane działania kwasu walproinowego mogą doprowadzić nawet do śpiączki.

Kwas walproinowy należy przyjmować pod stałą kontrolą lekarza. Zarówno zbyt mała, jak i za duża dawka mogą nasilić ataki padaczkowe lub wywołać zatrucie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze