Trwa ładowanie...

Kwercetyna – właściwości, naturalne składniki, suplementacja, skutki uboczne

Avatar placeholder
25.03.2021 15:22
Kwercetyna – właściwości, naturalne składniki, suplementacja, skutki uboczne
Kwercetyna – właściwości, naturalne składniki, suplementacja, skutki uboczne

Kwercetyna jako produkt pochodzenia roślinnego posiada wiele pozytywnych właściwości zdrowotnych. Kwercetyna zaliczana jest do jednego z bardzo wielu cennych składników przeciwalergicznych. Zawarta jest zarówno w naturalnych składnikach odżywczych jak i w formie suplementów.

spis treści

1. Kwercetyna – właściwości

Korzyści płynące z mocy kwercetyny zawarte są w jej właściwościach, do których należy m.in. to, że kwercetyna poprzez swoją działalność na poziomie komórkowym zakłóca procesy transformacji zdrowych komórek mających przerodzić się w złośliwe komórki nowotworowe. Posiada właściwości przeciwzapalne oraz antyoksydacyjne.

Kwercetyna zapobiega chorobom układu krwionośnego i chroni naczynia krwionośne od powstawania złogów miażdżycowych. Właściwością kwercetyny jest również hamowanie wydzielania histaminy, czynnika odpowiedzialnego za występowanie reakcji alergicznych. Kwercetyna należy do jednego z głównych składników, które łagodzą skutki alergii. Na podstawie licznych badań naukowych dowiedziono, że kwercetyna wspomaga również odchudzanie.

Zobacz film: "Dlaczego chorujemy na alergię? - abcZdrowie"

Dzięki niej kontrolowana jest masa tkanki tłuszczowej. Ponadto, kwercetyna swoim działaniem zapobiega astmie oraz nieżycie nosa. Ten produkt pochodzenia roślinnego przeciwdziała również powstawaniu zakrzepom oraz w połączeniu z witaminą C ma kluczowe znaczenie dla spowalniania procesu starzenia.

10 mało znanych alergenów
10 mało znanych alergenów [12 zdjęć]

Z pewnością większość z nas jest świadoma powszechnie występujących alergii na pyłki, zarodniki pleśni

zobacz galerię

2. Kwercetyna – naturalne składniki

Najwięcej kwercetyny można odnaleźć w warzywach i owocach. Jedząc truskawki można dostarczyć organizmowi 357,5mg/100g tego drogocennego produktu odżywczego. Bogate w kwercetynę są szczególnie owoce cytrusowe, jabłka, skórki winogron. Zarówno czerwone jak i żółte cebule należą do najlepszych, naturalnych źródeł kwercetyny. Można ją odnaleźć w większych ilościach także w pietruszce, szałwii, jarmużu, brokułach.

3. Kwercetyna – suplementacja

Suplementy zawierające kwercetynę w postaci tabletek w przeciwieństwie do stricte naturalnych produktów mogą powodować szereg skutków ubocznych, choć nie jest to regułą. Stanowią alternatywę dla składników spożywczych. Kwercytyna Premium jest suplementem diety w kapsułkach. W swoim składzie zawiera również cynk, wspomagający prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego, a także ochrania komórki przed stresem oksydacyjnym.

Zaleca się stosowanie jednej kapsułki dziennie w trakcie posiłku. Opakowanie zawierające 30 kapsułek to koszt ok. 30 zł. Skutecznym preparatem o działaniu przeciwalergicznym jest Calcium + Kwercetyna Duo Alergo mający postać tabletek musujących. Jedno opakowanie zawierające 20 tabletek nie jest droższe niż 8 zł.

Kenay Hesperydynin to kolejny preparat zawierający siedem składników pochodzenia roślinnego, w tym 25mg kwercetyny. Jest uznawany za doskonały suplement diety dla osób dorosłych, który dodatkowo wykazuje właściwości przeciwzapalne, antyoksydacyjne oraz korzystnie wpływa na metabolizm i układ krwionośny. 60 kapsułek tego leku kosztuje powyżej 50 zł.

4. Kwercetyna – skutki uboczne

Zobacz także:

Duże i długotrwałe stosowanie suplementu diety zawierającego kwercetynę może powodować zmniejszanie wchłaniania antybiotyków. Zażywanie jej z innymi substancjami przeciwhistaminowymi konsekwentnie prowadzi do zaburzeń rytmu serca. Obserwuje się również gwałtowny wzrost ciśnienia tętniczego krwi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze