Labrador retriever - cechy, wady i zalety, pielęgnacja

Pies od zawsze jest przyjacielem człowieka. Rasa, która szczególnie jest przyjazna ludziom to labrador retriever. Jest to pies łagodny, skory do zabawy i żywiołowy. Labrador retriever dobrze toleruje dzieci. Jakie cechy ma labrador retriever? Dlaczego wybierając psa warto mieć w swoim domu labradora?

spis treści

Zobacz film: "Pies wyczuł nowotwór. Uratował życie swojej pani"

1. Labrador retriever – charakterystyka

Labrador retriever jest psem pochodzącym z Nowej Fundlandii. Nazwa Labrador retriever pochodzi od półwyspu Labrador w Kanadzie oraz od angielskiego słowa „to retriever”, co znaczy „przynosić”. Labrador retriever należy do grupy psów aportujących. Jest to pies w typie wyżła. Labrador retriever może być psem myśliwskim.

Dawniej był nazywany psem św. Jana. Labrador retriever osiąga wysokość ok 56-57 cm wysokości. Waga dorosłego labradora to ok 25-36 kg. Labrador retriever może mieć różne umaszczenie. Wyróżniamy takie jak:

  • labrador retriever biszkoptowy,
  • labrador retriever czarny,
  • labrador retriever czekoladowy.
Pies a ciąża
Pies a ciąża

Niektórymi infekcjami można zarazić się od zwierząt, dlatego w czasie ciąży należy zachować szczególną...

zobacz galerię

2. Labrador retriever – rola

Labrador retriever to nie tylko pies myśliwski. W XVII wieku był wykorzystywany przez rybaków do pracy na kutrach. Labrador retriever pomagał w ratowaniu tonących. Obecnie labradory są bardzo popularną rasą, która ma wiele zastosowań. Labrador retriever jest psem używanym w dogoterapii. Są to psy bardzo cierpliwe i dobrze tolerujące dzieci. Jednak mogą być mało delikatne i po prostu przewrócić dziecko, dlatego też warto nadzorować spotkania małego dziecka i labradora. Labradory są rasą, która bardzo potrzebuje kontaktu z człowiekiem.

Labrador retriever często jest psem przewodnikiem dla osób niewidomych. Są to także psy ratownicze. Znalazły zastosowanie nie tylko w ekipach poszukujących osób zaginionych, a także w akcjach prowadzących przez strażaków.

Labrador retriever to pies wykorzystywany przez wydziały narkotykowe w policji. Odnajdują także tytońdlatego są cenione przez Służbę Celną.

Labrador retriever to rasa, która sprawdza się w każdej dziedzinie życia. To pies przywiązany do rodziny. Labrador retriever nie lubi samotności.

Zobacz także:

3. Labrador retriever – wady i zalety

Jak każdy pies labrador retriever ma wady i zalety. Zdecydowanie jedną z największych wad labradora retrievera jest obfite gubienie sierści. Labrador retriever ma skłonność do zbierania odpadów i śmieci. Jest to także pies absorbujący i jeżeli poświęcona mu się zbyt mało uwagi, potrafi być bardzo uciążliwy.

Jednak wszystkie te wady rekompensują zalety labradora retrievera. Ta rasa jest oddana rodzinie. Jest to pies bardzo łagodny. Łatwo się go pielęgnuje. Nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Labrador retriever jest psem bardzo inteligentnym. Jest to także pies tolerancyjny wobec innych zwierząt.

4. Labrador retriever – pielęgnacja

Labrador retriever jest psem, który potrzebuje dużo ruchu. Zdecydowanie nie jest to pies kanapowy, dlatego też jest polecany osobom lubiącym ruch i długie spacery. Jeżeli labrador retriever nie będzie miał odpowiedniej dawki ruchu, będzie miał problemy z nadwagą. Otyłość u labradora może doprowadzić do chorób stawów nadpobudliwości i dziwnego zachowania.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy