Labrador retriever - wygląd, charakter, pielęgnacja, cena

Pies od zawsze jest przyjacielem człowieka. Rasa, która szczególnie jest przyjazna wobec ludzi to labrador retriever. Jest to pies łagodny, skory do zabawy i żywiołowy. Labrador retriever dobrze toleruje dzieci. Jakie cechy ma labrador retriever? Dlaczego wybierając psa warto rozważyć zakup labradora i z czym należy się liczyć przy wyborze psa tej rasy?

Zobacz film: "Najmądrzejsze rasy psów"

spis treści

1. Labrador retriever - historia

Labrador retriever jest psem pochodzącym z Nowej Fundlandii. Nazwa labrador retriever pochodzi od półwyspu Labrador w Kanadzie oraz od angielskiego słowa „to retriever”, co znaczy „przynosić”. Jego przodkami są najprawdopodobniej psy zwane jako St. John's, które aportowały liny i łapały wymykające się z sieci ryby.

Na początku XIX wieku angielscy marynarze przywieźli pierwsze labradory do Wielkiej Brytanii. Ze względu na szczególne umiejętności (bardzo dobry węch i delikatny chwyt) psy były często wykorzystywane przy polowaniach na dzikie ptactwo.

W 1820 roku w Wielkiej Brytanii rozpoczęła się hodowla labradorów. Za samodzielną rasę labrador retriever został uznany dopiero niespełna sto lat później (w 1916 roku). Warto zaznaczyć, że początkowo za rasowe uznawano jedynie labradory o czarnej maści, a inne umaszczenia wzbudziły zainteresowanie dopiero po czasie.

Pierwszym sprowadzonym do Polski labradorem retrieverem była biszkoptowa suczka Tumark Barry, przywieziona w 1986 roku. W tym okresie rozpoczęła też działalność pierwsza hodowla labradorów w Polsce ("Krywaldowa Koliba" Krystyny i Waldemara Marmajewskich).

2. Labrador retriever - wygląd

Labrador retriever jest psem masywnym i dobrze zbudowanym, ze względu na rozmiary zaliczany jest do psów średnich (osiąga około 54-57 centymetrów wysokości w kłębie, a waga dorosłego labradora to około 25-36 kilogramów). Charakteryzuje go szeroka głowa, oczy średniej wielkości i małe uszy. Klatka piersiowa labradora retrievera jest szeroka, kończyny mocno umięśnione, a ogon gruby.

Dobrze przylegająca do ciała sierść, chroniąca labradora przed chłodem i wilgocią jest krótka, twarda i gęsta. Warto zaznaczyć, że dzięki zwiększonemu wydzielaniu łoju przez skórę sierść psa staje się nieprzemakalna. Labrador retriever może mieć różne umaszczenie. Wyróżniamy takie jak:

  • labrador retriever biszkoptowy (od jasnokremowego, aż po rudy);
  • labrador retriever czarny;
  • labrador retriever czekoladowy (najrzadziej spotykany).

3. Labrador retriever - charakter

Labrador retriever jest psem niezwykle zrównoważonym, przyjacielskim i pełnym radości. Obdarzony wesołym usposobieniem labrador jest bardzo przywiązany do rodziny i wrażliwy, a co za tym idzie, źle znosi samotność. Charakter labradora retrievera sprawia, że jest on doskonałym psem dla rodziny i towarzyszem dzieci, jednak może on być mało delikatny i po prostu przewrócić dziecko, dlatego też warto nadzorować spotkania labradora z najmłodszymi członkami rodziny.

Labradory są rasą, która bardzo potrzebuje kontaktu z człowiekiem. Warto zaznaczyć, że labradory są niezwykle łagodne i każdego gościa w domu (nawet nieproszonego) przywitają z jednakowym entuzjazmem, dlatego pies tej rasy nie sprawdzi się jako stróż.

Duży temperament i żywiołowość labradora sprawiają, że psy te są bardzo absorbujące i ruchliwe. Z wiekiem labrador staje się coraz bardziej stateczny, jednak mimo to ciągle potrzebuje dużo ruchu. Zdecydowanie nie jest to pies kanapowy, dlatego też jest polecany osobom lubiącym ruch i długie spacery (najlepiej 1-2 godziny dziennie aktywnego spaceru.

Pies a ciąża
Pies a ciąża

Niektórymi infekcjami można zarazić się od zwierząt, dlatego w czasie ciąży należy zachować szczególną...

zobacz galerię

Labradory zdecydowanie nie są maratończykami. Dla labradora dużo lepsza jest zabawa w szukanie różnych przedmiotów i aportowanie niż bieg przy rowerze. Istotne jest także, że psy tej rasy uwielbiają wodę i wykorzystają każdą okazję do kąpieli, nawet w kałuży.

Labrador, któremu nie zapewniono odpowiedniej dawki ruchu i pracy może być uciążliwy dla otoczenia. Pies, który rozładuje nadmiar energii nie niszczy rzeczy i jest spokojny. Warto zaznaczyć jednak, ze pomimo wszystkich cech charakteru, głównie samce labradora miewają skłonności do dominacji, która objawia się nieposłuszeństwem i skakaniem na właściciela (nie występuje agresja).

Labradory są tolerancyjne wobec innych zwierząt. Psy te bez problemu zaakceptują inne zwierzęta domowe, takie jak koty, chomiki czy kanarki. Na spacerach tolerują spotkane psy i najczęściej zapraszają je do zabawy. Agresja wobec innych zwierząt występuje rzadko i jej przyczyną może być niestabilna psychika lub błędy w wychowaniu czworonoga.

4. Labrador retriever - rola

Labradory wykorzystywane przy polowaniach musiały się charakteryzować nie tylko świetnym węchem, wytrzymałością, zapałem do pracy w różnych warunkach (gęste krzaki, lodowata woda), ale także doskonałą pamięcią (labradory przynosiły postrzałki po zakończonym strzelaniu). Używane były także do tropienia (jako posokowiec) i do wypłaszania zwierzyny (jako płochacz).

Ze względu na posiadane cechy charakteru i umiejętności, obecnie labradory są bardzo popularną rasą, która ma wiele zastosowań. Labrador retriever jest psem używanym w dogoterapii (np. przy terapii dzieci z autyzmem), gdyż są to psy bardzo cierpliwe i dobrze tolerujące dzieci.

Labrador retriever często jest psem przewodnikiem dla osób niewidomych. Dodatkowo bardzo często labradory pracują jako psy asystujące. Ich umiejętności pozwalają na ostrzeganie osób chorych (przykładowo na narkolepsję lub epilepsję) przed zbliżającym się atakiem.

Labradory posiadają doskonały węch (potrafią rozróżnić 500 000 zapachów, człowiek niespełna 4 tysiące). W związku z tym są to także psy ratownicze. Są doskonałymi psami tropiącymi, gruzowiskowymi i lawinowymi oraz świetnie sprawdzają się w ratownictwie wodnym. Znalazły zastosowanie nie tylko w ekipach poszukujących osób zaginionych, a także w akcjach prowadzących przez strażaków (w Wielkiej Brytanii straż pożarna wykorzystuje labradory do wykrywania podpaleń).

Labrador retriever to idealny pies dla rodzin, chociaż niepozbawiony jest wad
Labrador retriever to idealny pies dla rodzin, chociaż niepozbawiony jest wad (123RF)
9 najlepszych psów dla alergików
9 najlepszych psów dla alergików [10 zdjęć]

Nie ma magicznego leku na wszelkie problemy alergików. Istnieje jednak kilka wskazówek, które pozwalają...

zobacz galerię

Inteligencja, precyzja w wykonywaniu poleceń i doskonały węch są cechami, dzięki którym labradory świetnie sprawdzają się w pracy w służbach. Są wykorzystywane przez wydziały narkotykowe policji, wykrywają między innymi tytoń, substancje łatwopalne, wycieki gazu i materiały wybuchowe. W Wielkiej Brytanii labradorów używano do wykrywania wilgoci w murach, a w Skandynawii do odnajdywania w konstrukcjach drewnianych pleśni.

Labrador retriever to rasa, która sprawdza się w każdej dziedzinie życia. Równie dobrze sprawdzają się w niektórych sportach, takich jaki flyball, dogtrekking, agility, obedience lub tropienie.

5. Labrador retriever - szkolenie

Labrador jest psem niezwykle inteligentnym i jednym z najszybciej się uczących. Warto zaznaczyć, że psy te najszczęśliwsze są w momencie, kiedy mogą coś robić i nie lubią monotonii. Jednocześnie są na tyle uparte, że ich szkolenie i wychowanie wymaga dużej konsekwencji i równocześnie łagodności. Jako motywację najlepiej zastosować pochwałę właściciela i ulubiony smakołyk.

Nie jest wskazane jest prowadzenie szkolenia labradora zbyt twardą ręką. Psy tej rasy nie tolerują przymusu fizycznego i w takim przypadku mogą odmówić współpracy. Należy od początku ustalić jasne zasady i ich konsekwentnie przestrzegać, gdyż labradory mają silny charakter i mogą wykorzystywać błędy w szkoleniu popełniane przez właściciela.

Niezwykle istotna jest socjalizacja szczeniaka. Młody labrador powinien poznawać nowe miejsca, a także innych ludzi i inne zwierzęta. Szczeniętom w okresie najszybszego wzrostu nie można jednak pozwalać na szalone biegi z innymi psami, schodzenie po schodach i skoki. W trakcie wymiany zębów na stałe, powinno się unikać zabawy w przeciąganie, gdyż może to doprowadzić do powstania wady zgryzu.

Labradory mają silny instynkt posiadania. Ważne jest żeby nauczyć szczeniaka, że zabawki należą do właściciela (są dawane psu w określonym czasie, a później chowane). Nie można karcić młodego labradora za noszenie przedmiotów w pysku (w późniejszym czasie mogą się pojawić problemy z podjęciem aportu), najlepszym rozwiązaniem jest wymiana na smakołyk lub całkowite ograniczenie dostępu psa do rzeczy domowników.

Produkty, których nie wolno dawać do jedzenia psu. Sprawdź, czy nie popełniasz błędu
Produkty, których nie wolno dawać do jedzenia psu. Sprawdź, czy nie popełniasz błędu [6 zdjęć]

Jeśli masz w domu zwierzęta, z pewnością traktujesz je jak członków rodziny. Psy, koty, króliki lub...

zobacz galerię

6. Labrador retriever - żywienie

Labrador retriever jest psem wyjątkowo żarłocznym, a co za tym idzie ma dużą skłonność do nadwagi. Przeprowadzone badania udowodniły, że odpowiada za to mutacja genu, który steruje uczuciem głodu. Bardzo ważne jest, aby nie dopuścić do nadwagi i dlatego labradory powinno się karmić dobrze zbilansowaną, wysokiej jakości gotową karmą przeznaczoną dla dużych ras. Można również stosować dietę opartą na naturalnym surowym pożywieniu (dieta BARF). Ilość pożywienia musi być ściśle kontrolowana, a dzienna porcja podzielona na dwa posiłki.

Poza nagrodami w procesie nauki nie powinno się podawać labradorowi żadnych smakołyków między posiłkami. Należy jednak pamiętać, że przekąski dla psów nie są pełnowartościowymi produktami, a jedynie dodatkowym źródłem energii, które nie zawiera pozostałych składników odżywczych w wystarczającej ilości. W związku z tym, przekąski należy uwzględnić w dobowym bilansie energetycznym psa, aby uniknąć powstawania nadwagi.

7. Labrador retriever - pielęgnacja

Niewątpliwą zaletą labradora retrievera jest brak szczególnych wymagań dotyczących pielęgnacji sierści, warto jednak raz na jakiś czas wyczesać czworonoga. Labradory intensywnie linieją dwa razy w ciągu roku i w tym okresie niezbędne jest wyczesywanie psa gumową rękawicą lub gumowym zgrzebłem 2 lub 3 razy w tygodniu. Warto zaznaczyć, że psy mieszkające w ogrzewanych pomieszczeniach stale gubią niewielką ilość sierści. Istotne jest też, że sierść labradora nie wbija się w podłoże i jest dość łatwa do sprzątnięcia.

Labradory nie wymagają częstych, regularnych kąpieli. Jeśli pies jest czysty wystarczy raz na kilka miesięcy wykąpać go w specjalnym szamponie przeznaczonym dla psów krótkowłosych (najlepiej dedykowanym do konkretnego koloru sierści). Po kąpieli należy psa dokładnie wytrzeć ręcznikiem i wysuszyć suszarką nastawioną na średnią temperaturę (jeśli jest ciepło można pozwolić psu wyschnąć samemu).

Czym różnią się właściciele kotów i psów?
Czym różnią się właściciele kotów i psów?

1. Charakter, a zwierzakW Polsce według Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami żyje 9 mln psów i 5 mln kotów....

przeczytaj artykuł

W pielęgnacji labradora bardzo ważne jest regularne kontrolowanie i czyszczenie oczu (szczególnie u starszych osobników), systematyczne czyszczenie uszu, usuwanie kamienia nazębnego i czyszczenie gruczołów okołoodbytowych. Nie można zapominać również o regularnym sprawdzaniu długości pazurów psa i w razie konieczności ich skracaniu.

8. Labrador retriever - zdrowie

Labradory pomimo swojej wytrzymałości są narażone na występowanie różnych schorzeń. Ze względu na swoje rozmiary i szybki wzrost, u labradora może wystąpić dysplazja stawów biodrowych, polegająca na niedokładnym dopasowaniu głowy kości udowej do panewki stawu biodrowego. Schorzenie osłabia mechanizm stabilizacji stawu, a objawia się przez niechęć do ruchu, pokładanie się po spacerze, a następnie kulawizną i kołysaniem zadem w trakcie chodzenia. Pierwsze objawy mogą się pojawić pomiędzy 6 a 12 miesiącem życia psa.

Rzadziej niż dysplazja stawów biodrowych występuje dysplazja stawu łokciowego. Jej objawami są między innymi sztywność chodu i kulawizna kończyn przednich (jednej lub obu), niechęć do zginania i prostowania łokci, a także bolesność stawu łokciowego. Pierwsze objawy pojawiają się już u psów 6-12 miesięcznych.

Osteochondroza stawu ramiennego jest związana z szybkim wzrostem labradora. Pierwsze objawy pojawiają się pomiędzy 4 a 14 miesiącem życia, a są to niechęć do ruchu, kulawizna kończyn przednich, sztywny chód, a nawet zaniki mięśniowe. Osteochondroza bardzo często dotyka obu przednich łap labradora i występuje częściej u samców, niż samic.

Naukowcy potwierdzili, że psy upodabniają się do swoich właścicieli
Naukowcy potwierdzili, że psy upodabniają się do swoich właścicieli

Podobno psy i ich właściciele są do siebie podobni. Jak się okazuje, nie jest to tylko mądrość ludowa....

przeczytaj artykuł

Chorobą genetyczną, dotykającą biszkoptowych i czarnych psów jest miopatia labradorów. Objawami miopatii są między innymi skrócenie kroku, osłabienie odruchów neurologicznych, a także przeprostowanie stawów nadgarstkowych. Może również wystąpić wygięcie kręgosłupa i skręcenie głowy. Pierwsze objawy pojawiają się u szczeniąt od 6 tygodnia do 7 miesiąca życia.

U labradorów mogą wystąpić alergie, zarówno środowiskowe, jak i pokarmowe. Najczęstszymi objawami alergii u psa są objawy dermatologiczne. Można zaobserwować zaczerwienienie skóry, świąd, a także wylizywanie przestrzeni międzypalcowych. Zdarza się, że jedynym objawem alergii u labradora jest rumieniowo-włoszczyznowe nawracające zapalenie ucha.

Ropne zapalenie skóry (inaczej nazywane hot-spot) najczęściej objawia się przez pojawienie się na skórze odgraniczonych okrągłych zmian. Zmiany te są pokryte wysiękiem lub ropą. Istotne jest, że pies odczuwa ból i świąd, a choroba pojawia się najczęściej wiosną lub jesienią.

Labradory są narażone na wystąpienie entropium. Schorzenie polega na wwinięciu się brzegu powieki w stronę gałki ocznej. Włosy rosnące na brzegu powieki podrażniają powierzchnię rogówki oka, co prowadzi do jej uszkodzenia. Dodatkowo podrażnienie może być przyczyną zapalenia spojówek, infekcji bakteryjnych, a także łzawienia i mrużenia oka. Entropium leczy się przez chirurgiczną korektę powiek.

Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka
Wpływ zwierząt na zdrowie człowieka [5 zdjęć]

Dlaczego tak chętnie otaczamy się zwierzętami? Co sprawia, że hodujemy je w domu, dbamy o nie, karmimy,...

zobacz galerię

Niedoczynność tarczycy u labradorów objawia się obniżeniem temperamentu, smutkiem u psa, tendencją do tycia, a także pogorszeniem stanu sierści (nadmierne wypadanie i matowość włosa). Niedoczynność tarczycy diagnozuje się przez pomiar poziomu hormonów we krwi, a leczenie polega na suplementacji hormonów tarczycy.

Inne schorzenia jakie mogą wystąpić u labradora to: cukrzyca, padaczka, pierwotna nadczynność przytarczyc, zapalenie kłębuszków nerkowych, zaburzenia wchłaniania witaminy B12, przerost flory bakteryjnej jelit, młodzieńcze zapalenie tkanki podskórnej i dysplazja zastawek przedsionkowo-komorowych.

9. Labrador retriever - cykl rozrodczy

W przypadku labradorów pierwsza cieczka pojawia się pomiędzy szóstym a dwunastym miesiącem życia i trwa około 21 dni. W tym czasie występuje możliwość zajścia w ciążę, jednak nie jest to wskazane ze względu na niewystarczające przygotowanie psychiczne i fizyczne do ciąży (mogą wystąpić komplikacje podczas porodu lub odrzucenie potomstwa). Samice labradora są w pełni gotowe do ciąży dopiero w wieku około 2 lat. W jednym miocie zazwyczaj jest od 3 do 8 szczeniąt. Samce labradora gotowość do krycia osiągają przed ukończeniem 12 miesiąca życia.

10. Labrador retriever - cena

Cena jaką trzeba zapłacić za rodowodowe szczenię labradora retrievera waha się pomiędzy 1500 a 2000 złotych i zależy między innymi od zgodności rodziców z wzorcem i renomy hodowcy. Cena labradora jest też zależna od umaszczenia psa, zazwyczaj za szczeniaka o umaszczeniu czekoladowym trzeba zapłacić więcej. Miesięczny koszt utrzymania psa tej rasy wynosi około 200-300 złotych.

Usposobienie labradora retrievera sprawia, że jest on doskonałym psem rodzinnym, jednak nie nadaję się on dla każdego. Nie można zapominać o zapewnieniu psu codziennej dawki aktywności, gdyż bez tego labrador może stać się uciążliwy, a to z kolei prowadzi do frustracji (zarówno psa, jak i właściciela).

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy