Lakowanie zębów u dzieci – charakterystyka, zabieg, wiek, zalety
Mało kto wie, że lakowanie zębów u dzieci można i powinno się wykonywać zaraz po wyrżnięciu się zębów mlecznych. Lakowanie zębów może uchronić od próchnicy zębów oraz poważniejszych chorób. Czy lakowanie zębów boli? Ile kosztuje lakowanie zębów? Czy jest to zabieg dla każdego?
1. Jak się lakuje zęby u dzieci?
Lakowanie zębów u dzieci jest bardzo ważnym i przydatnym zabiegiem. Polega na uszczelnianiu i wypełnianiu naturalnych bruzd zębowych. Podczas lakowania zęby pokrywane są lakiem, który w swym składzie zawiera jony fluory. Jony fluoru zabezpieczają zęby przed powstawanie zmian próchnicowych, jak również pomagają wzmacniać szkliwo. Lakowanie zębów u dzieci stosowane jest wtedy, kiedy nie ma możliwości dostania się szczoteczką do najdalszych zakamarków zębowych.
Niestety zła dieta i niewłaściwa higiena jamy ustnej również wpływają na wypełnianie się bruzd osadem i kamieniem. Najczęściej lakuje się zęby przedtrzonowe, trzonowe i siekacze, gdyż przede wszystkim te zęby odpowiedzialne są za rozdrabnianie i żucie pokarmów.
2. Lakowanie zębów
Lakowanie zębów u dzieci nie jest skomplikowanym zabiegiem. Lekarz stomatolog najpierw musi dokładnie oczyścić zęby ze wszelkiego rodzaju dotychczasowych zanieczyszczeń. Następnie suszy zęby sprężonym powietrzem. Kolejno, na zęby nakładany jest specjalny lek, który umożliwia utrzymywanie się laku. Lek jest zdejmowany po minucie, a zęby ponownie osuszane. Stomatolog może rozpocząć nakładanie laku, który musi dokładnie rozprowadzić po wszystkich zębach i ich szczelinach. Lak utwardzany jest za pomocą specjalnej lampy.
Cały zabieg nie trwa długo. Po pierwszym zabiegu lakowania zębów u dzieci, należy zgłaszać się co pół roku na wizyty, aby lekarz sprawdził w jakim stanie jest lak i ewentualnie uzupełnił go.
3. Kiedy najlepiej wybielać zęby?
Lakowanie zębów najlepiej przeprowadzić od razu po wybiciu się zębów. Lakowanie zębów będzie miało największy sens, jeżeli wykona się je u dzieci, gdyż istnieje mniejsze ryzyko wystąpienia chorób zębów w przyszłości. Oczywiście u tych starszych też jest możliwe wykonanie lakowania zębów.
4. Zęby odporne na próchnicę
Lakowanie zębów u dzieci ma bardzo wiele zalet:
zęby są bardzo odporne na próchnicę;
na zębach rozmnaża się o wiele mniej bakterii;
zabieg jest szybki i bezbolesny;
niska cena.
W prywatnych gabinetach ceny lakowania zębów nie są wysokie. Za lakowanie zębów u dzieci zapłacimy maksymalnie 60 złotych, a bardzo często kwota jest niższa. Warto wybrać się na zabieg z dzieckiem, ponieważ możemy uchronić dziecko przed częstymi chorobami zębów. Próchnica jest najczęstszym schorzeniem występującym u dzieci, jednak dzięki lakowaniu zębów możliwe jest całkowite jej wykluczenie.
Musisz to wiedzieć
Warto pamiętać, że lakowanie zębów nie zwalnia dzieci z zaniechania dbania o higienę jamy ustnej. Wręcz przeciwnie należy szczotkować zęby rano i wieczorem i stosować odpowiednią dietą, która będzie uboga w produkty zawierające cukier. Tylko w taki sposób jesteśmy w stanie uchronić dzieci przed możliwymi chorobami zębów i dziąseł.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.