Trwa ładowanie...

Laktuloza- charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, środki ostrożności, działania niepożądane

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
25.03.2021 12:05
Laktuloza jest organicznym związkiem chemicznym, złożonym z galaktozy oraz fruktozy. Związek ten dodawany jest do niektórych środków farmaceutycznych, m.in. syropów na zaparcia.
Laktuloza jest organicznym związkiem chemicznym, złożonym z galaktozy oraz fruktozy. Związek ten dodawany jest do niektórych środków farmaceutycznych, m.in. syropów na zaparcia. (123rf)

Laktuloza jest organicznym związkiem chemicznym, złożonym z galaktozy oraz fruktozy. Związek ten dodawany jest do niektórych środków farmaceutycznych, m.in. leków na zaparcia, ostrą niewydolność wątroby. Laktuloza znajduje wykorzystanie również z leczeniu przewlekłych schorzeń wątroby, przebiegających z podwyższonym poziomem amoniaku we krwi. Co jeszcze warto wiedzieć o laktulozie?

spis treści

1. Czym jest laktuloza?

Laktuloza jest organicznym związkiem chemicznym z grupy syntetycznych disacharydów. Związek ten złożony jest z galaktozy oraz fruktozy.

Laktuloza nie jest trawiona w przewodzie pokarmowym. Flora bakteryjna znajdująca się wewnątrz układu pokarmowego powoduje rozkład laktulozy na dwutlenek węgla oraz kwasy organiczne. Związki, które powstają z rozpadu laktulozy zwiększają ilość wody w jelicie grubym, a także pobudzają perystaltykę jelit.

Zobacz film: "Produkty, które nasilają objawy zapalenia jelit"

Ten organiczny związek chemiczny wykazuje delikatne działanie przeczyszczające, z tego powodu stosuje się go w leczeniu zaparć oraz encefalopatii wątrobowej.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Wskazania do stosowania laktulozy

Laktuloza stanowi substancję czynną wielu preparatów farmaceutycznych, m.in. leków na zaparcia, czy encefalopatię wątrobową tj. ostre uszkodzenie wątroby wywołane na skutek znacznego obniżenia poziomu komórek wątrobowych, czyli hepatocytów.

Laktuloza stosowana jest również w trakcie leczenia przewlekłych schorzeń wątroby, przebiegających z podwyższonym poziomem amoniaku we krwi. Ten organiczny związek chemiczny podawany jest również w formie środka zapobiegawczego u pacjentów borykających się ze śpiączką wątrobową lub niewydydolnością nerek.

Substancja może być stosowana także u pacjentów borykających się z guzkami krwawniczymi odbytu (laktuloza zmiękcza, a także ułatwia wydalanie stolca). Wśród innych wskazań do stosowania laktulozy, lekarze wymieniają:

  • stany po zabiegach operacyjnych na jelicie grubym,.
  • stany po zabiegach operacyjnych odbytu.

3. Przeciwwskazania do stosowania laktulozy

Przeciwwskazaniem do stosowania laktulozy jest alergia na ten organiczny związek chemiczny. Wśród innych przeciwwskazań specjaliści wymieniają niedrożność jelit, galaktozemię, a także nietolerancję laktozy, czyli alergię na dwucukier występujący w mleku. Dodatkowo, substancji nie zaleca się stosować u osób dotkniętych dziedziczną nietolerancją galaktozy, pierwotnym niedoborem laktazy. Przeciwwskazaniem do stosowania tego organicznego związku jest również zespół złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

4. Środki ostrożności

Należy zachować szczególną ostrożność podczas stosowania laktulozy u pacjentów dotkniętych cukrzycą. Kobiety ciężarne, a także matki karmiące powinny przed zażyciem laktulozy skonsultować się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu.

5. Działania niepożądane

Stosowanie laktulozy może powodować u niektórych pacjentów działanie niepożądane. Wśród najpopularniejszych skutków ubocznych laktulozy, lekarze wymieniają:

Przy długotrwałym stosowaniu tego związku mogą pojawić się również zaburzenia składu elektrolitowego osocza, takie jak:

  • hipokaliemia - zaburzenie związane z niedostatkiem potasu w organizmie,
  • hipomagnezemia – zaburzenie związane z niedostatkiem magnezu w organizmie,
  • pojedyncze przypadki odmy pęcherzykowej jelit.

6. W których lekach występuje laktuloza?

Laktuloza stanowi składnik wielu leków i wyrobów farmaceutycznych. Możemy ją znaleźć w:

  • roztworze doustnym Duphalac,
  • oztworze doustnym Duphalac Fruit,
  • syropie Lactulose - MIP,
  • syropie Lactulosum Aflofarm,
  • syropie Lactulosum Amara
  • syropie Lactulosum Polfarmex,
  • syropie Lactulosum Takeda,
  • syropie Lactulosum Takeda Forte,
  • syropie Normalac,
  • syropie Solaq.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze