Lalka Momo zachęca do samobójstwa. Kolejny "niebieski wieloryb"?
Momo, postać o wielkich wytrzeszczonych oczach i groteskowym uśmiechu, przypomina upiorną lalkę. Momo funkcjonuje w aplikacji WhatsApp. Dodając w komunikatorze do swoich kontaktów Momo, zaczynamy z demoniczną lalką groźną grę. Ostrzegamy rodziców.
1. Kim jest Momo?
Momo wysyła użytkownikom komunikatora WhatsApp wiadomości – wyzwania. Zachęca do określonych działań. Zazwyczaj prezentuje treści epatujące agresją i przemocą. Konsekwentnie przesyła pogróżki, jeśli zadania nie są realizowane. Na końcu gry jest wielka kulminacja, czyli zachęta do popełnienia samobójstwa.
Wizerunek laleczki Momo zaczerpnięto z budzącej kontrowersje twórczości artystycznej japońskiego lalkarza Midori Hayashi. Jego prace to budzące niepokój lalki z deformacjami, wypatroszone lub okaleczone. Mimo turpistycznej stylistyki, artysta odcina się od internetowej ”zabawy” z Momo.
2. Samobójcza zabawa z laleczką
Lalka zbiera już swoje żniwo w Stanach Zjednoczonych, Meksyku i Argentynie. W Europie zachodniej zainteresowani Momo są młodzi Niemcy i Francuzi. Śmierć 12-latki w Argentynie według policji jest efektem tej diabolicznej gry. Wiadomo, że dziewczynka zamieszczała w internecie relacje wideo z realizacji wyzwań otrzymywanych od przerażającej lalki.
3. Slenderman
Historia lubi się powtarzać. Kilka lat temu podobna gra "Slenderman", której bohaterem była pozbawiona twarzy postać w czerni, doprowadziła do autodestrukcyjnych i agresywnych zachowań u młodzieży. 15-letnią dziewczynę z Wisconsin oskarżono o próbę zabójstwa koleżanki, która tylko cudem uszła śmierci, po otrzymaniu 19 ciosów nożem. Sprawczyni otrzymała surowy wyrok, ma spędzić 40 lat w szpitalu dla umysłowo chorych.
Zobacz też: Moje dziecko się samookalecza, co zrobić?
4. Niebieski wieloryb
Niedawno rodzice i nauczyciele byli uczulani, aby zwracać uwagę, czy młodzi ludzie nie bawią się w ”niebieskiego wieloryba”. Ta pseudozabawa również miała zachęcać dzieci do popełniania samookaleczeń oraz samobójstw. Niektórzy zarzucali mediom sztuczne nadmuchiwanie problemu i tym samym zachęcanie młodzieży do destrukcyjnych zachowań.
Zobacz też: Naukowcy są krok bliżej wynalezienia leku, który zapobiega samobójstwom
5. Nie podejmuj wyzwania
Policja w krajach, gdzie gra już trwa, zachęca do prewencji. Apeluje, aby wystrzegać się dodawania nieznanych użytkowników w aplikacji. Rodzice powinni uważniej przyjrzeć się nastolatkom i ich kontaktom.
Doświadczenie uczy, że nie można tych ostrzeżeń lekceważyć. Warto zweryfikować internetową aktywność dziecka i pilnować, żeby nie bawiło się z laleczką Momo.
Niekórzy użytkownicy uważają, że lalka Momo to tylko kampania marketingowa, którą prowadzi WhatsApp. Miejmy nadzieję, że tak właśnie jest.
Zobacz też: Jak postępować z osobą, która chce popełnić samobójstwo?
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.