Lamblioza - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Lamblioza, inaczej giardioza, jest to choroba pasożytnicza wywołana przez pierwotniaka o nazwie Giardia lamblia. W organizmie człowieka pasożyt lamblia lokalizuje się w jelicie cienkim, przewodach żółciowych oraz w pęcherzyku żółciowym. W Polsce pasożyt lamblia jest dość powszechny. Zarażonych pasożytem lamblia jest do kilkunastu procent dorosłych, zwłaszcza osób często podróżujących, ze zmniejszonym wydzielaniem kwasu solnego, z upośledzoną odpornością i homoseksualistów. Jeżeli chodzi o dzieci, to zakażenie pasożytem lamblia dotyczy od 50 proc. do nawet 100 proc. w niektórych regionach, zwłaszcza w regionach o złych warunkach sanitarnych. Zachorowania na lambliozę wykazują wahania sezonowe - najwięcej przypadków zakażeń pasożytem lamblia obserwuje się w lecie.

Zobacz film: "Pasożyty w piaskownicach [Kontrowersje]"

Lamblioza - przyczyny i objawy

Człowiek zaraża się cystami powodujacymi lambliozę, wypijając wodę lub zjadając pokarm zanieczyszczony kałem ludzi i zwierząt. Może też dochodzić do bezpośredniej transmisji pasożyta lamblia na drodze człowiek - człowiek np. wśród dzieci, przy niezachowaniu zasad higieny osobistej oraz wśród dorosłych w czasie kontaktów seksualnych, zwłaszcza u homoseksualistów.

Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje mogą przebywać jednocześnie zarówno w układzie...

Cysty wywołujące lambliozę dostają się do jelita cienkiego, gdzie przekształcają się w formy dojrzałe, tzw. trofozoity. Te ostatnie są bardzo ruchliwe, o charakterystycznym gruszkowatym kształcie. Przyczepiają się do śluzówki jelita i intensywnie dzielą się. Część z nich przedostaje się do dróg żółciowych, zaś pozostała część znów przekształca się w cysty, które wydalone wraz z kałem zakażają kolejnych żywicieli. Obecność Giardii w jelicie cienkim, pęcherzyku żółciowym oraz drogach żółciowych prowadzi do rozwoju stanu zapalnego.

U większości zarażonych osób zakażenie lambliozą przebiega bezobjawowo. Jeżeli już dojdzie do wystąpienia objawów lambliozy, mogą pojawiać się:

 • nudności, wymioty,
 • bóle zlokalizowane w górnej części brzucha,
 • wzdęcia brzucha,
 • biegunka z dużą domieszką śluzu i tłuszczu, bez krwi, czasem biegunka może występować naprzemiennie z zaparciami,
 • bóle głowy,
 • stany podgorączkowe,
 • utrata masy ciała,
 • wyniszczenie,
 • hipoproteinemia (spadek liczby białek we krwi) oraz hipoalbuminemia (spadek liczby albumin we krwi).

Lamblioza - rozpoznanie i leczenie

W celu potwierdzenia zakażenia Giardią lamblią bada się kał na pasożyty. Poszukuje się, w zależności od konsystencji kału dostarczonego do badania, cyst w kale uformowanym oraz trofozoitów w kale płynnym. Trofozoity można też wykryć w treści dwunastniczej pobranej za pomocą sondy. Poza tym, do rozpoznania lambliozy wykorzystuje się też test immunoenzymatyczny ELISA, za pomocą którego można wykryć w kale swoiste antygeny Giardii lamblii (tzw. koproantygeny). Przydatne mogą być też testy serologiczne, za pomocą których poszukuje się we krwi pacjenta specyficznych przeciwciał wytworzonych przeciwko Giardii lamblii.

W leczeniu lambliozy stosuje się głównie metronidazol, dodatkowo podawać można też np. albendazol. Poza tym, w zwalczaniu lambliozy należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny osobistej i przepisów sanitarnych. Leczenie lambliozy jest trudne, ponieważ Giardia lamblia szybko się namnaża i nietrudno się nią zarazić. Należy badać nosicielstwo pasożyta lamblii u całych rodzin zakażonych osób oraz u pracowników przemysłu i handlu spożywczego. Leczyć z lambliozy należy jednocześnie zarażonych wraz z wszystkimi członkami ich rodzin oraz wspólnie z nimi przebywające osoby.

Ewelina Rogowska, 6 miesięcy temu

Bibliografia

 • Buczek A. Choroby pasożytnicze - epidemiologia, diagnostyka, objawy, FnRRRKDN, Lublin 2005, ISBN 83-921869-9-0
 • Boroń-Kaczmarska A. Choroby zakaźne w zarysie, Pomorska Akademia Medyczna, Szczecin 2004, ISBN 83-89318-35-0
 • Dziubek Z., Żarnowska-Prymek H., Choroby pasożytnicze człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1999, ISBN 83-200-2279-7
 • Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Lamblioza - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Lamblioza - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie
Lamblioza - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Objawy lambliozy - czym objawia się choroba, badanie

Lamblioza najczęściej zdarza się u dzieci, ale może być także dolegliwością u osób dorosłych. Lamblioza objawy wywołuje pasożyt Lamblia Intestinalis (...) upośledzeniem procesu wchłaniania wszystkich...

Zespół nerczycowy - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie, powikłania

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Zespół nefrotyczny - zdjęcia

Dysfunkcja kłębuszków nerkowych u chorego na zespół nerczycowy.

Zakrzepica żył głębokich - przyczyny, objawy, leczenie

Zapalenie żył głębokich (zdjęcia)

Zapalenie żył głębokich (zdjęcia)

Zakrzepica żył głębokich ma często poważne skutki, dlatego pilne jest rozpoznanie tego schorzenia. Często jest początkiem powstania żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej.

Achalazja - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Widok przełyku (zdjęcie RTG)

Widok przełyku (zdjęcie RTG)

Na zdjęciu widać słup środka cieniującego i zjawisko zwane „dziobem ptaka" pozwalające na rozpoznanie achalazji.

Choroba Kawasaki - przyczyny, objawy, przebieg, rozpoznanie, leczenie

Zdjęcia chorego chłopca na Facebooku

Zdjęcia chorego chłopca na Facebooku

Matka, dodając fotografię przedstawiającą objawy choroby, uratowała dziecku życie. Okazało się, że chłopiec cierpi na chorobę Kawasaki.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Wczesne rozpoznanie nowotworu żołądka (WIDEO)

Wczesne rozpoznanie nowotworu żołądka (WIDEO) Odtwórz wideo

Wczesne rozpoznanie w przypadku większości nowotworów daje choremu szansę nawet całkowitego wyleczenia. Tak samo dzieje się w przypadku raka żołądka (...) . Im wcześniej jest on wykryty, tym skuteczniejsze będzie leczenie. Rak...