Lamblioza - przyczyny, objawy, rozpoznanie, leczenie

Lamblioza, inaczej giardioza, jest to choroba pasożytnicza wywołana przez pierwotniaka o nazwie Giardia lamblia. W organizmie człowieka pasożyt lamblia lokalizuje się w jelicie cienkim, przewodach żółciowych oraz w pęcherzyku żółciowym. W Polsce pasożyt lamblia jest dość powszechny. Zarażonych pasożytem lamblia jest do kilkunastu procent dorosłych, zwłaszcza osób często podróżujących, ze zmniejszonym wydzielaniem kwasu solnego, z upośledzoną odpornością i homoseksualistów. Jeżeli chodzi o dzieci, to zakażenie pasożytem lamblia dotyczy od 50 proc. do nawet 100 proc. w niektórych regionach, zwłaszcza w regionach o złych warunkach sanitarnych. Zachorowania na lambliozę wykazują wahania sezonowe - najwięcej przypadków zakażeń pasożytem lamblia obserwuje się w lecie.

1. Lamblioza - przyczyny i objawy

Człowiek zaraża się cystami powodujacymi lambliozę, wypijając wodę lub zjadając pokarm zanieczyszczony kałem ludzi i zwierząt. Może też dochodzić do bezpośredniej transmisji pasożyta lamblia na drodze człowiek - człowiek np. wśród dzieci, przy niezachowaniu zasad higieny osobistej oraz wśród dorosłych w czasie kontaktów seksualnych, zwłaszcza u homoseksualistów.

Zobacz film: "Pasożyty w piaskownicach [Kontrowersje]"

Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje...

zobacz galerię

Cysty wywołujące lambliozę dostają się do jelita cienkiego, gdzie przekształcają się w formy dojrzałe, tzw. trofozoity. Te ostatnie są bardzo ruchliwe, o charakterystycznym gruszkowatym kształcie. Przyczepiają się do śluzówki jelita i intensywnie dzielą się. Część z nich przedostaje się do dróg żółciowych, zaś pozostała część znów przekształca się w cysty, które wydalone wraz z kałem zakażają kolejnych żywicieli. Obecność Giardii w jelicie cienkim, pęcherzyku żółciowym oraz drogach żółciowych prowadzi do rozwoju stanu zapalnego.

U większości zarażonych osób zakażenie lambliozą przebiega bezobjawowo. Jeżeli już dojdzie do wystąpienia objawów lambliozy, mogą pojawiać się:

 • nudności, wymioty,
 • bóle zlokalizowane w górnej części brzucha,
 • wzdęcia brzucha,
 • biegunka z dużą domieszką śluzu i tłuszczu, bez krwi, czasem biegunka może występować naprzemiennie z zaparciami,
 • bóle głowy,
 • stany podgorączkowe,
 • utrata masy ciała,
 • wyniszczenie,
 • hipoproteinemia (spadek liczby białek we krwi) oraz hipoalbuminemia (spadek liczby albumin we krwi).

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

2. Lamblioza - rozpoznanie i leczenie

W celu potwierdzenia zakażenia Giardią lamblią bada się kał na pasożyty. Poszukuje się, w zależności od konsystencji kału dostarczonego do badania, cyst w kale uformowanym oraz trofozoitów w kale płynnym. Trofozoity można też wykryć w treści dwunastniczej pobranej za pomocą sondy. Poza tym, do rozpoznania lambliozy wykorzystuje się też test immunoenzymatyczny ELISA, za pomocą którego można wykryć w kale swoiste antygeny Giardii lamblii (tzw. koproantygeny). Przydatne mogą być też testy serologiczne, za pomocą których poszukuje się we krwi pacjenta specyficznych przeciwciał wytworzonych przeciwko Giardii lamblii.

W leczeniu lambliozy stosuje się głównie metronidazol, dodatkowo podawać można też np. albendazol. Poza tym, w zwalczaniu lambliozy należy pamiętać o przestrzeganiu zasad higieny osobistej i przepisów sanitarnych. Leczenie lambliozy jest trudne, ponieważ Giardia lamblia szybko się namnaża i nietrudno się nią zarazić. Należy badać nosicielstwo pasożyta lamblii u całych rodzin zakażonych osób oraz u pracowników przemysłu i handlu spożywczego. Leczyć z lambliozy należy jednocześnie zarażonych wraz z wszystkimi członkami ich rodzin oraz wspólnie z nimi przebywające osoby.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Podoba Ci się ten artykuł? Chcesz więcej? Polub
  i bądź na bieżąco!