Objawy lambliozy - czym objawia się choroba, badanie
Lamblioza najczęściej zdarza się u dzieci, ale może być także dolegliwością u osób dorosłych. Lamblioza objawy wywołuje pasożyt Lamblia Intestinalis, z którym każdy może się zetknąć w piaskownicy, toalecie publicznej. Do zakażenia pasożytem może również dojść po zjedzeniu zakażonego jedzenia, albo po wypiciu skażonej wody. Pasożyt w bardzo szybki sposób może się przedostać do układu pokarmowego dla przykładu na nieumytych dłoniach. Można się także zarazić od zwierząt, które zaatakował pasożyt.
Lamblia jest to pierwotniak o gruszkowatym kształcie z czterema parami wici, które umożliwiają bardzo szybkie poruszanie się, jest także wyposażony w przyssawkę, dzięki której z łatwością przyczepia się do błony śluzowej przewodu pokarmowego. Pasożyt po dostaniu się do organizmu żywiciela żywi się w nim i rozmnaża powodując jednocześnie zmniejszanie powierzchni jelita, co natomiast skutkuje upośledzeniem procesu wchłaniania wszystkich składników odżywczych. Lamblioza objawy są trudne do zdiagnozowania, dlatego dla pewności należy skonsultować je z lekarzem.
1. Objawy lambliozy - czym objawia się choroba
Jakie są objawy lambliozy? W większości przypadków objawy lamblii są bardzo mało charakterystyczne i nie występują regularnie. To niestety usypia czujność, ponieważ nie dzieje się nic niepokojącego to chory nie orientuje się, że organizm został zaatakowany przez lamblie. Zatem, jakie mogą być objawy lambliozy? Przede wszystkim pojawia się rozlany ból podbrzusza zwłaszcza po posiłku, mogą pojawić się silne bóle głowy i ogólne zmęczenie i osłabienie. Jakie jeszcze mają lamblie objawy? Stolec może mieć specyficzny zapach, a w konsystencji widać niestrawiony pokarmy, może pojawić się także wysypka i stan podgorączkowy.
To, co charakterystyczne przy zakażeniu to brak apetytu u osoby chorej, ale pasożyt powoduje, że jest wzmożony apetyt na słodycze, co w przypadku dzieci często nie budzi większego niepokoju. Jeszcze inne objawy lambliozy, to, co jakiś czas wydalane z kałem owalne cysty, czyli część pasożytów. Niektórzy zakażeni odczuwają również świąd odbytu.
To też warto wiedzieć
2. Objawy lambliozy - badanie
Lamblioza objawy są trudne do wychwycenia, dlatego potrzebne są badania. Przede wszystkim, kiedy objawy lamblii się uaktywnią lekarz zleci badanie kału. W niektórych przypadkach zaleca się pobranie żółci i treści dwunastnicy.
Po potwierdzeniu pasożyta w organizmie zostanie dobrana właściwa kuracja, dawkowanie leku, a także odpowiednia dieta. W przypadku wykrycia pasożyta i zorientowaniu się, że to lamblioza objawy typowe dla zakażenia, kuracją muszą być objęte najbliższe osoby z otoczenia chorego.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.