Lasy Państwowe ostrzegają przed rakotwórczą rośliną. "Wyniszcza wątrobę"
Drobne żółte kwiatki rosnące niemal w całej Polsce mogą być bardzo niebezpieczne. Lasy Państwowe ostrzegają przed toksycznym działaniem pospolitej rośliny, która dawniej słynęła z leczniczych właściwości.
1. Rakotwórcza roślina rośnie w całej Polsce
Należący do gatunku astrowatych starzec jakubek rośnie w całej Polsce. Jego charakterystyczne żółte kwiatki można zauważyć m.in. na polach, łąkach czy w przydrożnych rowach.
Dawniej roślina była wykorzystywana w medycynie ludowej, m.in. jakoś środek znieczulający, pomagający na nadciśnienie oraz dolegliwości wątrobowe i jelitowe.
Warto mieć jednak świadomość, że roślina zawiera alkaloidy pirolizydynowe - substancje o silnym działaniu toksycznym.
"Rozwój nowoczesnej medycyny konwencjonalnej spowodował, że zachwyt towarzyszący leczniczym właściwościom roślin z gatunku starca jakubka, stopniowo zmniejszał się. Okazało się, że cała rodzina starców zawiera alkaloidy pirolizydynowe, które działają mutagennie, kancerogennie i hepatotoksycznie" - ostrzegają przed stosowaniem rośliny Lasy Państwowe.
2. Rakotwórczy potencjał
Alkaloidy pirolizydynowe występują powszechnie w wielu roślinach, także w tych, które stanowią surowiec lekarski.
Mogą się przedostawać do produktów spożywczych na skutek skażenia pól uprawnych roślinami, które wytwarzają AP. Mogą więc znajdować się w zbożach, warzywach czy roślinach przeznaczonych na paszę.
Alkaloidy pirolizydynowe mogą mieć działanie genotoksyczne i mutagenne, a także:
przyczyniać się do tworzenia komórek nowotworowych,
wywoływać biegunki,
odpowiadać za marskość wątroby,
prowadzić do zaburzeń koordynacji ruchowej,
powodować rozszerzanie naczyń krwionośnych.
"W żadnym wypadku nie należy podawać go kobietom w ciąży lub matkom karmiącym" - apelują Lasy Państwowe.
Eksperci dodają, że roślina jest także niebezpieczna dla zwierząt, szczególnie koni, niezależnie od tego, czy jest świeża, czy suszona.
"Nie ma znaczenia czy koń jednorazowo spożyje większą ilości czy też niewielkie jego ilości w dłuższym okresie, gdyż kumuluje się on w organizmie. Zatrucie wyniszcza wątrobę oraz prowadzi do uszkodzeń neurologicznych, wskutek czego następuje śmierć zwierzęcia" - przestrzegają Lasy Państwowe.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.