Trwa ładowanie...

Łatwo się denerwują i wpadają we frustrację. To objawy choroby

Avatar placeholder
18.08.2023 17:02
Agresywne zachowanie może zwiastować groźne choroby
Agresywne zachowanie może zwiastować groźne choroby (Getty Images)

Zmiany w zachowaniu i charakterze mogą być wynikiem różnych stanów chorobowych. Tych, które bezpośrednio wpływają na mózg oraz tych, które wpływają na układ hormonalny. Jakie to choroby?

spis treści

Zrozumienie, że zmiany zachowania są wynikiem stanu chorobowego, może pomóc pacjentom oraz ich rodzinom i opiekunom w radzeniu sobie z tymi wyzwaniami. Wszystkie wspomniane poniżej stany chorobowe wymagają profesjonalnej opieki medycznej, a strategie zarządzania objawami powinny być indywidualnie dostosowane do potrzeb każdego pacjenta.

1. Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera, najczęstsza forma demencji, powoduje stopniowy ubytek zdolności poznawczych. Objawy choroby Alzheimera mogą obejmować utratę pamięci, dezorientację, problemy z mową oraz zmiany nastroju i zachowania.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Te ostatnie właściwie nikogo nie powinny dziwić — oczywistym jest, że osoby, które mają poczucie otaczającego je chaosu, braku kontroli nad własnym życiem i przytłoczenia mogą być agresywne, łatwo się denerwują oraz borykają się z poczuciem braku sensu, anhedonii, apatii.

Opieka nad osobą z chorobą Alzheimera wymaga skupienia na bezpieczeństwie, zachowaniu rutyny, cierpliwości i dużej dozy empatii.

2. Choroba Parkinsona

Choroba Parkinsona to zaburzenie układu nerwowego, które wpływa na ruch. Poza symptomami ruchowymi, takimi jak drżenie, sztywność mięśni i problemy z równowagą, choroba Parkinsona może powodować zmiany zachowania, w tym wycofanie społeczne, niechęć do zmian i nagłe uwielbienie dla rutyny.

Farmakoterapia i terapia behawioralna mogą być pomocne w zarządzaniu tymi symptomami.

3. Stwardnienie rozsiane

Stwardnienie rozsiane to choroba autoimmunologiczna wpływająca na układ nerwowy. Oprócz problemów z ruchem może powodować problemy z funkcjami poznawczymi, takimi jak pamięć i koncentracja. Mogą powodować również poirytowanie, impulsywność i chwiejność nastrojów.

Terapie skoncentrowane na radzeniu sobie ze stresem, zarządzanie symptomami i wsparcie psychologiczne mogą okazać się w tym przypadku zbawienne.

4. Choroby tarczycy

Niedoczynność i nadczynność tarczycy mogą prowadzić do znacznych zmian w nastroju i zachowaniu. Osoby z nadczynnością tarczycy skarżą się na uczucie lęku i niepokoju oraz ogólne rozdrażnienie.

Osoby z niedoczynnością tarczycy częściej borykają się z obniżeniem nastroju i uczuciem zmęczenia, ale wspomniane rozdrażnienie również ich dotyczy.

Leczenie jest zazwyczaj skierowane na normalizację poziomów hormonów tarczycy, które może poprawić objawy behawioralne.

5. Udar mózgu

Udar mózgu może prowadzić do zmian w zachowaniu i osobowości w zależności od obszaru mózgu, który jest uszkodzony. Objawy mogą obejmować depresję, lęk, impulsywność, agresję, apatię i zmiany nastroju.

Rehabilitacja i terapia mogą pomóc pacjentom radzić sobie z tymi zmianami.

6. Urazy czaszkowo-mózgowe

Urazy czaszkowo-mózgowe mogą prowadzić do trwałych zmian w zachowaniu i osobowości. Objawy mogą obejmować impulsywność, agresję, depresję, lęk i trudności z koncentracją. W celu zarządzania tymi objawami warto wdrożyć terapię behawioralną i farmakoterapię.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze