Leczenie akupunkturą
Akupunktura jest starożytną, chińską metodą leczenia, która polega na wkłuwaniu specjalnych pełnych igieł w punkty leżące wzdłuż przebiegu meridianów oraz manipulowaniu tymi igłami. Akupunktura głównie kojarzona jest z leczeniem bólu i nikotynizmu. Akupunktura budzi w cywilizacji zachodniej wiele emocji. Zdania na jej temat są podzielone i jednocześnie skrajne – od totalnej negacji, do wiary w to, że akupunktura czyni cuda. Jakie zatem są przeciwwskazania do akupunktury?
1. Co to jest akupunktura?
Akupunktura to metoda leczenia, która narodziła się w czasach starożytnych na Dalekim Wschodzie. Jej istotą jest nakłuwanie ciała srebrnymi lub złotymi igłami w odpowiednich miejscach, określanych jako punkty akupunkturowe. Są one zlokalizowane wzdłuż tzw. meridianów, czyli linii energetycznych. Meridiany określane są jako kanały energetyczne, którymi według kanonów medycyny tradycyjnej odbywa się krążenie energii Qi w organizmie. Poprzez system cienkich odgałęzień łączą one punkty na powierzchni ciała z określonymi organami wewnętrznymi. Sieć tworzona przez meridiany oplata cały organizm.
Obecnie do nakłuwania używa się igieł stalowych, które cechują się podobnymi parametrami elektrycznymi jak igły srebrne, rzadziej natomiast są w użyciu igły złote. Wyróżnia się kilka rodzajów igieł. Zwykłe, najczęściej używane igły mają długość od jednego do kilku cm i grubość 0,15-0,45 mm. Im bardziej umięśniona okolica, którą chce się nakłuwać, tym igła jest dłuższa. Igły do akupunktury krótkie nakłuwają punkty na małżowinie usznej.
W Chinach stosuje się także igły od kilkunastu do dwudziestu cm, których używa się do nakłuwań podskórnych fragmentów na przebiegu meridianu, a także do akupunktury czaszki. Do nietypowych igieł należą kwiat śliwy oraz siedem gwiazd, które służą jedynie do stymulacji punktów, a nie do nakłuwania.
2. Przeciwwskazania do akupunktury
Bezdyskusyjnie zakaz leczenia akupunkturą dotyczy osób, które mają:
- choroby skórne, szczególnie ze zmianami infekcyjnymi,
- hemofilię,
- wszczepiony rozrusznik serca,
- wyniszczony organizm,
- ostry ból brzucha,
- są w ciąży, w trakcie menstruacji,
- czynną gruźlicę,
- stan upojenia alkoholowego,
- silne pobudzenie emocjonalne,
- złośliwą chorobę nowotworową,
- chorobę psychiczną,
- chorobę układu oddechowego i krążenia,
- ostre stany gorączkowe.
Akupunktura wykonywana podczas menstruacji może wywołać objawy niepożądane, takie jak bóle głowy, niepokój i bezsenność. Choroba nowotworowa również jest bezwględnym przeciwwskazaniem do zastosowania zabiegów akupunktury, ponieważ może przyczynić się do przyspieszenia wzrostu przerzutów oraz obniżenia temperatury. Akupunktury nie wolno stosować u dzieci w okresie niemowlęcym.
Akupunktura nie może zastąpić medycyny konwencjonalnej, ale może ją uzupełnić. Obecnie, ta dziedzina leczenia spotyka się z coraz większym zadowoleniem i akceptacją lekarzy prowadzących ośrodki sanatoryjne, ponieważ nie narusza integralności fizycznej organizmu, lecz działa na energię człowieka. Bez wątpienia, warto pamiętać o przeciwwskazaniach do akupunktury, aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji i problemów zdrowotnych.
3. Wskazania do akupunktury
Zabiegi medycyny chińskiej stosowane są jako jedynie uzupełnienie metod wielu gałęzi medycyny konwencjonalnej.
Leczenie akupunkturą można zalecić w następujących przypadkach:
- zaburzeniach czynnościowych – nadciśnienie, nerwice, napadowe bóle głowy;
- ginekologii i położnictwie – poza leczeniem niepłodności akupunkturę można stosować w przypadku bolesnych i nieregularnych krwawień, zespołu napięcia przedmiesiączkowego, łagodzeniu objawów menopauzy, w przypadku przewlekłego stanu zapalnego narządu rodnego, braku pokarmu po porodzie i przy wymiotach ciężarnych;
- schorzeniach dróg oddechowych – zapalenie nosa, zapalenie oskrzeli, dychawica oskrzelowa, zapalenie migdałków podniebiennych;
- chorób oczu – zapalenie spojówek, jaskra, zaćma bez powikłań, zanik nerwu wzrokowego;
- chorób jamy ustnej – zapalenie dziąseł, paradontoza, przewlekłe zapalenie gardła;
- chorób żołądka i jelit - choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, nadkwaśny nieżyt żołądka, biegunka bakteryjna, zaparcia, skurcze przełyku i wpustu, ostre i przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka;
- schorzeń układu krążenia – choroba wieńcowa i nadciśnienie tętnicze;
- chorób neurologicznych – wskazaniami do akupunktury są wszelkiego rodzaju migreny i bóle głowy, porażenia obwodowego nerwu twarzowego, niedowłady po udarach mózgu, neuropatie obwodowe;
- schorzeniach ortopedycznych – leczenie akupunkturą pomaga w przypadku kręczu karku, łokcia tenisisty, zespołu bolesnego baraku, rwy kulszowej, zapalenia stawu, kurczu pisarskiego.
Akupunktura to doskonały pomysł wspomagający kurację odchudzającą. Daje świetne efekty w przypadku zaburzeń metabolizmu, ponieważ nie tylko przyspiesza proces przemiany materii, ale hamuje także poczucie głodu.
Akupunkturę na odchudzanie można stosować na dwa sposoby poprzez:
- akupunkturę ogólnoustrojową – wtedy stosuje się nakłuwanie igieł na całym ciele,
- akupunkturę ucha, tzw. „kolczyki” – polegająca na zakładaniu krótkich igieł na małżowinę uszną.
Akupunkturę stosuje się także w leczeniu niepłodności, szczególnie w przypadku stosowania metody in vitro. Nie jest do końca wyjaśnione, w jaki sposób nakłuwanie ciała pozytywnie wpływa na płodność, ale sądzi się, że akupunktura stymuluje przepływ krwi do macicy. Dzięki temu błony śluzowe macicy stają się bardziej otwarte na zagnieżdżenie się zarodka. W przypadku mężczyzn leczenie akupunkturą jest wskazane, gdy występują problemy z nasieniem (liczebność, ruchliwość i morfologia plemników).
Leczenie akupunkturą stosuje się także w medycynie sportowej. Pomaga ona w przypadku naderwanych mięśni i ścięgien, zwichnięcia stawów i dystorsji. Akupunktura to także doskonały środek na rozładowanie tremy przedsportowej.
Zobacz także:
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.