Trwa ładowanie...

Leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego – choroby, badanie, leczenie

Avatar placeholder
28.04.2023 16:15
Leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego – choroby, badanie, leczenie
Leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego – choroby, badanie, leczenie

Leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego wymaga podjęcia różnych kroków. Staw skroniowo-żuchwowy łączy żuchwę z kością skroniową. Przede wszystkim pełni funkcję amortyzacyjną, szczególnie podczas żucia pokarmów, gdyż wtedy jest najbardziej obciążony. Jeżeli staw pracuje prawidłowo, nie odczuwamy bólu ani dyskomfortu, można też wówczas swobodnie otworzyć szeroko usta. Gdy pojawia się ból i ograniczenie ruchów żuchwy możemy podejrzewać zapalenia stawu skroniowo-żuchwowego. Wówczas konieczne będzie leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego.

spis treści

1. Choroby stawu skroniowo-żuchwowego

Leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego zależne jest od rodzaju występującego schorzenia. Jakie mogą występować dolegliwości w tym obrzasze?

1.1. Zespół Costena

Jedną z chorób stawu skroniowo-żuchwowego jest zespół Costena, czyli zespół bolesnego stawu skroniowo-żuchwowego. Objawia się on bólem skroni i żuchwy oraz utrudnia poruszanie szczęką. Gdy dochodzi do usztywnienia struktur w stawie, ból pojawia się również w okolicach uszu, oczy, skroni, nosa i potylicy. Może pojawiać się też uczucie przeskakiwania żuchwy oraz szumy uszne. Przyczyną tej choroby jest najczęściej zgrzytanie zębami, urazy lub osteoporoza. Leczenie tej choroby stawu skroniowo-żuchwowego opiera się na przyjmowaniu środków łagodzących ból.

1.2. Zaburzenia czynności stawu skroniowo-żuchwowego

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Leczenie kolejnej choroby stawu skroniowo-żuchwowego wymaga podjęcia innych kroków. Kolejnym schorzeniem jest TMD, czyli zaburzenia czynności stawu skroniowo-żuchwowego. Ich przyczynami są najczęściej wady zgryzu oraz zaburzenia kośćca czaszkowego. Objawami mogą być częste bóle głowy szczególnie te o charakterze migreny, bóle uszu, karku, ramion, oczu, szumy i trzaski w uszach, bóle kręgosłupa. Rozpoznanie zaburzeń jest stosunkowo łatwe, natomiast leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego jest często wieloetapowe. Leczenie tej choroby stawu skroniowo-żuchwowoego może współistnieć z leczeniem ortodontycznym.

8 sposobów na to, by zapomnieć o problemach z zębami
8 sposobów na to, by zapomnieć o problemach z zębami [8 zdjęć]

Każdy z nas doskonale zna powiedzenie, że jesteśmy tym, co jemy. Jest w tym trochę prawdy, ponieważ

zobacz galerię

1.3. Zaciskanie zębów

Leczenie choroby stawu skroniowo-żuchwowego, jaką są parafunkcje, dotyczy noworodków i niemowląt. Parafunkcje to nieprawidłowa czynność mięśniowa stawu skroniowo-żuchwowego izgryzu, ale może być to powiązane z całym układem czaszki, a nie tylko z tym jednym jej elementem. Do parafunkcji zaliczyć można zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami, wypychanie języka czy ssanie kciuka. Jeśli pojawia się parafunkcja, najczęściej oznacza to, że nasz organizm próbuje zrównoważyć ciało, gdyż jest to działanie zastępcze prawidłowej funkcji organizmu, przez co niektóre jego elementy ulegają nieprawidłowemu zużyciu. Leczenie tej choroby stawu skroniowo-żuchwowego będzie opierać się przede wszystkim na zastosowaniu ochraniacza na zęby.

2. Badanie stawu skroniowo-żuchwowego

Aby podjąć leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego, należy wykonać odpowiednie badania. Pierwszym etapem leczenia chorób stawu skroniowo-żuchwowego jest więc wywiad i badanie kliniczne. Przede wszystkim ustala się, które objawy występują, od jak dawna się utrzymują oraz w których miejscach są najsilniejsze. Ocenie podlega również postawa pacjenta, na przykład czy stoi prosto, którą stronę ciała bardziej obciąża, ponieważ ma to znaczący wpływ na ustawienie żuchwy w stosunku do czaszki. Wady postawy często są przyczyną chorób stawu skroniowo-żuchwowego. Przed podjęciem leczenia chorób stawu skroniowo-żuchwowego wykonywane jest również badanie palpacyjne mięśni szyi i głowy, za pomocą którego sprawdza się ruchomość stawu skroniowo-żuchwowego. Dodatkowo, aby podjąć właściwe leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego, zleca się wykonie badania RTG lub tomografii komputerowej, które pozwala na ocenę struktur stawowych.

Zobacz także:

3. Leczenie stawu skroniowo-żuchwowego

Leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego zależy od rodzaju schorzenia, które występuje u pacjenta. Lekarze najczęściej zalecają przyjmowanie leków przeciwbólowych lub rozluźniających mięśnie. W przypadku wstępowania parafunkcji stosuje się ochraniacze na zęby lub szyny stabilizujące. Jeżeli jest to związane z wadą zgryzu, należy poddać się leczeniu ortodontycznemu. Inaczej wygląda leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego, jakimi są stany zapalne stawu skroniowo-żuchwowego wywołane nieprawidłową postawą ciała. Niezbędna będzie rehabilitacja i zgłoszenie się do fizjoterapeuty. W leczeniu tych chorób stawu skroniowo-żuchwowego często pomaga terapia ultradźwiękami, laserem oraz stymulacja elektryczna. Zabiegi te zmniejszają ból oraz napięcie mięśni. W skrajnych przypadkach leczenie chorób stawu skroniowo-żuchwowego może opierać się na leczeniu operacyjnym lub zabiegu wymiany stawu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze