Trwa ładowanie...

Jak leczyć grzybicę stóp?

Grzybica stóp jest bardzo rozpowszechniona, szacuje się że może z jej powodu cierpieć nawet połowa naszego społeczeństwa. Częstość ich występowania zwiększyła się znacznie w ciągu ostatnich lat, co związane jest z rozwojem cywilizacyjnym: częściej korzystamy z basenów, siłowni, saun. Najczęstszym patogenem jest T. rubrum.

spis treści

1. Rodzaje grzybicy stóp

Grzybica stopy
Grzybica stopy

Zmiany skórne przy grzybicy to grudki i pęcherzyki po czasie zmieniające się w strupy.

zobacz galerię
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Grzybica stóp może mieć postać międzypalcową, złuszczającą, potnicową, a rzadziej – wrzodziejącą i krostkową. Najczęstsza jest odmiana międzypalcowa, która początkowo objawia się zaczerwienieniem i świądem, a następnie złuszczaniem, maceracją i pęknięciem skóry. Najczęściej zmiany zlokalizowane są między III, IV i V palcem stóp. Zmiany mogą się szerzyć na grzbiet stopy i palców. Postać złuszczająca zlokalizowana jest zazwyczaj na podeszwowych i bocznych częściach stóp. Skóra jest zaczerwieniona, występuje nadmierne rogowacenie i złuszczanie, a także bolesne pęknięcia skóry i owrzodzenia. Odmiana potnicowa grzybicy, występująca rzadko, objawia się licznymi drobnymi pęcherzykami, które pękają, zasychają i złuszczają się, pozostawiając sączące powierzchnie.

2. Leczenie grzybicy stóp

W większości przypadków grzybicy stóp wystarczy leczenie miejscowe, czyli preparaty nakładane na zmienioną skórę, takie jak: nystatyna, natamycyna, mikonazol, ekonazol, terbinafina. W przypadku zwiększonego rogowacenia wskazany jest krem, a w zmianach sączących warto zastosować kremy, żele, maści.

Aby uniknąć nawrotu grzybicy stóp, warto pomyśleć o profilaktyce – zaopatrzyć się w klapki na basen, do sauny, kupować przewiewne buty i skarpetki z naturalnych tworzyw. Zaleca się również mycie stóp dwa razy dziennie wodą i mydłem oraz dokładne ich osuszanie, zwłaszcza między palcami stóp.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Karolina Kropiewnicka-Buczek
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza