Trwa ładowanie...

Leczenie ospy wietrznej – gorączka, wysypka, stan ogólny

Avatar placeholder
Sylwia Rudzka 30.03.2021 22:23
Leczenie ospy wietrznej – gorączka, wysypka, stan ogólny
Leczenie ospy wietrznej – gorączka, wysypka, stan ogólny

Generalnie rzecz biorąc, ospa jest to wirus, zatem łatwo się nią zarazić. Leczenie tej choroby polega jedynie na łagodzeniu objawów. Jakie zatem są objawy i jak przebiega leczenie ospy wietrznej?

spis treści

1. Leczenie ospy wietrznej – gorączka

Podstawowym objawem choroby jest podwyższenie temperatury ciała chorego. Gorączka zarówno u dziecka, jak i u dorosłego przy ospie powinna być jasnym sygnałem do pozostania w domu, w łóżku. Oczywiście warto dołączyć leki w celu obniżenia ciepłoty ciała jako leczenie ospy wietrznej. Ci młodsi domownicy powinni zażywać środki zawierające paracetamol lub ibuprofen. Na rynku są dostępne syropy dla dzieci o działaniu przeciwgorączkowym. Dorosły natomiast winien zażywać aspirynę lub jej podobne.

Sposoby na obniżenie gorączki bez leków
Sposoby na obniżenie gorączki bez leków [9 zdjęć]

Gorączka to wzrost temperatury ciała powyżej fizjologicznej normy. Jeśli jest umiarkowana, może mieć

zobacz galerię

2. Leczenie ospy wietrznej – wysypka

Zobacz film: "Jak pozbyć się uczucia ciężkich nóg?"

Wysypka to chyba najbardziej uciążliwy objaw ospy wietrznej. Nie dość, że pojawia się na całym ciele, to jeszcze sprawia choremu dyskomfort w postaci swędzenia. Warto wiedzieć, iż te zmiany skórne wraz z postępowaniem choroby się zmieniają. Na początku są to jedynie drobne zaczerwienienia, które można potem wyodrębnić jako krostki. W końcowym stadium wypełniają się one płynem. Leczenie ospy wietrznej w tym wypadku polega na złagodzeniu świądu. W tym celu stosuje się zwykle maści, którą powinien zalecić lekarz. Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie drapać wysypki, ponieważ zostaną na skórze blizny.

Podstawowym objawem ospy wietrznej jest wysypka.
Podstawowym objawem ospy wietrznej jest wysypka.

Warto także nadmienić, iż swoistym sposobem leczenia ospy wietrznej jest branie specjalnie przygotowanych kąpieli. Wówczas powinno się dodawać do wody nadmanganian potasu. Zamiast niego równie skuteczny będzie roztwór z sody. Wystarczy, że do wanny dodamy pół szklanki rozpuszczonej w wodzie sody. Trzecią metodą związaną z higieną jest branie zimnych pryszniców. Wszystkie wspomagają leczenie ospy wietrznej, ponieważ łagodzą swędzenie, które sprawia największy dyskomfort. Co więcej zimny okład powinien doraźnie poprawić stan zmienionej chorobowo skóry.

Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci
Poznaj powszechne przyczyny wysypki u dzieci [10 zdjęć]

Wysypki u niemowląt i małych dzieci występują bardzo często. Choć mogą mieć zróżnicowane przyczyny,

zobacz galerię

3. Leczenie ospy wietrznej – stan ogólny

Otoczenie osoby chorej ma ogromny wpływ na jej wyleczenie z ospy wietrznej. Przede wszystkim powinno się zadbać o temperaturę w mieszkaniu. Powinna być ona niższa niż zwykle, uzależniona od indywidualnych preferencji. Mówiąc wprost – temperatura powinna być możliwie, jak najniższa, ale nie taka by było choremu zimno. Warto również zaopatrzyć się wówczas w dodatkowe sprzęty. Latem warto włączyć mocniej klimatyzację, jeśli jest taka możliwość lub postawić w pokoju osoby chorej na ospę wietrzną wiatrak. Zimą wietrzyć pomieszczenia i przykręcić ogrzewanie.

Jest to bardzo ważne podczas leczenia ospy wietrznej, ponieważ jeśli jest gorąco a otoczeniu chorego, wówczas krew krąży bardziej ochoczo, a zatem swędzenie skóry się nasila. Warto podkreślić, iż kolejnym czynnikiem mającym ogromny wpływ na przebieg choroby jest higiena. Winno się bardzo często zmieniać bieliznę oraz pościel. Materiał, który otacza chorego na ospę powinien być miękki, na przykład bawełna, bo to także zmniejsza uczucie świądu.

Może się okazać, iż opisane powyżej leczenie ospy wietrznej nie będzie wystarczające, gdy wysypka pojawi się również w jamie ustnej. Wówczas chory ma kłopoty z jedzeniem – preferuje dania półpłynne. Wtedy w celu leczenia ospy wietrznej należy płukać jamę ustną roztworem wody z solą i jeść dużo lodów.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze