Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Leczenie próchnicy abrazją powietrzną – charakterystyka, przebieg, zalety

Avatar placeholder
30.03.2021 23:30
Leczenie próchnicy abrazją powietrzną – charakterystyka, przebieg, zalety
Leczenie próchnicy abrazją powietrzną – charakterystyka, przebieg, zalety

Leczenie próchnicy abrazją powietrzną to zabieg borowania zębów bez użycia wiertła. Leczenie próchnicy abrazją powietrzną odbywa się przy pomocy sprężonego powietrza, którego strumień zawiera cząsteczki tlenku glinu. Leczenie próchnicy abrazją powietrzną to zabieg, który nie boli, a dodatkowo nie uszkadza zdrowej tkanki zęba. Dzięki niemu można oczyszczać nawet bardzo małe ubytki.

spis treści

1. Leczenie próchnicy abrazją powietrzną – charakterystyka

W gabinetach stomatologicznych wykonuje się wiele metod leczenia próchnicy. Najbardziej tradycyjną metodą jest borowanie zęba przy użyciu wiertła. Jednak ta metoda niesie ze sobą nieprzyjemne doznania w postaci bólu i dyskomfortu. Dodatkowo zęby ulegają naciskowi oraz wibracjom, w wyniku czego bardzo często dochodzi do pęknięć w zębinie, co prowadzi do osłabienia struktury zęba i wykruszenia tkanki. Wówczas problem próchnicy powraca i konieczne jest ponowne leczenie. Leczenie próchnicy abrazją powietrzną to nowoczesna metoda, w której zamiast tradycyjnego wiertła używa się mikrokuleczek tlenku glinu. Leczenie próchnicy abrazją powietrzną polega ona na użyciu strumienia powietrza pod ciśnieniem, w którym znajduje się „piasek” czyli właśnie tlenek glinu. Jest to materiał, który jest chemicznie obojętny, nie wywołuje reakcji alergicznych, ściera chorą tkankę zęba, ale nie uszkadza zdrowej. Leczenie próchnicy abrazją powietrzną nie wywołuje nieprzyjemnych doznań w postaci bólu czy wibracji, nie uszkadza też dziąseł i nie powoduje mikrouszkodzeń w zębinie. Metodę tę stosuje się nie tylko do leczenia próchnicy, ale też w przypadku przygotowanie zębów do lakowania, naprawie wypełnień kompozytowych oraz w przygotowaniu zębów do uzupełnień protetycznych.

2. Leczenie próchnicy abrazją powietrzną – przebieg

Zabieg leczenia próchnicy abrazją powietrzną jest podobny co tradycyjnego zabiegu piaskowania zębów. Różnica polega jednak na tym, że przy leczeniu próchnicy abrazją powietrzną stosuje się większą moc strumienia ciśnienia oraz inny typ materiału ścierającego powierzchnię zębów. Dzięki czemu zabieg wykonywany jest z dużą dokładnością. Podczas leczenia próchnicy abrazją powietrzną głowica piaskarki skierowana jest w taki sposób, aby strumień powietrza był nakierowany na ubytek, ale nie dotykał bezpośrednio zębów. Ubytek jest ścierany, a jego cząsteczki zasysane przez tubę, która odprowadza zbędny materiał. Abrazja powietrzna jest przeprowadzana bez znieczulenia, a pacjent zaraz po zabiegu leczenia próchnicy abrazją powietrzną może wrócić do codziennych czynności takich jak jedzenie czy picie.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Zobacz także:

3. Leczenie próchnicy abrazją powietrzną – zalety

Najważniejszą korzyścią leczenia próchnicy abrazją powietrzną jest brak bólu podczas zabiegu, a co za tym idzie wyeliminowanie konieczności stosowania znieczulenia. Przy stosowaniu tej metody ząb nie ma bezpośredniego kontaktu z narzędziem, co powoduje, że nie występują nieprzyjemne doznania w postaci przykrych dźwięków, nacisku na ząb oraz wibracji. Leczenie próchnicy abrazją powietrzną to zabieg bardzo mało inwazyjny, gdyż działa bezpośrednio w miejscu ubytku, dzięki czemu nie uszkadza zdrowych tkanek zęba. Dodatkowo powierzchnia, która powstaje podczas zabiegu abrazji powietrznej, daje większą przyczepność dla plomb, co z mniejsza ryzyko ich wypadnięcia podczas codziennych czynności. Leczenie próchnicy abrazją powietrzną trwa krócej niż tradycyjny zabieg wiertłem. Nie powoduje on uczucia dyskomfortu po zabiegu oraz nadwrażliwości, która często towarzyszy po zabiegach wiertłem.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze