Trwa ładowanie...

Refluks u niemowląt

Refluks to użytkowa nazwa choroby refluksowej przełyku. Jest to zespół różnorodnych dolegliwości, które wywołane są zarzucaniem treści żołądkowej do przełyku. Połykany pokarm, zamiast trafić do żołądka, cofa się do przełyku razem z treścią żołądkową oraz wytwarzanym w żołądku kwasem solnym i enzymami trawiennymi i wywołuje nieprzyjemne uczucie pieczenia, czyli tzw. zgagę.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Refluks żołądkowo-przełykowy to dosyć powszechna dolegliwość, której objawami są: u dorosłych - zgaga, natomiast u niemowląt - ulewanie. Refluks niemowlęcy mija zazwyczaj w okresie, kiedy dziecko zaczyna samodzielnie chodzić. Jednak w niektórych przypadkach częste ulewanie może być przyczyną komplikacji lub ukrytych dolegliwości.

spis treści

1. Przyczyny refluksu niemowlęcego

Przełyk jest miejscem przepływu treści pokarmowych z jamy ustnej do żołądka. W miejscu złączenia żołądka i przełyku znajduje się zwieracz, który otwiera się w momencie dostarczania pokarmu i zamyka zaraz potem. Refluks żołądkowo-przełykowy pojawia się w momencie, kiedy zwieracz nie działa poprawnie, a kwas żołądkowy cofa się do przełyku. Refluks u niemowląt może mieć formę niegroźnego cofania się pokarmu po posiłku, wynikającego z niedojrzałości układu pokarmowego. W tym przypadku ulewanie nie ma żadnego wpływu na apetyt ani wzrost masy ciała dziecka. Tymczasem gwałtowne i obfite wymioty pojawiające się w różnych momentach (nawet podczas snu) mogą być przyczyną ukrytej patologii lub ją pogarszać: zapalenie krtani, astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli itd. Mogą również powodować inne komplikacje, jak na przykład opóźnienie w przybieraniu na wadze (związane z odrzucaniem pożywienia) lub zapalenie przełyku.

To musisz wiedzieć

2. Leczenie refluksu niemowlęcego

Łagodne cofanie się pokarmu jest najczęściej leczone przez zmiany związane z karmieniem. Zaleca się przygotowywanie dziecku bardziej gęstego mleka. Nie należy także zbyt wcześnie wprowadzać do diety niemowlęcia soków owocowych. Podczas karmienia, piersią lub butelką, należy mieć na uwadze, żeby dziecko było możliwie jak najbardziej wyprostowanie oraz żeby szybkość karmienia była odpowiednia (ani za szybko, ani za wolno). Poza tym istotne jest także, aby dziecko podczas karmienia było spokojne i nie płakało. W przypadku ostrzejszej formy refluksu żołądkowo-przełykowego, pediatra może zalecić spanie dziecka na brzuchu, na pochylonym materacu, przeciwnie do zwyczajowej zasady spania na plecach. Istnieją również leki dla niemowląt wzmacniające mięśnie przełyku i żołądka oraz chroniące błonę śluzową układu pokarmowego.

Następny artykuł: Refluks u niemowląt i dzieci

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.