Trwa ładowanie...

Leczenie torbieli jajnika – wyczekiwanie, leczenie hormonalne, zabiegi operacyjne

Avatar placeholder
Lek. Krzysztof Pawlak 18.04.2023 09:44
Leczenie torbieli jajnika – wyczekiwanie, leczenie hormonalne, zabiegi operacyjne
Leczenie torbieli jajnika – wyczekiwanie, leczenie hormonalne, zabiegi operacyjne (123RF)

W większości przypadków torbiel jajnika, ulegnie samoistnemu zanikowi w ciągu kilku kolejnych cykli miesiączkowych. Czasem jednak zdarza się, że jej rozmiary nie ulegają zmianie lub wręcz rosną, powodując przykre dolegliwości, głównie ze strony układu pokarmowego. Wówczas należy rozważyć wprowadzenie leczenia hormonalnego, przede wszystkim w postaci tabletek antykoncepcyjnych. W przypadkach, gdy cysta osiągnęła rozmiar kilkunastu centymetrów i szansa na jej wchłonięcie jest nikła, a także wtedy gdy podejrzewa się tło nowotworowe, zmianę należy bezwzględnie usunąć.

spis treści

1. Leczenie torbieli jajnika – wyczekiwanie

Za powstawanie większości torbieli odpowiedzialne są zaburzenia hormonalne. Nawet niewielkie zmiany poziomów hormonów podczas trwania cyklu mogą spowodować wystąpienie cysty. Z reguły po kilku cyklach miesiączkowych dochodzi do ustabilizowania równowagi hormonalnej i samoistnego zaniku torbieli. Nie stosuje się wówczas żadnego leczenia, tylko postawę wyczekującą.

W tym okresie, niezbędna jest jednak regularna kontrola ginekologiczna, celem oceny zmian wielkości cysty w badaniu ultrasonograficznym.

2. Leczenie torbieli jajnika – leczenie hormonalne

Zobacz film: "Jak objawia się torbiel jajnika?"

Jeśli organizm, nie jest w stanie sam osiągnąć równowagi hormonalnej lub gdy torbiel jajnika powoduje występowanie przykrych dolegliwości, które uniemożliwiają normalne, codzienne funkcjonowanie pacjentki, należy rozważyć włączenie leczenia hormonalnego. Najczęściej lekarz ginekolog przepisuje tabletki antykoncepcyjne z odpowiednio zrównoważoną ilością hormonów płciowych: estrogenów i progesteronu.

Odpowiednio dobrane tabletki hormonalne mogą być skutecznym sposobem leczenia torbieli jajnika
Odpowiednio dobrane tabletki hormonalne mogą być skutecznym sposobem leczenia torbieli jajnika (123RF)

Łatwo wówczas szybko osiągnąć równowagę hormonalną i zwiększyć szansę na samoistny zanik torbieli jajnika.

3. Leczenie torbieli jajnika – zabiegi operacyjne

Niestety zdarza się, ze torbiele jajnika nie zanikają ani samoistnie, ani po włączeniu leczenia hormonalnego. Wówczas jedynym sposobem pomocy pacjentce jest zabieg operacyjny. Wyróżniamy dwie metody. Pierwsza z nich to operacja metodą laparoskopową.

Pacjentki wolą taką formę operacji, ponieważ nie pozostawia ona nieestetycznych blizn i pozwala na dużo szybszy powrót do formy. Laparoskopia jest jednak zarezerwowana wyłącznie dla torbieli czynnościowych i czekoladowych w endometriozie.

Jakie są pierwsze objawy raka jajnika?
Jakie są pierwsze objawy raka jajnika? [7 zdjęć]

Rak jajnika najczęściej dotyczy kobiet po 50. roku życia. Jednak eksperci podkreślają, jak ważne jest,

zobacz galerię

Jeśli lekarz podejrzewa tło nowotworowe, jedyną formą operacji jest klasyczne otwarcie powłok brzusznych. Operator musi mieć możliwość dokładnej oceny wizualnej zmiany w jajniku, a także sąsiadujących tkanek, aby ustalić lokalizację ewentualnych przerzutów nowotworowych. Niezbędne jest dokładne obejrzenie pozostałych narządów rodnych, a także ścian jelita i okolicznych węzłów chłonnych. W razie potrzeby lekarz ma możliwość pobrania wycinków, by przekazać je do badania histopatologicznego.

Zabieg operacyjny metodą otwartą wykonuję się także w przypadku dużych torbieli na jajniku, których ze względu na rozmiar nie da się usunąć laparoskopowo.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Zabieg operacyjny czasem okazuje się także niezbędny w przypadkach zespołu policystycznych jajników. Liczba torbieli w obrębie jednej lub obu gonad może być tak duża, a prawidłowa tkanka jajnika tak zniszczona, że jedyną formą leczenia, może się okazać chirurgiczne usunięcie całej gonady.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze