NewsyLeczenie uzdrowiskowe na NFZ. Szykują się zmiany także dla najmłodszych

Leczenie uzdrowiskowe na NFZ. Szykują się zmiany także dla najmłodszych

Leczenie uzdrowiskowe, finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ), cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem wśród pacjentów, jednak długi czas oczekiwania i skomplikowane procedury kwalifikacyjne często budzą frustrację. W odpowiedzi na te problemy NFZ oraz Ministerstwo Zdrowia planują szereg zmian, a część z nich ma wejść w życie już w czerwcu 2025 roku.

Planujesz wyjazd do uzdrowiska? Szykują się spore zmiany
Planujesz wyjazd do uzdrowiska? Szykują się spore zmiany
Źródło zdjęć: © Getty Images

Sanatoria - zmiany i krótszy czas oczekiwania

Jednym z najważniejszych elementów planowanej nowelizacji przepisów dotyczących leczenia uzdrowiskowego jest zwiększenie liczby lekarzy uprawnionych do kwalifikowania pacjentów na wyjazdy do sanatoriów. Do tej pory decyzje w tej sprawie mogli podejmować jedynie specjaliści balneologii i medycyny fizykalnej.

Wkrótce do tego grona mają dołączyć także lekarze chorób wewnętrznych, reumatolodzy, ortopedzi oraz lekarze medycyny rodzinnej pod warunkiem ukończenia specjalnego kursu z podstaw balneologii. Ma to rozładować kolejki i przyspieszyć proces wydawania decyzji.

Narodowy Fundusz Zdrowia przygotował również projekt uproszczenia procedur administracyjnych. Jedną z planowanych zmian jest rezygnacja z papierowego zgłaszania nieobecności pacjenta lub przerwania leczenia w sanatorium. Elektroniczny obieg dokumentów ma odciążyć placówki i zwiększyć efektywność systemu.

WIDEO

Katarzyna przez kilkanaście lat była źle rehabilitowana. Później wzięła sprawy w swoje ręce

Leczenie uzdrowiskowe także dla najmłodszych

Jednym z najbardziej oczekiwanych elementów zmian przygotowywanych przez NFZ jest rozszerzenie dostępu do leczenia uzdrowiskowego dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Do tej pory wyjazdy do sanatoriów dla najmłodszych były możliwe, ale tylko w bardzo określonych przypadkach i pod ściśle określonymi warunkami.

NFZ planuje wprowadzenie nowelizacji przepisów, która pozwoli większej liczbie dzieci z problemami neurologicznymi korzystać z pobytu w ośrodkach wypoczynkowo-rehabilitacyjnych.

Co szczególnie ważne - projekt zakłada rezygnację z obowiązku podawania konkretnych jednostek chorobowych w skierowaniach wystawianych dzieciom z mózgowym porażeniem dziecięcym.

Dzięki nowym przepisom leczenie uzdrowiskowe ma być dostępne nie tylko dla dzieci z rozpoznanym mózgowym porażeniem dziecięcym (G80 w klasyfikacji ICD-10), ale również dla tych, które cierpią na inne schorzenia neurologiczne o zbliżonym przebiegu, np.:

  • inne uszkodzenia układu nerwowego (G83).

W praktyce oznacza to szansę na turnus rehabilitacyjny dla dzieci, które wymagają stałego wspomagania rozwoju, usprawniania motoryki, poprawy koordynacji ruchowej czy wsparcia w nauce samodzielności.

Narodowy Fundusz Zdrowia planuje, aby nowe przepisy dotyczące leczenia uzdrowiskowego dzieci zaczęły obowiązywać już od 1 lipca 2025 roku. Projekt zmian jest na etapie konsultacji - swoje uwagi można było zgłaszać do końca kwietnia br.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Źródła

  1. NFZ

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie