Trwa ładowanie...

Lek milionów Polaków. Może zwiększać ryzyko udaru mózgu i zawału serca

Avatar placeholder
30.07.2023 14:09
Polacy zażywają bez umiaru. Popularny środek przeciwbólowy moze mieć niebezpieczne konsekwencje
Polacy zażywają bez umiaru. Popularny środek przeciwbólowy moze mieć niebezpieczne konsekwencje (Getty Images)

Badanie przeprowadzone na grupie osób cierpiących na nadciśnienie tętnicze wykazało, że regularne zażywanie paracetamolu może prowadzić do pogłębienia problemu. W szczególności codzienne przyjmowanie czterech gramów substancji czynnej może zwiększyć ryzyko wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych, jak udar mózgu czy zawał serca nawet o 20 procent.

spis treści

1. Alternatywa ibuprofenu

Autorzy badania przeprowadzonego na 110 uczestnikach, zwracają uwagę, że lekarze powinni zachować ostrożność przy zalecaniu swoim pacjentom paracetamolu. To nie jest lek przeciwzapalny, a bywa stosowany niezgodne z oczekiwaniami i czasem jest nadużywany, jak zauważa wielu ekspertów.

Paracetamol, który przez wiele lat był uważany za bezpieczną alternatywę dla ibuprofenu, okazuje się nie być tak bezpieczny, jak wcześniej sądzono. Badacze z Edynburga odkryli, że już po czterech dniach stosowania tego leku przeciwbólowego można zaobserwować zauważalny wzrost ciśnienia krwi.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Na podstawie tych obserwacji naukowcy ustalili, że regularne zażywanie paracetamolu w dawce czterech gramów na dobę może zwiększać ryzyko udaru mózgu i zawału serca o 20 procent. Badanie to skupiło się na osobach z nadciśnieniem tętniczym, ale zespół zaznacza, że również osoby narażone na wystąpienie chorób układu krążenia powinny być pod ścisłą kontrolą lekarza.

Dr Iain MacIntyre - główny autor badania podkreśla, że sporadyczne zażywanie paracetamolu na ból głowy lub gorączkę jest bezpieczne. Jednak długotrwałe stosowanie jakichkolwiek leków przeciwbólowych bez ustalenia przyczyny bólu i znalezienia skutecznego leczenia jest niewskazane.

2. Konsekwencje nadużywania paracetamolu

Nadal wiele jest niewiadomych dotyczących wpływu paracetamolu na ciśnienie krwi. Nie jest jasne, czy wzrost ciśnienia jest długotrwały. Nie jest również jasne, na ile sam ból wpływa na podniesienie wartości ciśnienia krwi, a na ile przyczynia się do tego zażywany lek przeciwbólowy.

Lekarze zwracają uwagę na fakt, że często nadużywamy stosowania paracetamolu, co może być niebezpieczne nie tylko w kontekście nadciśnienia. Przy większych dawkach może doprowadzić do gromadzenia się pewnej toksycznej substancji, która uszkadza wątrobę. Wątroba jest odpowiedzialna za proces krzepnięcia, więc paracetamol może zaburzać krzepliwość krwi i zwiększać ryzyko udarów.

Paracetamol może nasilać działanie leków przeciwkrzepliwych, co może zwiększać ryzyko krwotoków, a nawet udarów krwotocznych. Z tego powodu, paracetamol, który jest często uważany za najbezpieczniejszy z leków przeciwbólowych, powinien być stosowany krótko i zgodnie z ustalonym dawkowaniem.

Pewne grupy osób powinny zachować szczególną ostrożność w zażywaniu paracetamolu. Są to m.in. pacjenci z zaburzeniami funkcji wątroby, niewydolnością tego organu, osoby nadużywające alkoholu z cechami stłuszczenia wątroby, pacjenci niedożywieni, których organizm jest wyniszczony oraz pacjenci z niewydolnością nerek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze