Lek na cukrzycę w profilaktyce zespołu policystycznych jajników

Wyniki badań opublikowane na łamach pisma „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” wskazują, iż wcześnie rozpoczęte, długotrwałe leczenie za pomocą popularnego leku na cukrzycę może zapobiec zespołowi policystycznych jajników lub opóźnić jego rozwój.

spis treści

1. Czym jest zespół policystycznych jajników?

Na zespół policystycznych jajników cierpi 7 na 10 kobiet w wieku rozrodczym. Jest to najczęstsza przyczyna niepłodności. Choroba zazwyczaj ujawnia się w młodości, a jej objawy to między innymi nieregularny cykl menstruacyjny oraz problemy z trądzikiem i nadmiernym owłosieniem. Naukowcy podejrzewają jednak, że krytycznym momentem dla rozwoju zespołu policystycznych jajników może być okres, gdy w dzieciństwie gromadzą się nadmierne ilości tkanki tłuszczowej. Nadmierne przybranie na wadze prowadzi bowiem do wystawienia jajników na działanie insuliny, czego konsekwencją jest zatrzymanie owulacji i rozpoczęcie produkcji hormonów męskich, co charakteryzuje zespół policystycznych jajników.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

2. Badanie zastosowania leku na cukrzycę

Naukowcy z Uniwersytetu Barcelońskiego przeprowadzili badanie z udziałem 38 dziewczynek. Miały one niską wagę urodzeniową i wcześnie rozpoczęły dojrzewanie. Badane podzielono na 2 grupy, z których jedną stanowiło 19 dziewczynek w wieku 8 lat, u których rozpoczęto podawanie leku na cukrzycę. W drugiej grupie z leczeniem poczekano 5 lat. Pierwsza grupa otrzymywała lek przez 4 lata, a druga przez rok. Jak się okazało, wcześniejsze leczenie opóźniało lub zapobiegało pojawieniu się hirsutyzmu (nadmiernego owłosienia typu męskiego), nadmiernej produkcji androgenów i zespołowi policystycznych jajników. Lek na cukrzycę podawany w najbardziej krytycznym momencie dojrzewania wpływa na metabolizm i ogranicza odkładanie się tłuszczu w okolicach brzucha i wątroby.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy