Lek na cukrzycę w profilaktyce zespołu policystycznych jajników
Wyniki badań opublikowane na łamach pisma „Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism” wskazują, iż wcześnie rozpoczęte, długotrwałe leczenie za pomocą popularnego leku na cukrzycę może zapobiec zespołowi policystycznych jajników lub opóźnić jego rozwój.
1. Czym jest zespół policystycznych jajników?
Na zespół policystycznych jajników cierpi 7 na 10 kobiet w wieku rozrodczym. Jest to najczęstsza przyczyna niepłodności. Choroba zazwyczaj ujawnia się w młodości, a jej objawy to między innymi nieregularny cykl menstruacyjny oraz problemy z trądzikiem i nadmiernym owłosieniem. Naukowcy podejrzewają jednak, że krytycznym momentem dla rozwoju zespołu policystycznych jajników może być okres, gdy w dzieciństwie gromadzą się nadmierne ilości tkanki tłuszczowej. Nadmierne przybranie na wadze prowadzi bowiem do wystawienia jajników na działanie insuliny, czego konsekwencją jest zatrzymanie owulacji i rozpoczęcie produkcji hormonów męskich, co charakteryzuje zespół policystycznych jajników.
2. Badanie zastosowania leku na cukrzycę
Naukowcy z Uniwersytetu Barcelońskiego przeprowadzili badanie z udziałem 38 dziewczynek. Miały one niską wagę urodzeniową i wcześnie rozpoczęły dojrzewanie. Badane podzielono na 2 grupy, z których jedną stanowiło 19 dziewczynek w wieku 8 lat, u których rozpoczęto podawanie leku na cukrzycę. W drugiej grupie z leczeniem poczekano 5 lat. Pierwsza grupa otrzymywała lek przez 4 lata, a druga przez rok. Jak się okazało, wcześniejsze leczenie opóźniało lub zapobiegało pojawieniu się hirsutyzmu (nadmiernego owłosienia typu męskiego), nadmiernej produkcji androgenów i zespołowi policystycznych jajników. Lek na cukrzycę podawany w najbardziej krytycznym momencie dojrzewania wpływa na metabolizm i ogranicza odkładanie się tłuszczu w okolicach brzucha i wątroby.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.