Trwa ładowanie...

Cierpi co drugi Polak. Od 1 listopada ten lek będzie refundowany

Nowoczesny lek obniżający poziom cholesterolu refundowany przez NFZ. Zmiany od 1 listopada
Nowoczesny lek obniżający poziom cholesterolu refundowany przez NFZ. Zmiany od 1 listopada (Getty Images / East News)

Od 1 listopada 2022 r. Narodowy Fundusz Zdrowia będzie w pełni finansował leczenie inklisiranem dorosłych pacjentów z zaburzeniami lipidowymi, którzy spełnią kryteria kwalifikacji do programu lekowego B.101. To ważna informacja dla wielu osób, ponieważ na podwyższony cholesterol narzeka niemal 20 mln Polaków.

spis treści

1. Refundacja inklisiranu już od 1 listopada. Co to za lek?

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 1 listopada 2022 r. leczenie inklisiranem dorosłych pacjentów z hipercholesterolemią rodzinną oraz pacjentów bardzo wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego z podwyższanym stężeniem cholesterolu LDL będzie w pełni finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Otrzymają go ci pacjenci, którzy zostaną zakwalifikowani do programu lekowego "B.101. Leczenie pacjentów z zaburzeniami lipidowymi".

Inklisiran jest pierwszym zarejestrowanym w Europie i jedynym w swojej klasie lekiem siRNA (małym interferującym RNA) obniżającym stężenie cholesterolu LDL, czyli tzw. złego cholesterolu.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

W uproszczeniu lek wykorzystuje technikę "wyciszania genów", która była dotąd używana tylko w przypadku rzadkich chorób genetycznych. Metoda ma niwelować przyczynę choroby, a nie łagodzić jej objawy. Jej zadaniem jest dotarcie do konkretnego, uszkodzonego genu i uniemożliwienie mu wytwarzania białka PCSK9, które produkuje. U osób z wysokim poziomem cholesterolu LDL występuje ono w nadmiarze. Lek zapobiega produkcji tego białka i pomaga obniżyć poziom cholesterolu.

2. Wyniki badań klinicznych

U osób, którym podano inklisiran dwa razy w roku, zaobserwowano zmniejszenie cholesterolu LDL o 50 proc. Okazało się, że lek ma doskonały profil bezpieczeństwa i tolerancji u pacjentów mających wysoki poziom LDL, którzy przyjmują maksymalne dawki statyn.

W obszernym programie badań klinicznych ORION analiza wyników badań III fazy obejmujących 1833 pacjentów leczonych inklisiranem wykazała, że 87 proc. z nich osiągnęło poziom LDL-C <70 mg/dl a 75 proc. poziom LDL-C <50 mg/dl.

W najnowszym obwieszczeniu możemy także przeczytać, że Minister Zdrowia zliberalizował kryteria włączania pacjentów do programu B.101. Leczenie pacjentów z zaburzeniami lipidowymi.

Skorzystanie z najnowocześniejszych leków obniżających stężenie cholesterolu LDL we krwi jest obecnie możliwe także w przypadku pacjentów do 24 miesięcy po pierwszym zawale, jeżeli wystąpił u nich przed ukończeniem 50. roku życia bez konieczności wystąpienia drugiego incydentu sercowo-naczyniowego. Taką możliwość otrzymali też pacjenci z całkowitą nietolerancją statyn.

Hipercholesterolemia jest najpowszechniejszym i jednocześnie najłatwiej modyfikowalnym czynnikiem ryzyka chorób układu krążenia.

Z danych Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego wynika, że Polacy należą do grupy wysokiego ryzyka sercowo-naczyniowego. Okazuje się, że w Polsce jest ono od 20 do 30 proc. wyższe niż w krajach o niskim czy umiarkowanym ryzyku.

Z podwyższonym stężeniem cholesterolu LDL zmaga się co drugi Polak - to blisko 60 proc. społeczeństwa. Zaledwie sześć proc. pacjentów jest leczonych skutecznie.

Katarzyna Gałązkiewicz, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze