Lek przeciwpadaczkowy w leczeniu otyłości
Podczas 93 dorocznego spotkania Towarzystwa Endokrynologicznego w Bostonie brazylijscy naukowcy przedstawili badania wskazujące, iż farmaceutyk stosowany w leczeniu padaczki może pomóc osobom otyłym.
1. Badania nad lekiem przeciwpadaczkowym
Farmaceutyk będący przedmiotem analizy naukowców to lek stosowany w leczeniu napadów padaczkowych i w zapobieganiu migrenowym bólom głowy u dorosłych. Nie został on zatwierdzony w leczeniu otyłości. Naukowcy sprawdzili działanie leku na 3300 osobach z nadwagą i otyłością. Okazuje się, że pacjenci przyjmujący lek przeciwpadaczkowy stracili średnio o 5 kilogramów więcej niż osoby otrzymujące placebo. Najlepsze wyniki uzyskali ci, którzy stosowali lek dłużej niż 28 tygodni. Im dłuższe stosowanie farmaceutyku, tym większa utrata wagi. Ponadto uczestnicy badania mieli siedmiokrotnie większe szanse na utratę 10% masy ciała, niż grupa kontrolna.
2. Skutki uboczne leku przeciwpadaczkowego
Chociaż lek okazał się skuteczny w walce z otyłością, niektóre osoby musiały przerwać leczenie ze względu na jego działania niepożądane. Niektórzy pacjenci uskarżali się na parestezje, szczególnie w obrębię ust, zaburzenia smaku oraz problemy psychomotoryczne, w tym spowolnione myślenie i ograniczenie ruchów. Częstsze również były problemy z koncentracją i pamięcią.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.