Trwa ładowanie...

Lek ułatwiający zasypianie wycofany ze sprzedaży

Główny Inspektorat Farmaceutyczny wycofał z obrotu na terenie całego kraju lek Melatonina +B6. Podmiotem odpowiedzialnym jest Laboratorium Wytwórczo-Farmaceutyczne ELJOT.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Przyczyna wycofania leku  Melatonina +B6

21 stycznia do Głównego Inspektora Farmaceutycznego wpłynął protokół z badań przeprowadzonych w Narodowym Instytucie Leków, z którego wynika, że produkt leczniczy Melatonina +B6 nie spełnia wymogów specyfikacji. Chodzi dokładnie o niezgodność jednego z parametrów – czasu rozpadu tabletek. Ze sprzedaży wycofano serię numer 01082014 z datą ważności sierpień 2016 r.

Każdy produkt leczniczy ma ściśle określoną specyfikację wynikającą ze swojego składu chemicznego. Ma ona własne parametry, które pod wpływem czynników zewnętrznych, np. zmiany warunków przechowywania, czy wewnętrznych, np. reakcji zachodzących między poszczególnymi składnikami - mogą ulec zmianie. Jeśli specyfikacja, którą uzyskuje się w czasie badań jest inna niż ta początkowa - leki są wycofywane z obrotu.

2. Melatonina +B6

Produkt leczniczy składa się z dwóch substancji aktywnych - hormonu melatoniny oraz witaminy B6. Hormon jest niezbędny do zachowania prawidłowego rytmu okołodobowego – reguluje godziny czuwania i snu. Jego niedobór w organizmie powoduje zaburzenia snu.

Witamina B6 z kolei ma wpływ na działanie układu nerwowego, reguluje ciśnienie krwi, pracę serca, skurcze mięśni, a także podnosi odporność organizmu. Lek Melatonina +B6 jest stosowany w leczeniu zaburzeń snu związanych ze zmianą stref czasowych, u osób w podeszłym wieku oraz jako środek przeznaczony do regulacji rytmu snu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza