Trwa ładowanie...

Lekarz pokazuje, jak wygląda polip jelita grubego. Oto pierwsze objawy

Paweł Ziora to lekarz w trakcie specjalizacji z patomorfologii. W mediach społecznościowych regularnie publikuje posty, w których pokazuje, jak wyglądają zmiany chorobowe w organizmie ludzkim. Tym razem pokazał coś, co może zapoczątkować rozwój raka jelita grubego - polip.

Zobacz film: "Koronawirus w Polsce. Nakaz noszenia profesjonalnych maseczek? Ekspert tłumaczy"

spis treści

1. Pierwszy symptom raka jelita grubego

Nowotwór jelita grubego to groźny zabójca. Rozwija się cicho i konsekwentnie, ale zanim zaatakuje ze zdwojoną siłą w postaci nowotworu złośliwego, jest niewielką zmianą na jelicie grubym, którą lekarze nazywają polipem.

"Polip to określenie kliniczne, makroskopowe, oznaczające zmianę, która uwypukla się na powierzchni błon śluzowych lub skóry w różnych częściach ciała" - tłumaczy lekarz Paweł Ziora w swoim ostatnim wpisie edukacyjnym.

Polip jelita grubego może przekształcić się w raka
Polip jelita grubego może przekształcić się w raka (Facebook.com/PawełZiora)

Mówi, że polipy mogą być nienowotworowe (np. polip zapalny) oraz nowotworowe (np. gruczolak).

"Charakter polipa można ustalić tylko w badaniu histopatologicznym, czyli pod mikroskopem. Na zdjęciu celowo pokazuję polip jelita grubego. Bo na tym etapie, na takim właśnie polipku, mogły się skończyć dwie poprzednie historie" - pisze Ziora, odwołując się do przytaczanych przez siebie wcześniej historii pacjentów, którzy zmarli wskutek raka jelita grubego.

Lekarz tłumaczy, że kontkretnie ten polip okazał się gruczolakiem, czyli nowotworem łagodnym. Zaznacza, że choć nie każdy tego typu nowotwór staje się tym złośliwym, to jednak 80 proc. gruczolakoraków jelita grubego powstało z takiego lub podobnego polipa.

"To zdjęcie pokazuje sukces medycyny. Dlaczego? Otóż wycięty gruczolak to wyleczony nowotwór (łagodny) oraz profilaktyka raka jelita grubego (czyli nowotworu złośliwego) w czystej, namacalnej – dla mnie – postaci" - pisze Ziora.

I zachęca do wykonywania kolonoskopii, która może wykazać zmiany nowotworowe już na początkowym ich etapie.

Polipy jelita grubego to drobne guzki diagnozowane w czasie kolonoskopii
Polipy jelita grubego to drobne guzki diagnozowane w czasie kolonoskopii (Facebook.com/PawełZiora)

2. Objawy polipów

Polipy jeliga grubego to małe guzki, które mogą zlokalizować się w każdym miejscu organu. Są dość często spotykanymi zmianami, ale ich obecność nie daje zazwyczaj charakterystycznych objawów. Dlatego właśnie w ich wykrywaniu pomocna jest kolonoskopia. Niepokój pacjenta powinny wzbudzić jednak symptomy związane głównie z wypróżnianiem się, ale nie tylko.

Pierwszym symptomem obecności polipa w jelicie jest zmiana rytmu wypróżnień. U pacjenta mogą występować zaparcia lub biegunki, może on także odczuwać parcie na stolec. Dowodem na obecność polipa mogą być bóle w podbrzuszu (kobiety porównują je do bólu menstruacyjnego, mężczyźni - do zapalenia pęcherza) oraz anemia.

3. Polip jelita grubego - leczenie

Jeśli w czasie kolonoskopii lekarz stwierdzi obecność polipa w jelicie, na pewno poinformuje o tym pacjenta. Na szczęście część tego typu zmian można usunąć w czasie samego badania. Endoskop, za pomocą którego bada się jelito, wyposażony jest w kleszcze i pętle, które umożliwiają tego typu zabieg.

Samo usunięcie polipów jest bezbolesne i nie wymaga zastosowania znieczulenia.

Jeśli w jelicie znajduje się wiele polipów, zachodzi potrzeba powtórzenia zabiegu. Niektóre zmiany mogą takze wymagać tradycyjnych operacji.

Pacjent, u którego usunięto polipy z jelita, powinien być pod stałą opieką gastroenterologa lub chirurga i wykonywac kolonoskopię co 2-3 lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.