Trwa ładowanie...

Lekarz z Rybnika ma 90 lat i nadal leczy. "Pełna poświęcenia służba"

 Katarzyna Prus
20.10.2023 10:23
Lekarz z Rybnika ma 90 lat i nadal leczy. "Pełna poświęcenia służba"
Lekarz z Rybnika ma 90 lat i nadal leczy. "Pełna poświęcenia służba" (Facebook)

Dr Eryk Kwapuliński właśnie skończył 90 lat, ale nie wyszedł z formy i wciąż pracuje. Historia specjalisty ze szpitala w Rybniku potwierdza, że praca z pasją to jeden z sekretów długowieczności.

spis treści

1. Zamiast emerytury woli pracę

Choć Eryk Kwapuliński ma 90 lat, wciąż jest aktywny zawodowo. Z okazji urodzin Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku, w którym leczy specjalista, opublikował w mediach społecznościowych życzenia i podziękowania za jego długoletnią pracę.

"Pragniemy złożyć wyrazy uznania i wdzięczności za pełną poświęcenia służbę na rzecz drugiego człowieka" - czytamy w poście opublikowanym przez rybnicki szpital.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Eryk Kwapuliński zaczął pracować w zawodzie w 1957 roku. Jest internistą i z powodzeniem leczy kolejne pokolenia pacjentów. Jego historia to dowód na to, że praca, która jest pasją, sprzyja długowieczności. Dr Kwapuliński jest najstarszym praktykującym lekarzem w Rybniku.

- Podpisałem trzyletni kontrakt, jeśli nie zaistnieją jakieś inne okoliczności, to teoretycznie mam robotę do 92. roku życia. Chcę pracować, dopóki głowa sprawna i nogi niosą - zaznaczył lekarz w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

2. Przepis na długowieczność

Takich pasjonatów medycyny, jak dr Kwapuliński, którzy nie wyobrażają sobie życia bez pracy, jest więcej. Niedawno pisaliśmy o amerykańskim lekarzu, który ma 100 lat i nadal pracuje.

Dr Howard Tucker jest najstarszym praktykującym lekarzem na świecie. Jako neurolog pracuje od 1947 roku i trafił do Księgi Rekordów Guinnessa.

Stulatek jest w świetnej kondycji i choć nie przyjmuje już pacjentów, nadal uczy młodych lekarzy.

Neurolog trzyma się prostych zasad, dzięki którym nie tylko ciało, ale i umysł są w świetnej formie. Oprócz diety, aktywności fizycznej dba, by nie stracić bystrości umysłu. Uczy młodych lekarzy i pracuje jako biegły sądowy. W czasie pandemii kilka razy w tygodniu przyjmował pacjentów. Jego zdaniem brak konkretnych zajęć osłabia funkcje poznawcze, więc nie zamierza wybierać się na emeryturę.

Katarzyna Prus, dzienikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze