Lekarze masowo odchodzą ze szpitala w Otwocku. Jest reakcja dyrekcji
31 marca w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Adama Grucy w Otwocku 44 z 57 etatowych specjalistów złożyło rezygnację z pracy i weszło w zbiorowy spór z dyrekcją placówki. Jeden z lekarzy w rozmowie z WP abcZdrowie powiedział wprost, z czego wynika rozgoryczenie medyków. Ten artykuł nie pozostał bez echa – otrzymaliśmy oficjalną odpowiedź ze szpitala.
1. Lekarze mają dość. Rezygnują z pracy w Otwocku
Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny im. prof. Adama Grucy w Otwocku uchodzi za jedną z najlepszych placówek ortopedycznych w kraju. Tutaj operowany był m.in. Jarosław Kaczyński, lider partii PiS. 80 proc. lekarzy specjalistów postanowiło jednak odejść z pracy.
Pisaliśmy o tym, co wydarzyło się w otwockim szpitalu. W rozmowie z WP abcZdrowie członek Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy i chirurg pracujący w szpitalu w Otwocku, który chciał pozostać anonimowy, przyznał, że sprawa toczy się od ponad dwóch lat.
- Jesteśmy wiodącym szpitalem ortopedycznym w Polsce, a dysproporcja między zarobkami naszymi i naszych kolegów po fachu z innych ośrodków w Warszawie i okolicach jest dla nas trudna do zaakceptowania. Zarabiamy znacznie mniej, bo średnio o połowę. Niezrozumiały jest dla nas fakt uwzględniania podwyżek dla anestezjologów, a pomijanie ich w przypadku chirurgów, którzy stanowią fundament tej placówki – tłumaczył, podkreślając "poziom frustracji przekroczył już nasze granice".
Całą rozmowę z przedstawicielem OZZL i oficjalnym pismem medyków, jakie spłynęło do redakcji abcZdrowie, można przeczytać pod TYM adresem.
2. Szpital odpowiada na zarzuty
Władze szpitala nie pozostawiły artykułu bez odpowiedzi. Dostaliśmy oficjalny komunikat wraz z prośbą o publikację.
"W nawiązaniu do informacji medialnych uprzejmie informujemy, że w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. Adama Grucy CMKP w Otwocku trwa spór zbiorowy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o rozwiązywaniu sporów zbiorowych (Dz. U. 2020 r. poz. 123).
Spór został wszczęty przez dwie z siedmiu działających przy szpitalu organizacji związkowych i jest prowadzony z uczestnictwem mediatora wyznaczonego przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Podczas ostatniego spotkania mediacyjnego przedstawiciele strony związkowej zadeklarowali przedłożenie stanowiska w odpowiedzi na stanowisko pracodawcy. Zarówno pracodawca, jak i mediator obecnie oczekują stanowiska strony związkowej.
Organem nadzorującym Szpital im. prof. Adama Grucy jest Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.