Lekarze z Brzezin wprowadzili nowatorską metodę leczenia stawu kolanowego

Lekarze ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach zadziwiają po raz kolejny. Medycy zaprezentowali nowatorską metodę leczenia stawu kolanowego. Operacja udała się.

Ortopedzi ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach w województwie łódzkim starają się w wprowadzać w życie wszelkie możliwe nowinki ze świata medycznego. Tak było i tym razem.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

U pacjenta, który w wyniku kontuzji na boisku zerwał sobie więzadło krzyżowe w kolanie, a przez to całkowicie zniszczył chrząstkę powierzchni stawowych, zastosowali nowoczesne leczenie, co do którego lekarze w innych polskich szpitalach nie zawsze mogą się przekonać. Staw kolanowy pana Igora Gasperowicza powinien wrócić do stuprocentowej formy już za pół roku.

– Zrobiliśmy zabieg, można by powiedzieć jak najbardziej kompleksowy, ponieważ podaliśmy do kolana tak naprawdę bank tkanek. Zrobiliśmy w kolanie laboratorium, w którym rozwinie się chrząstka – powiedział przeprowadzający zabieg dr Grzegorz Sobieraj z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach dla portalu TVN24.

Na czym dokładnie polega nowa metoda? Najpierw lekarze pobrali od pacjenta komórki macierzyste oraz fibrynę, czyli białko, które wytrąca się z krwi w czasie krzepnięcia. Później przygotowali z tego mieszankę, podali do stawu i w ten sposób uzupełnili zmiany patologiczne. Owa mieszanka działa na zasadzie rusztowania. To na jej podstawach ma dojść do odbudowy zniszczonej tkanki chrzęstnej. Ona sama nie ma właściwości regenerujących. Raz zużyta, nigdy nie wróci do poprzedniego stanu.

Z nowatorskiego zabiegu zadowolony jest zapewne sam pacjent, ponieważ nie będzie musiał czekać na rehabilitację. Dzięki zastosowanej w Brzezinach metodzie jego staw kolanowy był ruchomy już chwilę po operacji, a całość trwania procedury to tylko półtorej godziny.

Ta operacja nie była pierwszym zabiegiem z zastosowaniem nowoczesnych technologii w brzezińskim szpitalu. Już dwa lata temu lekarze wstrzyknęli w uszkodzony staw pacjentki komórki macierzyste i membranę kolagenową, które miały wyleczyć kolano.

Zabiegi rekonstrukcji stawu kolanowego wykonywane są zarówno z pieniędzy Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie. W tym pierwszym przypadku istnieje jednak jeden warunek sfinansowania takiej operacji. Oprócz nowej metody, lekarze muszą jednocześnie zastosować procedury mieszczące się w warunkach kontraktu z NFZ.

Komentarze (1)

Zabiegi

Zabieg to czynność medyczna, której celem jest profilaktyka i diagnostyka chorób, a przede wszystkim ich skuteczne leczenie. Zakres terminu jest bardzo szeroki, ponieważ obejmuje działania o niezwykle zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności. Zabiegi medyczne dotyczą różnych dziedzin medycyny, np. chirurgii, ginekologii, alergologii czy pulmonologii. Można zatem mówić o zabiegach chirurgicznych, ginekologicznych itd. Tamponada nosa czy usunięcie migdałków to różne rodzaje zabiegów medycznych.


Zabiegiem może być dezynfekcja otarcia naskórka czy prosta iniekcja, ale jest nim także transplantacja serca czy wszczepienie implantu. Dlatego też można je przeprowadzać nie tylko w sterylnej sali operacyjnej (w warunkach aseptycznych), ale także w gabinecie zabiegowym, a nawet w domu pacjenta. Zabiegi wykonują nie tylko lekarze wszystkich specjalności, ale także osoby nie będące nimi, a należące do personelu medycznego. Każdy zabieg jest naruszeniem nietykalności osobistej pacjenta, dlatego wymaga jego zgody lub zgody jego najbliższej rodziny. Tylko w wyjątkowych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia lekarze mogą podjąć decyzję o przeprowadzeniu danego zabiegu bez woli chorego.

Szczególnym rodzajem zabiegu jest operacja, czyli akcja chirurgiczna na narządach lub tkankach pacjenta, którego celem jest uzyskanie poprawy stanu zdrowia pacjenta lub diagnostyka danej choroby. Przeprowadzają go lekarze zwani chirurgami, a ich rodzaje wzięły swe nazwy od specjalności lekarskich i wewnątrzchirurgicznych. Stąd też mamy operacje ginekologiczne, okulistyczne czy ortopedyczne.

Zabiegi

A

B

C

D

E

F

G

H

I

K

L

Ł

M

N

O

P

R

S

Ś

T

U

W

Z

Pomocni lekarze

Artykuły Zabiegi
Zabiegi

Przeszczep twarzy, dzięki któremu zyskał nowe życie

Przeszczep twarzy, dzięki któremu zyskał nowe życie

Wszystko to, co kochał Jego największą pasją była praca w Ochotniczej Straży Pożarnej. Dawała mu ogromną satysfakcję. Nigdy nie przypuszczał, że jego największa miłość przyniesie mu ogromne cierpienie. Podczas typowej misji ratunkowej jego twarz została...

Zabiegi

Jak zostać dawcą organów po śmierci? (WIDEO)

Jak zostać dawcą organów po śmierci? (WIDEO) Odtwórz wideo

Stan prawny transplantologii w Polsce opiera się na "Ustawie o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów" (w skrócie nazywanej "Ustawą Transplantacyjną"). Jest ona na bieżąco dostosowywana do stanu polskiej medycyny oraz...

Zabiegi

Przemyślenia po marszobiegu (WIDEO)

Przemyślenia po marszobiegu (WIDEO) Odtwórz wideo

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji 24 października był obchodzony w Centrum Zdrowia Dziecka w bardzo ciekawy sposób. Zorganizowano marszobieg "Biegnij - życie czeka". Marszobiegowi towarzyszył festyn, karaoke oraz - co ciekawe - gra terenowa zorganizowana...

Zabiegi

Nóż plazmowy zastąpił tradycyjny skalpel

Nóż plazmowy zastąpił tradycyjny skalpel

ciąży, ginekologii onkologicznej i endokrynologii ginekologicznej prof. Jerzy Sikora, który już po wykonaniu pionierskiego zabiegu podkreślał zalety (...) kobiety to 44-latka i 35-latka, które wcześniej poddawały się zabiegom...

Zabiegi

Aborcja

jednak pamietać, że godząc się na aborcję, kobieta często samodzielnie podejmuje decyzję o utracie dziecka i bywa, że po tym zabiegu poza odczuciem ulgi

Zabiegi

Znieczulenie miejscowe

Znieczulenie miejscowe

nerwów bądź splotów nerwowych. Zastosowanie znieczulenia miejscowego Analgezja powierzchniowa głównie stosowana jest w zabiegach laryngologicznych (...) , urologii, dermatologii, okulistyce. Znieczulenie nasiękowe stosuje się w małych...

Zabiegi

Angioplastyka balonowa wieńcowa

zwężenia w tętnicy. Zabieg ten może złagodzić ból w klatce piersiowej, poprawić rokowanie osób z niestabilną dławicą piersiową i zminimalizować lub zapobiec (...) rozrzedzających krew, podawanych na długo po zabiegu. Zwężenie...