Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Lekarze z Brzezin wprowadzili nowatorską metodę leczenia stawu kolanowego

Lekarze ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach zadziwiają po raz kolejny. Medycy zaprezentowali nowatorską metodę leczenia stawu kolanowego. Operacja udała się.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Ortopedzi ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach w województwie łódzkim starają się w wprowadzać w życie wszelkie możliwe nowinki ze świata medycznego. Tak było i tym razem.

U pacjenta, który w wyniku kontuzji na boisku zerwał sobie więzadło krzyżowe w kolanie, a przez to całkowicie zniszczył chrząstkę powierzchni stawowych, zastosowali nowoczesne leczenie, co do którego lekarze w innych polskich szpitalach nie zawsze mogą się przekonać. Staw kolanowy pana Igora Gasperowicza powinien wrócić do stuprocentowej formy już za pół roku.

– Zrobiliśmy zabieg, można by powiedzieć jak najbardziej kompleksowy, ponieważ podaliśmy do kolana tak naprawdę bank tkanek. Zrobiliśmy w kolanie laboratorium, w którym rozwinie się chrząstka – powiedział przeprowadzający zabieg dr Grzegorz Sobieraj z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach dla portalu TVN24.

Na czym dokładnie polega nowa metoda? Najpierw lekarze pobrali od pacjenta komórki macierzyste oraz fibrynę, czyli białko, które wytrąca się z krwi w czasie krzepnięcia. Później przygotowali z tego mieszankę, podali do stawu i w ten sposób uzupełnili zmiany patologiczne. Owa mieszanka działa na zasadzie rusztowania. To na jej podstawach ma dojść do odbudowy zniszczonej tkanki chrzęstnej. Ona sama nie ma właściwości regenerujących. Raz zużyta, nigdy nie wróci do poprzedniego stanu.

Z nowatorskiego zabiegu zadowolony jest zapewne sam pacjent, ponieważ nie będzie musiał czekać na rehabilitację. Dzięki zastosowanej w Brzezinach metodzie jego staw kolanowy był ruchomy już chwilę po operacji, a całość trwania procedury to tylko półtorej godziny.

Ta operacja nie była pierwszym zabiegiem z zastosowaniem nowoczesnych technologii w brzezińskim szpitalu. Już dwa lata temu lekarze wstrzyknęli w uszkodzony staw pacjentki komórki macierzyste i membranę kolagenową, które miały wyleczyć kolano.

Lekarze z Brzezin wprowadzili nowatorską metodę leczenia stawu kolanowego
Lekarze z Brzezin wprowadzili nowatorską metodę leczenia stawu kolanowego (Źródło: 123rf)

Zabiegi rekonstrukcji stawu kolanowego wykonywane są zarówno z pieniędzy Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie. W tym pierwszym przypadku istnieje jednak jeden warunek sfinansowania takiej operacji. Oprócz nowej metody, lekarze muszą jednocześnie zastosować procedury mieszczące się w warunkach kontraktu z NFZ.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy