Lekarze z Brzezin wprowadzili nowatorską metodę leczenia stawu kolanowego

Lekarze ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach zadziwiają po raz kolejny. Medycy zaprezentowali nowatorską metodę leczenia stawu kolanowego. Operacja udała się.

Ortopedzi ze Szpitala Specjalistycznego w Brzezinach w województwie łódzkim starają się w wprowadzać w życie wszelkie możliwe nowinki ze świata medycznego. Tak było i tym razem.

Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

U pacjenta, który w wyniku kontuzji na boisku zerwał sobie więzadło krzyżowe w kolanie, a przez to całkowicie zniszczył chrząstkę powierzchni stawowych, zastosowali nowoczesne leczenie, co do którego lekarze w innych polskich szpitalach nie zawsze mogą się przekonać. Staw kolanowy pana Igora Gasperowicza powinien wrócić do stuprocentowej formy już za pół roku.

– Zrobiliśmy zabieg, można by powiedzieć jak najbardziej kompleksowy, ponieważ podaliśmy do kolana tak naprawdę bank tkanek. Zrobiliśmy w kolanie laboratorium, w którym rozwinie się chrząstka – powiedział przeprowadzający zabieg dr Grzegorz Sobieraj z Oddziału Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej w Szpitalu Specjalistycznym w Brzezinach dla portalu TVN24.

Na czym dokładnie polega nowa metoda? Najpierw lekarze pobrali od pacjenta komórki macierzyste oraz fibrynę, czyli białko, które wytrąca się z krwi w czasie krzepnięcia. Później przygotowali z tego mieszankę, podali do stawu i w ten sposób uzupełnili zmiany patologiczne. Owa mieszanka działa na zasadzie rusztowania. To na jej podstawach ma dojść do odbudowy zniszczonej tkanki chrzęstnej. Ona sama nie ma właściwości regenerujących. Raz zużyta, nigdy nie wróci do poprzedniego stanu.

Z nowatorskiego zabiegu zadowolony jest zapewne sam pacjent, ponieważ nie będzie musiał czekać na rehabilitację. Dzięki zastosowanej w Brzezinach metodzie jego staw kolanowy był ruchomy już chwilę po operacji, a całość trwania procedury to tylko półtorej godziny.

Ta operacja nie była pierwszym zabiegiem z zastosowaniem nowoczesnych technologii w brzezińskim szpitalu. Już dwa lata temu lekarze wstrzyknęli w uszkodzony staw pacjentki komórki macierzyste i membranę kolagenową, które miały wyleczyć kolano.

Zabiegi rekonstrukcji stawu kolanowego wykonywane są zarówno z pieniędzy Narodowego Funduszu Zdrowia, jak i prywatnie. W tym pierwszym przypadku istnieje jednak jeden warunek sfinansowania takiej operacji. Oprócz nowej metody, lekarze muszą jednocześnie zastosować procedury mieszczące się w warunkach kontraktu z NFZ.

Komentarze (1)

Zabiegi

Zabieg to czynność medyczna, której celem jest profilaktyka i diagnostyka chorób, a przede wszystkim ich skuteczne leczenie. Zakres terminu jest bardzo szeroki, ponieważ obejmuje działania o niezwykle zróżnicowanym charakterze i stopniu trudności. Zabiegi medyczne dotyczą różnych dziedzin medycyny, np. chirurgii, ginekologii, alergologii czy pulmonologii. Można zatem mówić o zabiegach chirurgicznych, ginekologicznych itd. Tamponada nosa czy usunięcie migdałków to różne rodzaje zabiegów medycznych.


Zabiegiem może być dezynfekcja otarcia naskórka czy prosta iniekcja, ale jest nim także transplantacja serca czy wszczepienie implantu. Dlatego też można je przeprowadzać nie tylko w sterylnej sali operacyjnej (w warunkach aseptycznych), ale także w gabinecie zabiegowym, a nawet w domu pacjenta. Zabiegi wykonują nie tylko lekarze wszystkich specjalności, ale także osoby nie będące nimi, a należące do personelu medycznego. Każdy zabieg jest naruszeniem nietykalności osobistej pacjenta, dlatego wymaga jego zgody lub zgody jego najbliższej rodziny. Tylko w wyjątkowych przypadkach zagrożenia życia lub zdrowia lekarze mogą podjąć decyzję o przeprowadzeniu danego zabiegu bez woli chorego.

Szczególnym rodzajem zabiegu jest operacja, czyli akcja chirurgiczna na narządach lub tkankach pacjenta, którego celem jest uzyskanie poprawy stanu zdrowia pacjenta lub diagnostyka danej choroby. Przeprowadzają go lekarze zwani chirurgami, a ich rodzaje wzięły swe nazwy od specjalności lekarskich i wewnątrzchirurgicznych. Stąd też mamy operacje ginekologiczne, okulistyczne czy ortopedyczne.

Zabiegi

A

B

C

D

E

F

G

H

I

K

L

Ł

M

N

O

P

R

S

Ś

T

U

W

Z

Pomocni lekarze

Artykuły Zabiegi
Zabiegi

Kierunki rozwoju transplantologii (WIDEO)

Kierunki rozwoju transplantologii (WIDEO) Odtwórz wideo

Transplantologia to medyczna dziedzina naukowa zajmująca się przeszczepianiem narządów i tkanek z jednego organizmu na inne (a także przeszczepianiem tkanek jednego organizmu). Większość narządów do przeszczepów pobiera się od dawcy i natychmiast chirurgicznie...

Zabiegi

Co mogą zrobić uczestnicy biegu? (WIDEO)

Co mogą zrobić uczestnicy biegu? (WIDEO) Odtwórz wideo

Marszobieg "Biegnij - życie czeka!" był główną atrakcją obchodów Światowego Dnia Donacji i Transplantacji. Cała impreza odbywała się w specjalistycznym szpitalu pediatrycznym Centrum Zdrowia Dziecka, który jako jedyny w Polsce zajmuje się przeszczepami...

Zabiegi

Pół wieku polskiej transplantologii

Pół wieku polskiej transplantologii

. Nie boi się - jest uczennicą szkoły pielęgniarskiej, rzeczywistość szpitalna nie jest jej obca. Zabieg trwa 57 minut. Wystarczająco, by otworzyć nowy (...) przełom. Prof. Bross przeprowadza przeszczep nerki od żywego dawcy. Z biegiem...

Zabiegi

Jakie narządy przeszczepia się w Polsce? (WIDEO)

Jakie narządy przeszczepia się w Polsce? (WIDEO) Odtwórz wideo

W Polsce przeszczepia się niemal wszystkie narządy możliwe do przeszczepienia i przeszczepiane na Zachodzie czy w Stanach Zjednoczonych. Są to: kończyny górne, wątroba, serce, trzustka, płuca, nerki, szpik kostny, tętnice, rogówka. Nie przeszczepia...

Zabiegi

Jak zostać dawcą organów po śmierci? (WIDEO)

Jak zostać dawcą organów po śmierci? (WIDEO) Odtwórz wideo

Stan prawny transplantologii w Polsce opiera się na "Ustawie o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów" (w skrócie nazywanej "Ustawą Transplantacyjną"). Jest ona na bieżąco dostosowywana do stanu polskiej medycyny oraz...

Zabiegi

Przemyślenia po marszobiegu (WIDEO)

Przemyślenia po marszobiegu (WIDEO) Odtwórz wideo

Światowy Dzień Donacji i Transplantacji 24 października był obchodzony w Centrum Zdrowia Dziecka w bardzo ciekawy sposób. Zorganizowano marszobieg "Biegnij - życie czeka". Marszobiegowi towarzyszył festyn, karaoke oraz - co ciekawe - gra terenowa zorganizowana...