Leki na przeziębienie - leczenie przeziębienia i gorączki, syrop i leki na katar
Leki na przeziębienie łagodzą męczące objawy towarzyszące przeziębieniom, czyli kichanie, katar, zapchany nos, kaszel, wysoką gorączkę i zmęczenie. Każdy z nas niejednokrotnie był przeziębiony, dlatego pytanie, jakie leki na przeziębienie, jest tak często zadawane...
1. Sposoby na leczenie przeziębienia
Aby skutecznie i szybko wyleczyć się z przeziębienia, lekarze zalecają picie dużej ilości płynów, odpoczynek i różne leki przeciwprzeziębieniowe. Apteki oferują szeroki wybór takich środków. Okazuje się jednak, że leki na przeziębienie często różnią się one głównie opakowaniem, mając w składzie podobne lub takie same substancje aktywne. Zazwyczaj podczas jednego przeziębienia wystarczą w zupełności 2 lub 3 leki, aby wyleczyć wszystkie symptomy przeziębienia. Używając kilku środków, należy sprawdzić, czy ich skład nie pokrywa się i czy ich działanie nie jest podobne. Jeśli tak, należy zrezygnować z któregoś preparatu.
2. Sposoby na leczenie gorączki
Pojawienie się gorączki oznacza, że układ immunologiczny zwalcza infekcje w organizmie. Zaleca się zaprzestania prób jej obniżenia przez pierwsze 2, 3 dni choroby. Należy interweniować, jeśli gorączka nagle rośnie i utrzymuje się dłużej niż 3 dni. Nagle pojawiająca się, wysoka gorączka może świadczyć, że to jednak nie zwykłe przeziębienie, a grypa. Wysoka gorączka może być niebezpieczna w przypadku małych dzieci i osób w podeszłym wieku. Leki na przeziębienie obniżające gorączkę mogą zawierać między innymi:
- paracetamol,
- kwas acetylosalicylowy,
- ibuprofen.
3. Syrop na kaszel i leki na katar
Syropy na kaszel mają działanie przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Wybierając syrop musimy zwrócić uwagę na to jakiego rodzaju jest to kaszel – mokry czy suchy. Jeśli kaszel jest mokry, musimy wybrać syrop, który pomoże wykrztusić zalegająca flegmę. Jeśli kaszel jest suchy, działanie syropu będzie polegało na stłumieniu kaszlu. Ulgę przy bólu gardła przyniosą pastylki do ssania, na przykład cholinex lub strepsils. Skutecznymi składnikami aktywnym udrażniającymi nos są m.in. pseudoefedryna i leki przeciwhistaminowe. Niestety te drugie mogą powodować senność.
4. Jak stosować leki na przeziębienie?
Czytaj uważnie ulotkę i stosuj się do jej zaleceń.
Przedawkowanie lub złe zastosowanie każdego leku może mieć poważne skutki zdrowotne.
Nie podawaj małym dzieciom aspiryny oraz syropu na kaszel dzieciom poniżej 4 roku życia.
Uniknięcie przeziębienia jest często niemożliwe, nawet jeśli dbamy o odpowiednie wzmacnianie odporności organizmu. Na szczęście firmy farmaceutyczne idą nam z pomocą i oferują szereg leków łagodzących uciążliwe symptomy przeziębienia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.