Leukocyty w moczu - badanie, krwinki białe, leukocyturia, krwinki czerwone, krwiomocz, ciąża

Badanie ogólne moczu, sprawdzające m.in. liczbę leukocytów w moczu, jest to jedno z podstawowych i najważniejszych badań przeprowadzanych rutynowo i pozwalających na wykrycie wielu, czasem poważnych chorób, dotyczących nie tylko układu moczowego, ale i całego organizmu.

spis treści

Zobacz film: "Badanie moczu na leukocyty"

1. Leukocyty w moczu - badanie

Badanie moczu warto przeprowadzać regularnie, tym bardziej, że jest ono proste i zupełnie bezbolesne. W chwili pobierania moczu do badania pacjent powinien być na czczo, co najmniej 8 godzin po ostatnim lekkostrawnym posiłku. Mocz należy pobrać do specjalnego plastikowego pojemnika (do nabycia w aptece), jeśli nie zamierzamy wykonywać posiewu moczu to nie musi on być sterylny.

Przed pobraniem moczu należy dokładnie umyć mydłem i osuszyć czystym ręcznikiem okolice krocza. Do pojemnika oddajemy środkową porcję moczu (początkową i końcową porcję oddajemy do toalety). Po pobraniu należy mocz jak najszybciej dostarczyć do laboratorium. W badaniu ogólnym moczu ocenianych jest wiele różnych parametrów, między innymi liczba krwinek czerwonych i krwinek białych (leukocytów) w badanej próbce, co ma duże znaczenie w diagnostyce wielu schorzeń.

5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz
5 rzeczy, które dzieją się z twoim ciałem, kiedy wstrzymujesz mocz [7 zdjęć]

Wstrzymywanie moczu zdarzyło się prawdopodobnie każdemu z nas. Kiedy jesteśmy zajęci pracą, śpieszymy...

zobacz galerię

2. Leukocyty w moczu - krwinki białe

W prawidłowych warunkach liczba białych krwinek (leukocytów) w moczu powinna być niewielka i można ją podawać w różny sposób. Normy leukocytów są przedstawiane jako:

  • liczba leukocytów w polu widzenia mikroskopu w powiększeniu 40x, prawidłowy wynik to 0 – 5 krwinek w polu widzenia w moczu nieodwirowanym lub 0 - 10 krwinek w moczu odwirowanym;
  • liczba leukocytów w 1 mm3 świeżej porcji moczu, prawidłowo poniżej 8 - 10 leukocytów;
  • liczba leukocytów w moczu dobowym (tak zwana liczba Addisa), prawidłowo poniżej 2,5 – 5 mln krwinek białych;
  • liczba leukocytów na minutę w dobowej zbiórce moczu (tak zwana liczba Hamburgera), prawidłowo poniżej 1500 – 3000 leukocytów/min.

Każde odchylenie od podanych wyżej wartości prawidłowych, czyli normy leukocytów określamy mianem leukocyturii. Natomiast jeśli liczba leukocytów w moczu jest tak duża, że powoduje zmętnienie lub zmianę zabarwienia moczu, stan taki nazywamy ropomoczem.

Badanie moczu na leukocyty
Badanie moczu na leukocyty

Badanie ogólne moczu ma na celu m.in. stwierdzenie cech fizycznych, morfologicznych i biochemicznych....

zobacz galerię

Normy leukocytów w moczu u dziecka mogą się różnić od tych dla dorosłych. Leukocyty w moczu u dziecka świadczą zazwyczaj o zakażeniu dróg moczowych. Inne objawy, które mogą wówczas towarzyszyć leukocytom w moczu u dziecka, są problemy w czasie oddawania moczu oraz jego dziwny zapach. Może pojawić się również gorączka i wymioty.

3. Leukocyty w moczu - leukocyturia

Najczęstszymi przyczynami leukocyturii (odchylenia liczby leukocytów w moczu) są ostre i przewlekłe zakażenia układu moczowego (ZUM). Zakażeniom tym może towarzyszyć bakteriomocz (obecność zwiększonej liczby bakterii w badanej próbce moczu) lub też mocz może być jałowy (nie wykazano zwiększonej liczby bakterii), jak to ma miejsce w fazie reparacyjnej ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek lub w przypadku infekcji dróg moczowych wywołanych przez bakterie Ureaplasma, Mycoplasma, Chlamydia, czy grzyby Candida.

Jedzenie, które pomoże ci zwalczyć grzyby Candida
Jedzenie, które pomoże ci zwalczyć grzyby Candida [10 zdjęć]

Olej kokosowy zawiera kwas tłuszczowy nazywany kwasem kaprylowym, który ma działanie przeciwgrzybiczne...

zobacz galerię

Oprócz zakażeń dróg moczowych do zaburzeń liczby leukocytów w moczu prowadzą także inne choroby układu moczowego, jak śródmiąższowe zapalenie nerek (będące najczęściej rezultatem reakcji na leki, toksyny, czynniki fizyczne lub jady egzogenne), kłębuszkowe zapalenia nerek, gruźlica układu moczowego, kamica układu moczowego, torbielowatość nerek oraz martwica brodawek nerkowych. Przyczyna zwiększonej ilości lukocytów w moczu może także leżeć w gorączce, znacznym wysiłku fizycznym, odwodnieniu, niewydolności serca oraz zmianach zapalnych narządów, które znajdują się blisko układu moczowego.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Leukocyty w moczu - krwinki czerwone

Oprócz liczby leukocytów w moczu badana jest też liczba krwinek czerwonych (erytrocytów). Powinna mieścić się w przedziale 0 - 3 krwinek w polu widzenia mikroskopu w powiększeniu 40x. Można także podawać liczbę krwinek czerwonych w moczu dobowym (tak zwana liczba Addisa), która prawidłowo powinna wynosić poniżej 1 miliona. Stan, w którym liczba krwinek czerwonych w moczu jest większa niż podane wartości określamy mianem krwinkomoczu. Jeśli zwiększonemu wydalaniu erytrocytów nie towarzyszą żadne inne nieprawidłowości w badaniu ogólnym moczu, stan taki określamy jako izolowany krwinkomocz.

Jeśli liczba wydalanych krwinek czerwonych jest tak duża, że powoduje zmianę barwy moczu, określamy to krwiomoczem (hematurią). Krew w moczu może być objawem poważnych chorób. Lekarz, gdy stwierdzi obecność krwi w moczu, powinien szybko skierować pacjenta na dalszą diagnostykę. Cechą charakterystyczną jest tutaj mętność wywołana krwią w moczu. Im więcej krwi w moczu tym bardziej jest on mętny.

Zobacz także

5. Leukocyty w moczu - krwiomocz

Krwinkomocz najprościej możemy podzielić na nerkopochodny i z dróg moczowych.

Przyczyny krwinkomoczu nerkopochodnego to najczęściej:

Przyczyny krwinkomoczu z dróg moczowych:

10 faktów o nietrzymaniu moczu
10 faktów o nietrzymaniu moczu [10 zdjęć]

Jeden na czterech mężczyzn po 40. roku życia zmaga się z nietrzymaniem moczu. Jest to zatem stosunkowo...

zobacz galerię

W przypadku stwierdzenia krwinkomoczu należy także brać pod uwagę przyczyny spoza układu moczowego, jak na przykład skazy krwotoczne, niewydolność krążenia, nadciśnienie tętnicze, reakcje uczuleniowe, anemię sierpowatą, intensywny wysiłek fizyczny (tak zwany krwinkomocz powysiłkowy). Także niektóre leki mogą zwiększać liczbę czerwonych krwinek w moczu. Badanie moczu może ponadto wykazać większą niż normalnie ilość erytrocytów, gdy do próbki moczu dostanie się domieszka krwi miesiączkowej lub gdy doszło do urazu dróg moczowych podczas inwazyjnego badania.

6. Leukocyty w moczu - ciąża

Regularnie wykonywane badania w ciąży pozwalają na monitorowanie zdrowia ciężarnej. Wśród badań w ciąży lekarz zaleca morfologię krwi oraz badanie ogólne moczu w ciąży. Te dwa proste badania w ciąży pozwalają na odpowiednią kontrolę i wychwycenie wszelkich odchyleń na czas.

Gdy po okresowych badaniach w ciąży, wynik wykaże leukocyty w moczu w ciąży, to powinno to zaniepokoić przyszłą mamę. Dzięki badaniu poziomu leukocytów w moczu w ciąży można w porę wykryć pewne nieprawidłowości i w porę zareagować. Dlatego ginekolog zleca badanie moczu w ciąży co jakiś czas. Dzięki badaniu moczu w ciąży ma on kontrolę nad przebiegiem ciąży. Ponadto badanie moczu w ciąży pozwala zapobiec różnych chorobom, które mogą mieć wpływ na przebieg ciąży.

Ciąża - higiena intymna
Ciąża - higiena intymna

Ciąża to okres, kiedy należy intensywniej o siebie zadbać, szczególnie o czystość i higienę całego ciała.

zobacz galerię

Normy leukocytów w ciąży nie różnią się od standardowych. Normy leukocytów w moczu w ciąży to od 1 do 5 leukocytów w polu widzenia. Jeśli lekarz w badaniu moczu w ciąży zobaczy więcej niż 10 leukocytów w polu widzenia, musi podjąć odpowiednie leczenie.

Leukocyty w moczu w ciąży jest zazwyczaj związane z obecnością stanu zapalnego. Najczęściej w badaniu moczu w ciąży wykrywa się zakażenie, np. infekcję układu moczowego. Niestety takie infekcje są częste u ciężarnych, dlatego badanie moczu w ciąży powinno być wykonywane regularnie.

Jeśli w badaniu moczu w ciąży zostaną stwierdzone leukocyty w moczu, może to świadczyć o różnych schorzeniach. Leukocyty w moczu w ciąży mogą świadczyć o zakażeniu układu moczowego, grzybicy pochwy, zakażeniu nerek, białkomoczu i zapaleniu pęcherza.

Każda z tych chorób, które wiążą się z obecnością leukocytów w moczu w ciąży, jest zagrożeniem dla dziecka, dlatego absolutnie nie należy bagatelizować wyników. Niestety w wielu przypadkach podwyższone leukocyty są jedynym objawem chorobowym, dlatego należy zadbać o to, aby niczego nie przeoczyć. Jeśli w badaniu moczu w ciąży zostaną stwierdzone leukocyty, lekarz prowadzący na pewno zleci dodatkowe badania, w tym posiew moczu w ciąży.

Zobacz także:

Leukocyty w moczu w ciąży nie muszą się wiązać z konkretnymi objawami. W zależności od choroby z obecnością leukocytów objawy nie muszą się pojawić. Do chorób bezobjawowych należy np. białkomocz.

Jeśli w badaniu moczu w ciąży zostaną stwierdzone podwyższone leukocyty, lekarz rozpoczyna leczenie po postawieniu diagnozy.

Regularne badania w ciąży są bardzo istotne. Rola tego badania w ciąży pokazuje, jak wiele informacji zapewnia proste badanie moczu. Dzięki badaniom w ciąży ginekolog może w porę podjąć odpowiednie kroki, zanim dojdzie do groźnych dla przebiegu ciąży powikłań.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy