Trwa ładowanie...

Lilie - kwiat pełen symboliki, wymagania i gleba, sadzenie, pielęgnacja

Avatar placeholder
30.03.2021 22:32
Lilie - kwiat pełen symboliki, wymagania i gleba, sadzenie, pielęgnacja
Lilie - kwiat pełen symboliki, wymagania i gleba, sadzenie, pielęgnacja

Lilie to jedne z najpiękniejszych roślin cebulowych. Uprawa lilii w przydomowym ogrodzie nie jest wcale najłatwiejsza, ale warto się poświęcić, ponieważ odwdzięczą się cudownym wyglądem, pięknymi barwami i intensywnym zapachem. Lilie należą do kwiatów ciętych, które bardzo często możemy widzieć na pogrzebach. Odmian i barw lilii istnieje bardzo wiele, dlatego cieszą się tak dużą popularnością.

spis treści

1. Lilie - kwiat pełen symboliki

Lilie to arystokracja wśród kwiatów. Istnieje wiele ich odmian, wiele barw oraz kształtów. Niezwykła uroda oraz kolory lilii fascynują ludzi już od dawna. Lilie stały się nawet symbolem religijnym. W starożytnym Rzymie i Grecji lilie uważano za symbol czystości i spełnienia, dlatego panny młode w dniu ślubu zakładały na głowę wianki z lilii. W naszej kulturze lilie symbolizują miłość i niewinność, natomiast we wszystkich sakralnych obrazach są nieodłącznym elementem aniołów oraz Świętych. W USA lilia jest narodowym symbolem nadziei.

2. Lilie - wymagania i gleba

Lilie najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, ale poradzą też sobie na stanowiskach lekko zacienionych. Najgorzej liliom jest zapewnić odpowiednie podłoże. Najlepiej posadzić lilie na lekkim wzniesieniu, tak aby nadmiar deszczu mógł swobodnie spływać, ponieważ lilie wymagają gleby cały czas wilgotnej jednak nie mokrej. Kwiaty źle znoszą nawet krótkie przesuszenie. Jeśli więc przygotowujemy rabatę dla lilii, warto zaopatrzyć się w dużą ilość odkwaszonego torfu.

Zobacz film: "Banalny sposób na przedłużenie żywotności ciętych kwiatów"
Pięć roślin, które są trujące dla dorosłych i dzieci
Pięć roślin, które są trujące dla dorosłych i dzieci [6 zdjęć]

Rośliny domowe uprawiane są w doniczkach głownie dlatego, że ich wpływ na człowieka jest z róznych powodów

zobacz galerię

Zatrzymuje on wilgoć w glebie. Potrzebny nam będzie także piasek, który napowietrzy glebę oraz przekompostowana kora, która zapewni zapas próchnicy. Ziemia pod lilie musi więc być przepuszczalna, przewiewna, żyzna o odczynie lekko kwaśnym. Stanowisko przygotowane do sadzenia lilii najlepiej głęboko przekopać i dobrze odchwaścić. Przygotowane cebule najlepiej sadzić po około dwóch tygodniach od przygotowania odpowiedniego stanowiska.

3. Lilie - sadzenie

Bardzo ważnym punktem, jeśli chodzi o lilie, jest zachowanie odpowiedniego cyklu sadzenia cebul oraz ich wykopywania. Najwięcej odmian lilii sadzi się na przełomie września i października. Cebulę kwiatu sadzimy na głębokości jej obwodu.

Zobacz także:

Rośliny, które mają kwitnąć jeden rok, najlepiej sadzić w odległości około 30 centymetrów od siebie, natomiast odmiany lilii, które mogą rosnąć w jednym miejscu nawet kilka lat, trzeba sadzić dużo dalej od siebie po to, aby miały miejsce do swobodnego rozrastania się. Cebule jednoroczne wykopuje się roku na początku września.

4. Lilie - pielęgnacja

Lilie rosnące i kwitnące potrzebują bardzo dużo uwagi i troskliwej pielęgnacji. Przy liliach trzeba dbać, aby gleba była nieustannie lekko wilgotna i systematycznie należy usuwać chwasty. Aby lilie pięknie kwitły, należy używać wieloskładnikowych nawozów mineralnych i nawozić je przynajmniej trzy raz w ciągu sezonu – przed rozpoczęciem kwitnienia, w trakcie oraz po zakończeniu kwitnienia. Kwiaty przekwitnięte należy starannie i delikatnie usuwać, aby nie starały zawiązać nasion, co bardzo przyczynia się do osłabiania cebul.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze