Trwa ładowanie...

Limfoscyntygrafia - wskazania, przebieg, wynik, przeciwwskazania

Limfoscyntygrafia to jedno z badań obrazowych, służących do oceny układu limfatycznego w przypadku obrzęków, stanów zapalnych naczyń lub podejrzenia przerzutów nowotworowych. Limfoscyntygrafia jest badaniem bezpiecznym i nieinwazyjnym, może być wykonana u osób w każdym wieku, poza kobietami w ciąży i karmiącymi piersią. Co warto wiedzieć o limfoscyntygrafii?

spis treści

1. Co to jest limfoscyntygrafia?

Limfoscyntygrafia to badanie obrazowe, służące do oceny węzłów chłonnych oraz naczyń limfatycznych. Pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w strukturach układu limfatycznego i w przepływie limfy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Wskazania do limfoscyntygrafii to:

 • podejrzenie pierwotnego lub wtórnego obrzęku limfatycznego kończyn,
 • upośledzenie drożności układu limfatycznego,
 • stany zapalne i pozapalne naczyń limfatycznych,
 • powikłania pooperacyjne,
 • diagnostyka przerzutów nowotworowych do węzłów chłonnych.

Limfoscyntygrafię po raz pierwszy przeprowadzono w 1950 roku, jest badaniem nieinwazyjnym i bezpiecznym o bardzo wysokiej czułości.

2. Przebieg limfoscyntygrafii

Limfoscyntygrafia jest wykonywana w Zakładach Medycyny Nuklearnej na podstawie skierowania i aktualnych badań laboratoryjnych. Pacjent ma za zadanie położyć się na leżance, ponieważ konieczne jest podanie radiofarmaceutyku (koloidu z izotopem technetu-99mTc).

Substancja ta jest wstrzykiwana podskórnie lub śródskórnie poprzez grzbiet stóp lub skórę pomiędzy pierwszym a drugim palcem dłoni. Następnie lekarz wykonuje badanie za pomocą urządzenia z promieniowaniem gamma. Powtarza się je kilkukrotnie - tuż po podaniu koloidu, po upływie dwóch, a następnie czterech godzin. Czas oczekiwania na badanie pacjent powinien spędzić na spacerowaniu lub użytkowaniu pompy, założonej na kończyny.

3. Wynik limfoscyntygrafii

Limfoscyntygrafia informuje o funkcjonowaniu naczyń limfatycznych i węzłów chłonnych, zlokalizowanych w okolicy kolan, pachwin, pach i obojczyków. Badanie może też wskazać istniejące nieprawidłowości, takie jak:

 • brak dróg odpływu chłonki,
 • asymetryczne lub wydłużone odpływanie chłonki,
 • zablokowany odpływ limfy,
 • patologiczne drogi odpływu chłonki,
 • poszerzone naczynia,
 • krążenia oboczne,
 • wsteczny odpływ skórny.

4. Przeciwskazania do wykonania limfoscyntygrafii

Limfoscyntygrafia nie powinna być wykonana u osób uczulonych na albuminę, u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią. Zalecanie jest wykonanie testu ciążowego przed badaniem, by wykluczyć ewentualne zapłodnienie.

Limfoscyntygrafia to bezpieczne badanie dla osób w każdym wieku, radiofarmaceutyk jest wydalany z organizmu w trakcie doby. Do tej pory nie zaobserwowano powikłań, nawet u pacjentów, którzy regularnie powtarzają badanie, na przykład do oceny skuteczności leczenia nowotworowego.

Warto pamiętać, by przez 24 godziny po opuszczeniu placówki medycznej unikać bliskiego kontaktu z kobietami w ciąży i małymi dziećmi. Niezwykle istotne jest też spożywanie dużych ilości wody, by przyspieszyć wydalenie znacznika.

Zobacz także:

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza