Trwa ładowanie...

Wiele kobiet tak robi. Każdy ginekolog chciałby zakazać

Avatar placeholder
10.02.2024 16:38
8 rzeczy, które chciałby ci powiedzieć ginekolog. Badanie pójdzie sprawnie i unikniesz stresu
8 rzeczy, które chciałby ci powiedzieć ginekolog. Badanie pójdzie sprawnie i unikniesz stresu (Getty Images)

Często kobiety odczuwają stres przed badaniem ginekologicznym. Nie jest to jednak konieczne - wystarczy zastosować się do kilku kluczowych zasad. Poniżej prezentujemy listę zaleceń, które lekarze ginekolodzy najchętniej poradziliby swoim pacjentkom. Przestrzeganie ich sprawi, że każde badanie przebiegnie sprawnie i zgodnie z ustalonymi procedurami.

spis treści

1. Zakłopotanie podczas badania

Wstyd to częsta przeszkoda, z powodu której różne pacjentki rezygnują z wizyty u ginekologa. Jednakże powinno się pamiętać, że tego rodzaju badania są dla lekarza codzienną rutyną. Specjalista jest przyzwyczajony do nagości pacjentek, nie ocenia ich wyglądu, ale skupia się na sprawdzaniu ich zdrowia intymnego.

2. Zatajanie problemów zdrowotnych

Wszystkie symptomy, które niepokoja pacjentkę, powinny być zgłoszone lekarzowi ginekologowi. Nie jest rozsądnym pomysłem ukrywanie istotnych szczegółów podczas konsultacji, ponieważ może to utrudnić lekarzowi postawienie właściwej diagnozy.

Zobacz film: "Powszechne przekonanie, że za antykoncepcję odpowiada kobieta"

Dodatkowo, warto również poinformować lekarza o wszystkich dolegliwościach, nawet jeśli na pierwszy rzut oka wydają się naturalne i bezpieczne, jak np. PMS czy bolesne miesiączki. Jak pokazuje praktyka, w wielu sytuacjach powyższe dolegliwości można zredukować wprowadzając odpowiednie terapie.

3. Odkładanie leczenia infekcji

Niektóre panie podejmują próby samodzielnego leczenia infekcji intymnych, decydując się na konsultację z ginekologiem dopiero w przypadku braku rezultatów stosowanych domowych metod. Zignorowanie stanów zapalnych w okolicach intymnych może prowadzić do ich rozprzestrzenienia się na układ moczowy. Poza tym, niewłaściwie leczone infekcje mają tendencję do nawracania.

4. Używanie zapachów w miejscach intymnych

Przed spotkaniem z ginekologiem konieczne jest zachowanie higieny poprzez dokładne umycie. Jednak zalecane jest unikanie perfum oraz innych zapachowych kosmetyków przeznaczonych do obszarów intymnych. Takie produkty mogą mieć negatywny wpływ na zdrowie narządów płciowych.

5. Obawy związane z depilacją intymną

Ginekolodzy nie oczekują od pacjentek, że wykonają depilację okolic intymnych przed badaniem. Jest to decyzja indywidualna, nie mająca wpływu na proces diagnostyczny.

6. Omijanie tematu antykoncepcji

Rozmaitość metod antykoncepcyjnych bywa myląca dla pacjentek. Dlatego umówienie rozmowy na ten temat z ginekologiem jest ważne. Nikt inny nie udzieli tak profesjonalnej porady dotyczącej wyboru najlepszej metody.

7. Anulowanie spotkania ze względu na menstruację

Dobrym pomysłem jest zorganizowanie spotkania z ginekologiem parę dni po zakończeniu miesiączki. Jeżeli jednak jest ono zaplanowane na dni, w których występuje okres, niekoniecznie musimy je anulować. Menstruacja nie stanowi przeciwwskazania do ginekologicznych badań. Jedynym potencjalnym problemem w czasie krwawienia może być niemożność zebrania próbek do wykonaniacytologii.

8. Autodiagnoza przez sieć

Samodzielne diagnozowanie za pomocą internetu nie jest w stanie zastąpić profesjonalnych metod diagnostycznych ani realnej oceny kondycji narządów rozrodczych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze