Trwa ładowanie...

Łukaszenka był zakażony adenowirusem? Infekcja może doprowadzić do zapalenia mózgu

 Katarzyna Prus
Katarzyna Prus 24.05.2023 10:26
Łukaszenka zdradził na co był chory. Wirus przenosi się bardzo szybko
Łukaszenka zdradził na co był chory. Wirus przenosi się bardzo szybko (East News, Getty Images)

Infekcja adenowirusem miała być powodem nagłego zniknięcia Aleksandra Łukaszenki. Tak twierdzi sam dyktator i ucina spekulacje na temat swoich problemów zdrowotnych. Zaprzeczył, by dolegało mu coś poważnego.

spis treści

1. Łukaszenka był zakażony adenowirusem?

Białoruski dyktator Alaksandr Łukaszenka zdradził, co było powodem jego ponad tygodniowego zniknięcia po powrocie z obchodów Dnia Zwycięstwa w Moskwie. 68-latek przestał pojawiać się publicznie, co wywołało spekulacje na temat jego problemów ze zdrowiem.

O tym, co się dzieje z Łukaszenką pisaliśmy w ubiegłym tygodniu. Służby prasowe białoruskiego reżimu opublikowały 9 maja nagranie, w którym Łukaszenka rozmawiał z przedstawicielami wojska. Uwagę przykuło zachowanie dyktatora sugerujące, że jest w nienajlepszej kondycji zdrowotnej. Wywołało też burzę medialną - pojawiły się plotki o chorobie, a nawet otruciu polityka.

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Po tym jak media zwróciły uwagę, że Łukaszenka ma problemy ze zdrowiem, przez pięć dni jego otoczenie skrywało informacje na temat jego stanu, a sam polityk nie pokazywał się w przestrzeni publicznej. Szóstego dnia Łukaszenkę pokazano - "wyraźnie jednak było widać, że jego problemy ze zdrowiem nie zostały rozwiązane - pisał portal Zerkalo.io.

Łukaszenka stanowczo jednak zaprzecza, by zagrażało mu coś poważnego. - Jeśli ktoś myśli, że zaraz umrę, spokojnie. Będziecie ze mną cierpieć bardzo długo - podkreślił dyktator na wtorkowym posiedzeniu rządu.

Przyznał, że powodem jego nieobecności była infekcja adenowirusem.

- Adenowirus lub co tam było? Adenowirus. Ponieważ nie miałem możliwości się leczyć, bo wtedy jechałem do Moskwy, potem do Subbotnik, potem do Grodna, potem do Homla to wszystko się nawarstwiło. Dlatego nie umrę chłopaki - powiedział Łukaszenka.

2. Przeziębienie albo zapalenie spojówek

Adenowirus to bezosłonkowy wirus DNA. Dotychczas poznano już ponad 40 serotypów adenowirusów różniących się od siebie. Ponad 20 z nich może zakażać człowieka. Do zakażenia adenowirusami dochodzi zazwyczaj w pierwszych latach życia. Dowiedziono, że każdy człowiek przed ukończeniem dziesiątego roku życia przebył zakażenie jakimś adenowirusem.

Adenowirus przenosi się drogą kropelkową - wraz z mikroskopijnymi kropelkami wydzieliny z nosa lub gardła "rozpylanymi" w czasie kaszlu lub kichania. Do zakażenia może dojść bardzo szybko i sprzyja mu przebywanie w dużych skupiskach ludzi.

Zakażenie adenowirusem może przebiegać pod postacią przeziębienia, ale też zapalenia spojówek, któremu może towarzyszyć ból gardła i gorączka oraz zakażenia dolnych dróg oddechowych (zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc). Może również pojawić się krwotoczne zapalenie pęcherza moczowego, biegunka, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu czy ostra niedrożność jelit.

Rozpoznanie zakażenia adenowirusami zazwyczaj nie jest konieczne lub jest stawiane na podstawie objawów klinicznych. Potwierdzenie rozpoznania zakażenia adenowirusami można uzyskać za pomocą hodowli i izolacji wirusa lub częściej - za pomocą testów serologicznych (np. ELISA). Testy te polegają na poszukiwaniu we krwi chorego specyficznych przeciwciał przeciwko adenowirusom, wytwarzanych przez pobudzone komórki układu odpornościowego.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze