Łuszczycowe zapalenie stawów - objawy, diagnoza, leczenie

Łuszczycowe zapalenie stawów to przewlekła choroba, która charakteryzuje się zapaleniem stawów, często współwystępuje z łuszczycą skóry i paznokci. Niekiedy może jednak pojawić się przed wystąpieniem zmian skórnych. Łuszczycowe zapalenie stawów przebiega niezależnie od stopnia rozwoju łuszczycy skóry. Choroba najczęściej dotyka osób między 20 a 40 rokiem życia, z równą częstotliwością występuje u kobiet, jak i u mężczyzn. Przyczyny schorzenia nie są znane. 


1. Łuszczycowe zapalenie stawów - objawy


Łuszczycowe zapalenie stawów bardzo często mylone jest z reumatoidalnym zapaleniem stawów czy też reaktywnym zapaleniem stawów. Choroba zwykle postępuje powoli, choć zdarzają się ostre rozpoczęcia choroby. Sztywnienie i ból stawów to najczęstsze objawy. Czasem pojawia się obrzęk i silny ból przy naciskaniu chorego miejsca, skóra może być zaczerwieniona nad stawami. Niekiedy łuszczycowe zapalenie stawów atakuje tylko jeden wybrany staw, np. staw kolanowy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Łuszczycowe zapalenie stawów - zdjęcia
Łuszczycowe zapalenie stawów - zdjęcia

Jest to zapalenie stawów, któremu towarzyszą różne rodzaje łuszczyc. Zmiany skórne i stawowe występują...

zobacz galerię

Badanie radiologiczne ujawnia nadżerki, lokalne wydrążenia stawów, osteoporozę, zniekształcenie kości i stawów, skostnienie łąkotek i krętarzy, zrosty. W łuszczycowym zapaleniu stawów występują liczne remisje. Poza tym rozwija się ona w 95% przypadków w kończynach dolnych, zwykle po jednej stronie. 


Wyróżnia się kilka odmian łuszczycowego zapalenia stawów:

  • Klasyczne zapalenie stawów – typowe dla tej odmiany jest zajęcie stawów międzypaliczkowych rąk i stóp. Objawy mogą pojawić się na paznokciach – na płytce paznokcia pojawiają się charakterystyczne zagłębienia. Choroba częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.
  • Symetryczne zapalenie wielu stawów – mylone z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Prowadzi do sztywnienia stawów.
  • Zapalenie jednego stawu lub niesymetryczne zapalenie wielu stawów – dotyka zarówno stawów międzypaliczkowych, jak i stawów kończyny górnej. Może prowadzić do ogólnego kalectwa.
  • Zapalenie stawów krzyżowo-biodrowych i/lub kręgosłupa – bardzo trudne w diagnozie; zmiany zapalne mogą obejmować nie tylko stawy, ale także ścięgna. Schorzenie prowadzi do sztywności.

2. Łuszczycowe zapalenia stawów - diagnoza i leczenie

Diagnoza polega na odróżnieniu łuszczycowego zapalenia stawów od reumatoidalnego zapalenia stawów. W tym celu wykonuje się badanie na obecność we krwi czynnika reumatoidalnego oraz badanie RTG. W łuszczycowym zapaleniu stawów może być podwyższony czynnik OB. Ponadto istotnym wskazaniem na łuszczycowe zapalenie stawów jest występowanie postaci skórnej łuszczycy. Diagnozę komplikuje fakt, że łuszczycowe zapalenie stawów może współwystępować z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Rozpoznanie łuszczycowego zapalenia stawów przeprowadza dermatolog wraz z reumatologiem.

Leczenie łuszczycowego zapalenia stawów ma na celu utrzymanie jakości życia chorego na jak najwyższym poziomie, dlatego też w terapii stosuje się leki i zabiegi uśmierzające ból oraz poprawiające sprawność ruchową. Spośród środków farmakologicznych stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne oraz dostawowe iniekcje kortykosterydów. W trudniejszych przypadkach – preparaty immunosupresyjne (obniżające odporność organizmu).

Czasami wykonuje się zabiegi chirurgiczne, polegające na przeprowadzeniu plastyki stawu oraz usunięciu zniekształconej błony maziowej w obrębie stawu (tzw. synowektomia). Dodatkowo stosuje się leczenie fizykalne, balneoterapię i gimnastykę korekcyjną. Coraz popularniejszą metodą leczenia łuszczycowego zapalenia stawów jest współcześnie pozaustrojowe naświetlanie limfocytów pacjenta promieniowaniem UVA. Zauważono także korzystny wpływ soli z Morza Martwego oraz kąpieli siarkowych na stan zdrowia pacjenta. Pacjentom dotkniętym łuszczycowym zapaleniem stawów zaleca się unikanie stresu i dietę wzbogaconą o tran rybny.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy