Luteina dopochwowa – wskazania, przeciwwskazania, cena
Luteina dopochwowa, to hormon płciowy aplikowany w tabletkach do pochwy. Luteina, czyli potocznie mówiąc, progesteron jest hormonem niezbędnym do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Czasem jej przyjmowanie jest wskazane także do wywołania miesiączki lub złagodzenia objawów bólowych. Jakie jeszcze są wskazania do przyjmowania luteiny dopochwowo? Czym grozi niedobór luteiny?
1. Co to jest luteina dopochwowa?
Luteina to inaczej progesteron, który jest hormonem produkowanym przez ciałko żółte w jajniku i przez łożysko podczas ciąży. Za produkcję luteiny odpowiedzialna jest również kora nadnerczy, a także środkowy układ nerwowy.
W pierwszej fazie cyklu miesiączkowego poziom luteiny jest bardzo niski. Najpierw wzrasta poziom estrogenu, który jest hormonem przygotowującym błonę śluzową macicy i owulację w jajnikach.
Stężenie luteiny wzrasta przed owulacją. Kiedy dojdzie do zapłodnienia poziom luteiny wciąż rośnie. Jeżeli do zapłodnienia nie dojdzie, poziom progesteronu zaczyna spadać i po kilku dniach pojawia się miesiączka. Głównym zadaniem luteiny jest regulowanie cyklu menstruacyjnego.
Luteina pełni bardzo ważne funkcje, które warunkują prawidłowy rozwój płodu w pierwszych tygodniach ciąży, a także jej utrzymanie. Umożliwia zagnieżdżenie się jaja płodowego w śluzówce macicy, działa rozkurczająco na mięśnie macicy. Zapobiega przedwczesnemu porodowi i poronieniu, przygotowuje gruczoły sutkowe do produkcji mleka.
Jeśli poziom progesteronu jest zbyt niski, obserwujemy obecność krwawień i plamień, skurcze macicy i bóle w podbrzuszu. Śluzówka jest niedostatecznie ukrwiona, co uniemożliwia właściwy rozwój zarodka.
2. Wskazania do stosowania luteiny
Lekarz może zlecić podawanie luteiny dopochwowo, gdy kobieta w czasie ciąży skarży się na skurcze macicy i bóle brzucha. Lekarze zalecają również luteinę dopochwową, gdy w czasie ciąży pojawia się krwawienie lub plamienie. Istnieje wówczas duże prawdopodobieństwo, że może dojść do poronienia. Działanie luteiny dopochwowej ma utrzymać zarodek.
W czasie ciąży z luteiną związane są ważne procesy. Luteina nie tylko przygotowuje błonę śluzową na zagnieżdżenie zarodka, ale też umożliwia utrzymanie ciąży do momentu pojawienia się łożyska.
Luteina dopochwowa może być również wskazana, gdy poprzedni poród był przedwczesny, a także, gdy podczas poprzedniej ciąży doszło do poronienia. W takich przypadkach luteinę dopochwową podaje się profilaktycznie od około 16. tygodnia ciąży.
Luteina dopochwowa jest wskazana również w przypadku, gdy u kobiety została zdiagnozowana niewydolność szyjki macicy. Takie zjawisko zwiększa bowiem ryzyko porodu przedwczesnego. W przypadku niewydolności szyjki macicy luteinę dopochwową podaje się od około 23. tygodnia ciąży.
Lekarz przepisze również kobiecie ciężarnej luteinę, gdy w zaawansowanej ciąży, zacznie ona odczuwać przedwczesne skurcze. Mogą one wówczas również doprowadzić do przedwczesnego porodu, czego można uniknąć podając kobiecie właśnie luteinę.
Luteina nie jest przepisywana jednak tylko w okresie ciąży. Wskazane jest jej przyjmowanie również w przypadku zaburzeń hormonalnych, bolesnych miesiączek, oraz w celu wywołania okresu w przypadku nieregularnych cykli. Działa ona także łagodząco na stany napięcia przedmiesiączkowego.
Progesteron może być podawany w formie tabletek dopochwowych, zastrzyków lub tabletek doustnych. Zwiększone wchłanianie i największa skuteczność ma miejsce w przypadku tabletek dopochwowych. Sprawdzają się także w przypadku kobiet, dla których nieodpowiednie są tabletki doustne, np. z powodu zaburzeń czynności nerek lub wątroby.
Założenie luteiny dopochwowo nie jest trudne. Tabletkę aplikuje się głęboko w pochwie za pomocą dołączonego aplikatora.
Luteinę dopochwowo można zakupić wyłącznie na receptę. Nie możemy jej mylić z dostępnym powszechnie suplementem diety, który jest przepisywany w celu poprawy wzroku.
To też warto wiedzieć
3. Niedobór luteiny
Niedobór luteiny, czyli progesteronu, może doprowadzić do poronienia. Luteina dopochwowa może być również zalecana, aby uniknąć porodu przedwczesnego.
W stanach niedoboru luteina może być przyjmowana w tabletkach doustnych lub podjęzykowych. Jeżeli jednak kobieta ma problem z wątrobą, wówczas lekarz może zalecić przyjmowanie luteiny dopochwowo. Jest to bezpieczna forma uzupełniania niedoborów luteiny, która omija układ pokarmowy.
Pierwszymi objawami niedoboru luteiny są
- nieregularne miesiączki,
- plamienie między miesiączkami,
- niewłaściwy wzrost temperatury ciała,
- trudności z zajściem w ciążę.
4. Kiedy zbadać poziom luteiny?
Badanie poziomu luteiny powinniśmy wykonać w 7 lub 8 dniu po owulacji. Możemy rozpoznać ten dzień, analizując wzrost temperatury ciała. Inna metodą jest sprawdzanie cyklu na badaniu USG, który pozwala dokładnie określić moment owulacji.
Poziom progesteronu nie jest stabilny w różnych okresach dnia, gdyż wydzielany jest w sposób pulsacyjny. Dlatego badanie krwi może dać fałszywy wynik.
5. Luteina, a palenie papierosów
W dymie papierosowym zawartych jest wiele niebezpiecznych substancji, takich jak np. kadm. Może on przyczynić się do znacznego obniżenia stężenia poziomu progesteronu. Niski poziom tego hormonu stwarza zagrożenie przedwczesnego porodu.
6. Przeciwwskazania i skutki uboczne
Progesteron posiada również przeciwwskazania do stosowania. Należą do nich między innymi:
- nowotwory narządu rodnego,
- nowotwory piersi,
- okres karmienia piersią,
- zaburzenia zakrzepowo-zatorowe,
- krwawienia nieznanego pochodzenia.
Należy pamiętać, że luteina jest lekiem, dlatego nie należy przyjmować jej bez kontroli lekarza. Skutki uboczne luteiny mogą dotyczyć układu nerwowego lub rozrodczego.
Nadmiar luteiny może powodować uczucie osłabienia, senności oraz bóle i zawroty głowy). Do skutków ubocznych luteiny należą również lęk i depresja. Luteina może ponadto powodować podrażnienia błony śluzowej pochwy, upławy oraz świąd.
7. Luteina bez recepty
W Polsce nie można kupić luteiny bez recepty. Brak możliwości kupna luteiny bez recepty wynika z tego, że jest to hormon, więc nie należy jej przyjmować na własną rękę. Jeśli ginekolog stwierdzi, że luteina w ciąży jest konieczna, bez problemu dostaniesz receptę.
Ceny luteiny zależą od tego, czy jest refundowana. Jeśli mamy receptę z refundacją, za luteinę zapłacimy do kilku złotych. Natomiast cena luteiny z receptą wypisaną na 100 proc. to koszt około 30-35 zł.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.