Luteina dopochwowa – charakterystyka i przyczyny niedoboru

Luteina dopochwowa to hormon płciowy aplikowany w tabletkach do pochwy. Luteina, czyli potocznie mówiąc, progesteron jest hormonem niezbędnym do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Jakie są wskazania do przyjmowania luteiny dopochwowo? Czym grozi niedobór luteiny?

Zobacz film: "Witaminy w ciąży"

spis treści

1. Luteina dopochwowa – charakterystyka

Luteina to inaczej progesteron, który jest hormonem produkowanym przez ciałko żółte w jajniku i przez łożysko podczas ciąży. Za produkcję luteiny odpowiedzialna jest również kora nadnerczy, a także środkowy układ nerwowy. W pierwszej fazie cyklu miesiączkowego poziom luteiny jest bardzo niski. Wpierw wzrasta poziom estrogenu, który jest hormonem przygotowującym błonę śluzową macicy i owulację w jajnikach. Stężenie luteiny wzrasta przed owulacją. Kiedy dojdzie do zapłodnienia poziom luteiny wciąż wzrasta. Jeżeli do zapłodnienia nie dojdzie, poziom progesteronu zaczyna spadać i po kilku dniach pojawia się miesiączka. Głównym zadaniem luteiny jest regulowanie cyklu menstruacyjnego.

Luteina dopochwowa to hormon płciowy aplikowany w tabletkach do pochwy
Luteina dopochwowa to hormon płciowy aplikowany w tabletkach do pochwy

W czasie ciąży z luteiną związane są ważne procesy. Luteina nie tylko przygotowuje błonę śluzową na zagnieżdżenie zarodka, ale też umożliwia utrzymanie ciąży do momentu pojawienia się łożyska. Dlatego ginekolodzy często przepisują kobietom we wczesnej ciąży tabletki z luteiną. Tabletki z luteiną mają również swoje zastosowanie w późniejszym okresie ciąży. Wówczas stosując je, można uniknąć przedwczesnego porodu.

2. Luteina dopochwowa – wskazania

Lekarz może zlecić podawanie luteiny dopochwowo, gdy kobieta w czasie ciąży skarży się na skurcze macicy i bóle brzucha. Lekarze zalecają również luteinę dopochwową, gdy w czasie ciąży pojawia się krwawienie lub plamienie. Istnieje wówczas duże prawdopodobieństwo, że może dojść do poronienia. Działanie luteiny dopochwowej ma utrzymać zarodek.

9 korzyści z seksu podczas ciąży
9 korzyści z seksu podczas ciąży [10 zdjęć]

Współżycie podczas ciąży jest dobre i zdrowe zarówno dla mamy, jak i dziecka. Zobacz, jakie są jego korzyści!

zobacz galerię

Luteina dopochwowa może być również wskazana, gdy poprzedni poród był przedwczesny, a także, gdy podczas poprzedniej ciąży doszło do poronienia. W takich przypadkach luteinę dopochwową podaje się profilaktycznie od około 16. tygodnia ciąży. Luteina dopochwowa jest wskazana również w przypadku, gdy u kobiety została zdiagnozowana niewydolność szyjki macicy. Takie zjawisko zwiększa bowiem ryzyko porodu przedwczesnego. W przypadku niewydolności szyjki macicy luteinę dopochwową podaje się od około 23. tygodnia ciąży.

Lekarz przepisze również kobiecie ciężarnej luteinę, gdy w zaawansowanej ciąży, zacznie ona odczuwać przedwczesne skurcze. Mogą one wówczas również doprowadzić do przedwczesnego porodu, czego można uniknąć podając kobieicie właśnie luteinę.

To też warto wiedzieć

Luteina to jednak nie tylko określenie dla progesteronu. Wiele osób często zapomina, że można również przyjmować luteiną na oczy. Luteina jest to bowiem, również barwnik roślinny, który ma dobroczynny wpływ na nasze oczy. Luteina na oczy jest w szczególności zalecana osobom, które dużo czasu spędzają przed ekranem telewizora lub komputera.

3. Luteina dopochwowa – niedobór

Niedobór luteiny, czyli progesteronu, hormonu odpowiedzialnego za utrzymanie i prawidłowy rozwój ciąży, może doprowadzić do poronienia. Luteina dopochwowa może być również zalecana, aby uniknąć porodowi przedwczesnemu. W okresach niedoboru luteina może być przyjmowana w tabletkach doustnych lub podjęzykowych. Jeżeli jednak kobieta ma problem z wątrobą, wówczas lekarz może zalecić przyjmowanie luteiny dopochwowo. Jest to bezpieczna forma uzupełniania niedoborów luteiny, która omija układ pokarmowy.

Pierwszymi objawami niedoboru luteiny są nieregularne miesiączki, plamienie między miesiączkami, niewłaściwy wzrost temperatury ciała, a także trudności z zapłodnieniem.

4. Luteina dopochwowa - skutki uboczne

Należy pamiętać, że luteina jest lekiem, dlatego nie należy przyjmować jej bez kontroli lekarza. Skutki uboczne luteiny mogą dotyczyć układu nerwowego lub rozrodczego. Nadmiar luteiny może powodować uczucie osłabienia, senności oraz bóle i zawroty głowy. Do skutków ubocznych luteiny należą również lęk i depresja. Luteina może ponadto powodować podrażnienia błony śluzowej pochwy.

5. Luteina dopochwowa - cena

W Polsce nie można kupić luteiny bez recepty. Brak możliwości kupna luteiny bez recepty winka z tego, że jest to hormon, więc nie należy jej przyjmować na własną rękę. Jeśli ginekolog stwierdzi, że luteina w ciąży jest konieczna, bez problemu dostaniesz receptę.

Ceny luteiny zależą od tego, czy jest refundowana. Jeśli mam receptę z refundacją cena luteiny do kilka złotych. Natomiast cena luteiny z receptą wypisaną na 100 proc. to ok.30-35 zł.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy