Trwa ładowanie...

Łysienie rozlane

Avatar placeholder
Piotr Mieszczański 13.06.2023 14:59
Łysienie rozlane
Łysienie rozlane

Łysienie rozlane jest stosunkowo częstą dolegliwością, zwłaszcza u kobiet w średnim wieku, u których nierzadko dochodzi do zaburzeń natury hormonalnej. O powadze problemu świadczy duża ilość osób szukających pomocy lekarskiej. Niestety, mimo rzetelnej diagnostyki, nie zawsze udaje się stwierdzić jednoznacznie, co stanowi przyczynę wypadania włosów. Powodem takich trudności jest ogromna ilość potencjalnych przyczyn łysienia rozlanego i duża wrażliwość mieszków włosowych na zmiany zachodzące w organizmie.

spis treści

1. Najczęstsze przyczyny łysienia rozlanego

  1. Zaburzenia hormonalne:
  • działanie męskich hormonów płciowych - łysienie androgenowe typu żeńskiego,
  • zmiany hormonalne związane z menopauzą,
  • nadczynność i niedoczynność tarczycy,
  • niedoczynność przysadki.
Zobacz film: "Mity na temat łysienia"
  1. Stany będące dużym obciążeniem dla organizmu: urazy, zabiegi operacyjne, poród.

  2. Czynniki psychogenne - stres, stan wzmożonego napięcia nerwowego,

  3. Niedobory żywieniowe np. drakońska dieta, niedobór żelaza,

  4. Przyjmowane leki:

  • chemioterapia przeciwnowotworowa - gwałtowne łysienie anagenowe,
  • przeciwzakrzepowe (np. heparyna),
  • retinoidy (np. acytretyna),
  • przeciwpadaczkowe (np. karbamazepina),
  • niektóre leki stosowane w ch. krażenia (tzw. beta-blokery).
  1. Ekspozycja na napromieniowanie,

  2. Przewlekłe procesy zapalne - np. toczeń układowy,

  3. Choroby zakaźne:

  1. Zatrucia np. metalami ciężkimi.

2. Łysienie androgenowe u kobiet

Działanie hormonów, w tym zwłaszcza płciowych oraz hormonów tarczycy, ma ogromny wpływ na prawidłowy wzrost i odnowę włosów. Wiąże się z tym częste wypadanie włosów i ich przerzedzenie u kobiet w trakcie przekwitania. Bezpośrednią przyczyną zwiększonej utraty włosów u takich pacjentek jest zachwianie równowagi między stężeniem męskich hormonów płciowych (które pozostają zazwyczaj w granicach normy) i stężeniem estrogenów. W trakcie menopauzy z powodu zahamowania czynności jajników, poziom tych substancji znacznie spada, co oprócz wielu innych objawów przekwitania objawia się także utratą włosów. W przeciwieństwie jednak do męskiego typu łysienia androgenowego (które sporadycznie może też występować u płci pięknej) nie dochodzi raczej do całkowitego wyłysienia. Inna jest też lokalizacja zmian, które dotyczą całej owłosionej skóry głowy, a w szczególności części ciemieniowej. U mężczyzn natomiast zajęta jest przede wszystkim część skroniowa i czoło (zakola). Co więcej, utrata owłosienia w tych rejonach jest zazwyczaj całkowita i nieodwracalna.

3. Łysienie telogenowe

Łysienie telogenowe jest równomiernym ubytkiem włosów spowodowanym różnymi czynnikami będącymi obciążeniem dla organizmu, między innymi:

  • stres,
  • uraz,
  • operacja,
  • ciąża,
  • niedobory,
  • dieta.

Ten typ łysienia wiąże się z przejściem większości włosów z fazy wzrostu (anagenu) do fazy spoczynku (telogenu), co daje się zauważyć jako rozlane i równomierne przerzedzenie.

Co ważne, łysienie telogenowe staje się zauważalne dopiero po około 3-6 miesięcy od zadziałania czynnika wywołującego. Ma to duże znaczenie i udając się po poradę lekarską trzeba przypomnieć sobie zdarzenia mające miejsce nie tylko w najbliższej przeszłości, ale i wcześniejsze. Warto zauważyć, że wiele czynników mogących wywołać utratę włosów tego typu ma charakter jednorazowy (np. uraz) lub jest potencjalnie odwracalnych - np. stosowanie drakońskiej diety, niedobór żelaza. Oznacza to, że u wielu osób, zwłaszcza młodych, po ustaleniu i wykluczeniu przyczyny będzie miała miejsce regeneracja włosów.

4. Łysienie anagenowe

Anagenowa utrata włosów wiąże się zawsze z drastycznym zachwianiem równowagi organizmu, w wyniku którego włosy wypadają w fazie wzrostu włosa. Sytuacja taka na szczęście ma miejsce bardzo rzadko, np. podczas chemioterapii przeciwnowotworowej lub przy kontakcie z bardzo dużą dawką promieniowania. W stanach takich utrata włosów nie stanowi raczej pierwszoplanowej dolegliwości chorego, chociaż jej leczenie (lub np. stosowanie peruki) ma duże znaczenie dla jego komfortu.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Łysienie telogenowe
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze