Ma działanie rakotwórcze. GIS umieścił go na ''zakazanej liście''
Zespół do spraw suplementów diety działający przy Radzie Sanitarno-Epidemiologicznej GIS wytypował kolejne cztery substancje, które trafiły na listę produktów zakazanych w suplementach diety. Eksperci zwrócili uwagę również na potencjalnie toksyczne działanie ekstraktu z liści aloesu, który jest bardzo popularnym składnikiem wielu produktów.
1. Zakazane substancje w suplementach
Prace nad listą substancji i surowców, które nie powinny być stosowane przy produkcji [suplementów diety](suplementów diety), trwają od 2021 r. Eksperci GIS podczas ostatniej sesji uzupełnili listę "zakazanych dodatków" o kolejne związki.
"W związku z wejściem w życie rozporządzenia Komisji (UE) 2021/468 z dnia 18 marca 2021 r. zmieniającego załącznik III do rozporządzenia (WE) nr 1925/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady w odniesieniu do gatunków roślin zawierających pochodne hydroksyantracenu oraz zmianami warunków stosowania preparatów z liści gatunków Aloe zawierających pochodne hydroksyantracenu, Zespół do spraw Suplementów Diety uchylił uchwałę nr 2/2019 z dnia 14 stycznia 2019 r. w sprawie wyrażenia opinii dotyczącej stosowania preparatów z liści aloesu (ekstraktów, soku i żelu) jako składników suplementów diety (Uchwała nr 4/2022)" - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Cztery nowe substancje niedozwolone w suplementach to:
- ewodiamina;
- grupa selektywnych modulatorów receptora androgenowego;
- higenamina;
- hordenina.
2. Ekstrakt z liści aloesu działa rakotwórczo
Eksperci wzięli pod lupę ekstrakt z liści aloesu, który również może mieć działanie toksyczne.
Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) już w 2018 r. w analizie pod nazwą "Safety of hydroxyanthracene derivatives for use in food" ostrzegał, że ekstrakt z liści aloesu i strukturalny analog dantronu mają charakter rakotwórczy. W badanach in vitro wykazano, że związki hydroksyantracenowe i pochodne, takie jak emodyna, aloe-emodyna, strukturalnie pokrewny dantron - mogą działać genotoksycznie.
"Biorąc pod uwagę szkodliwy wpływ na zdrowie związany z narażeniem na ww. substancje oraz fakt, że nie można ustalić dziennego spożycia pochodnych hydroksyantracenu, które nie budzi obaw o zdrowie człowieka, substancje te nie powinny być dodawane do żywności ani stosowane w produkcji żywności" - czytamy w uzasadnieniu GIS.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.