Tak działa na mózg. Naukowcy odkryli nietypowy skutek uboczny
Wiele osób sięga po paracetamol, by uśmierzyć ból lub obniżyć gorączkę. Lek uznawany jest za skuteczny, a jednocześnie bezpieczny. Naukowcy odkryli jednak, że może powodować nieoczekiwane skutki uboczne.
1. Wpływ paracetamolu
Paracetamol to jeden z najpopularniejszych środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Jest składnikiem wielu innych leków, często także podaje się go dzieciom.
Naukowcy postanowili jednak bliżej przyjrzeć się działaniu paracetamolu. Okazało się, że środek może zwiększać naszą tendencję do podejmowania ryzykownych zachowań. Wyniki opublikowano na łamach "Social Cognitive and Affective Neuroscience".
Grupa 189 studentów przyjęła 1000 mg acetaminofenu, czyli zalecaną dawkę paracetamolu na ból głowy lub placebo. Kiedy lek zaczął działać, uczestnicy mieli ocenić stopień ryzyka poszczególnych czynności:
- skok na bungee,
- samotny spacer do domu w nocy przez niebezpieczną część miasta,
- rozpoczęcie nowej kariery w wieku 30 lat,
- uczestnictwo w zajęciach ze spadochronem.
2. Nieoczekiwany skutek uboczny
Studenci biorący udział w badaniu mieli określić stopień ryzyka poszczególnych zachowań w skali od 1 do 7. Uczestnicy, którym podano paracetamol, uważali te zachowania za mniej ryzykowne w porównaniu do osób, które przyjęły placebo.
- Ponieważ prawie 25 procent populacji w USA przyjmuje co tydzień paracetamol, zmniejszone postrzeganie ryzyka i zwiększone podejmowanie ryzyka mogą mieć istotny wpływ na społeczeństwo - powiedział autor badania Baldwin Way, profesor psychologii na Ohio State University.
Wyniki badania potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia naukowców. Paracetamol rzeczywiście może wpływać na nasze postrzeganie niebezpiecznych sytuacji i zwiększać tendencję do podejmowania ryzykownych działań.
Popularny środek przeciwbólowy może mieć psychologiczne skutki uboczne. Wcześniejsze analizy wykazały, że paracetamol zmniejsza pozytywne i negatywne emocje, więc warto mieć to na uwadze, gdy następnym razem sięgniemy po lek.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.