NewsyMają pytać o wagę, nałóg. Lekarze sprzeciwiają się nowym przepisom

Mają pytać o wagę, nałóg. Lekarze sprzeciwiają się nowym przepisom

Od 1 marca 2025 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące sprawozdawczości medycznej. Zgodnie z decyzją Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ) lekarze będą zobowiązani do zbierania i raportowania danych o wadze, wzroście oraz nawykach tytoniowych pacjentów. Niewypełnienie tych obowiązków spowoduje, że porada lekarska nie zostanie uznana za kompletną, co uniemożliwi jej rozliczenie.

Więcej biurokracji oznacza mniej czasu dla pacjenta? Nowe obowiązki dla lekarzy
Więcej biurokracji oznacza mniej czasu dla pacjenta? Nowe obowiązki dla lekarzy
Źródło zdjęć: © Getty Images, East News

Lekarze ostrzegają: to utrudnia pracę i wydłuża kolejki

Zmiany budzą duże kontrowersje zarówno wśród lekarzy, jak i pacjentów. Środowisko lekarskie wyraża zdecydowany sprzeciw wobec nowych wymogów, argumentując, że zamiast koncentrować się na diagnozowaniu i leczeniu pacjentów, będą musieli tracić cenny czas na biurokratyczne formalności.

"Wychodzi na to, że celem lekarza jest raportowanie do NFZ, a nie zajmowanie się chorym. Nie możemy przedkładać mierzenia i ważenia każdego pacjenta, który przychodzi do lekarza nad zajęciem się jego chorobą, gdy przychodzi w ciężkim stanie z grypą czy zaostrzeniem choroby przewlekłej" - mówi Tomasz Zieliński, wiceprezes Federacji "Porozumienie Zielonogórskie", cytowany w komunikacie organizacji.

Lekarze wskazują również, że obowiązek raportowania tych informacji powinien wynikać z konkretnej strategii zdrowotnej, a nie odgórnego wymogu bez szerszego uzasadnienia.

WIDEO

Telemedycyna i inne innowacyjne rozwiązania w służbie naszemu zdrowiu

"Gdyby istniał konkretny program profilaktyczny, np. w otyłości, bylibyśmy gotowi do zbierania takich danych. Ale obecnie nie ma żadnej strategii, a lekarze i pacjenci tracą czas na biurokrację" – zauważa Marek Twardowski, wiceprezes "Porozumienia Zielonogórskiego" i były wiceminister zdrowia, cytowany przez organizację.

Pacjenci nie chcą dzielić się danymi

Niepokój budzi także brak jasnych informacji, co dalej dzieje się z danymi pacjentów. Wielu z nich nie chce udostępniać szczegółowych informacji na temat swojej wagi czy nałogów, obawiając się, że zostaną one wykorzystane w niewłaściwy sposób.

"Przymus zbierania jeszcze większej ilości informacji nie rozwiązuje żadnego problemu, a jedynie obciąża lekarzy" - dodaje Marek Twardowski.

Teoretycznie bardziej szczegółowa sprawozdawczość mogłaby pomóc w tworzeniu skutecznych programów zdrowotnych. W praktyce jednak lekarze obawiają się, że zamiast realnej poprawy jakości opieki zdrowotnej, nowe przepisy doprowadzą jedynie do wydłużenia kolejek i dodatkowego obciążenia przychodni.

Środowisko medyczne apeluje o ponowną analizę zasadności nowych wymagań, które, zamiast ułatwiać pracę lekarzom, mogą przysporzyć im i pacjentom dodatkowych problemów.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Źródła

  1. Porozumienie Zielonogórskie
  2. NFZ

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie