"Rekordowe zainteresowanie" tymi lekami. Prawie 5,4 mln sprzedanych opakowań w tydzień
Tylko w ciągu tygodnia sprzedano blisko 5,4 mln opakowań leków na przeziębienie, a zainteresowanie lekami na grypę jest rekordowe. Niestety zdobycie preparatów dla dzieci graniczy z cudem. Co gorsze, rodzice posiłkując się dawką dla dorosłych, mogą popełnić poważny błąd. - To może uszkodzić trzustkę i wątrobę - ostrzega farmaceutka Angelika Talar-Śpionek powołując się na przypadek jednego z pacjentów.
W tym artykule
Rekordowy sezon grypowy w aptekach
Grypa nadal szaleje, co wyraźnie widać w aptekach. O ile poprawił się dostęp do przeciwgrypowego leku z oseltamiwirem dla dorosłych (75 mg), o tyle zdobycie leku w dawce pediatrycznej nadal graniczy z cudem.
- Problem z dostępem do dawek pediatrycznych jest dramatyczny - podkreślała w rozmowie z WP abcZdrowie lekarka rodzinna Bożena Janicka, która przyjmuje w Wielkopolsce.
Tymczasem akurat w tym regionie Polski nie widać, by zachorowania wyhamowały. Wręcz, jak wskazywała lekarka, wchodziły w "epicentrum". O tłumach pacjentów, zarówno dorosłych, jak i dzieci, alarmowali nas również lekarze z województwa kujawsko-pomorskiego.
Grypa a COVID-19. Jak je odróżnić? Wyjaśnia dr Ernest Kuchar
Z oficjalnych danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH-PIB wynika, że od początku roku do połowy lutego mieliśmy 3 363 zachorowań na grypę, podczas gdy w tym samym czasie w ubiegłym roku - 2 177. Jednak lekarze wskazują, że te analizy są niedoszacowane.
Zobacz także: Tak objawia się teraz COVID. Dwie dolegliwości dominują
Wyhamowania grypowego sezonu nie widać też w aptekach. Wręcz przeciwnie.
- Zainteresowanie lekami na grypę jest teraz rekordowe, widać, że pacjenci cały czas ich poszukują. Widzimy to, chociażby po wyświetleniach w naszym serwisie. W ostatnim tygodniu zanotowaliśmy ponad 230 tys. wyświetleń na jednym z leków zawierających oseltamivir, podczas gdy w lutym ubiegłego roku ten lek był wyszukiwany średnio 15-20 tys. razy w ciągu tygodnia. Wszystkie leki z oseltamiwirem są od kilku tygodni w top 5 najpopularniejszych preparatów na naszej stronie - zwraca uwagę w rozmowie z WP abcZdrowie farmaceutka Angelika Talar-Śpionek z serwisu gdziepolek.pl.
- Mają już one pięciokrotnie więcej wyświetleń niż leki na otyłość i cukrzycę - Ozempic i Mounjaro, które dotychczas były najbardziej popularne, jeśli chodzi o wyszukiwanie i nie było preparatu, który by przebił to zainteresowanie - dodaje farmaceutka.
Wzrost sprzedaży leków widać też w raporcie PEX, który informował o blisko 30-proc. wzroście sprzedanych leków na przeziębienie. W podsumowaniu opublikowanym 28 lutego w serwisie X czytamy, że w ostatnich 7 dniach sprzedało się 5 397 352 opakowań.
Przypomnijmy, że o lawinowym wzroście informował też na początku lutego Główny Inspektor Farmaceutyczny Łukasz Pietrzak, wskazując, że sprzedaż leków przeciwgrypowych w styczniu była o prawie 300 proc. wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku.
Nie ma leku ani szczepionki
- Leki z oseltamiwirem w obu dawkach - 30 i 45 mg - są praktycznie nie do zdobycia i niestety sytuacja tak szybko się nie poprawi. Według deklaracji producentów wznowienie dostaw ma nastąpić dopiero na przełomie marca i kwietnia, kiedy prawdopodobnie nie będzie już takiego dużego problemu z grypą - informuje farmaceutka.
- Można sobie z tym jednak poradzić, posiłkując się lekiem w dawce dla dorosłych. Aktualnie dwa najpopularniejsze preparaty z oseltamiwirem są dostępne w ponad 40 proc. aptek, co jest ogromną poprawą - wskazuje farmaceutka.
Jak przygotować dawkę dla dziecka?
- Można rozpuścić zawartość kapsułki w odpowiedniej ilości płynu i podać dziecku część zawiesiny, w zależności od jego masy ciała. Wówczas taki płyn należy podać od razu po przygotowaniu, a pozostałość zutylizować. Można też skorzystać z pomocy farmaceuty, który w warunkach aptecznych przygotuje płyn w postaci zawiesiny o odpowiednim stężeniu. Wówczas jedna butelka płynu wystarczy na cały okres leczenia. Zawiesiny dla niemowląt i dzieci do 1. roku życia muszą bezwzględnie być wykonane w warunkach aptecznych - tłumaczy farmaceutka.
Trzeba tu być jednak bardzo ostrożnym, bo farmaceuci już dostają sygnały od rodziców, którzy popełniają poważne błędy w dawkowaniu.
- Ostatnio zgłosiła się do nas matka, która rozpuściła w wodzie zawartość kapsułki 75 mg w dawce dla dorosłych, ale zapomniała potem odmierzyć odpowiedniej ilości płynu dostosowanej do wagi swojego dziecka. W rezultacie przy wadze 18 kg, otrzymało ono pełną dawkę dostosowaną dla osoby, która waży 40 kg. To może być bardzo niebezpieczne i potencjalnie uszkodzić trzustkę i wątrobę - przestrzega Angelika Talar-Śpionek.
Dodaje, że na lawinowy wzrost zachorowań u dzieci przyczynił się też w pewnym stopniu brak donosowej szczepionki dla dzieci (producent nie wznowił dostaw), która była prostsza i bardziej komfortowa w podaniu, niż zastrzyki.
Zapytaliśmy Ministerstwo Zdrowia, co zamierza zrobić, by poprawić dostęp do leków przeciwgrypowych dla dzieci.
- Minister zdrowia zwrócił się w styczniu do producentów leku z prośbą o zwiększenie dostaw przedmiotowych produktów leczniczych na rynek polski. W odpowiedzi wszystkie podmioty odpowiedzialne zadeklarowały dostawy poszczególnych produktów leczniczych na kolejne miesiące - wskazuje w rozmowie z WP abcZdrowie Jakub Gołąb, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
- W celu poprawy dostępności do leków przeciwwirusowych oraz zabezpieczenia możliwości prowadzenia terapii pacjentów, zostały też wydane przez MZ, w odpowiedzi na zgłoszenia hurtowni farmaceutycznych, trzy zgody na czasowe dopuszczenie do obrotu oseltamiviru w ramach procedury importu interwencyjnego (w dawkach 75 mg - red.), co oznacza, że na rynku może być dostępny produkt leczniczy w obcojęzycznym opakowaniu - dodaje.
Wyjaśnia, że dowolna hurtownia farmaceutyczna może wnioskować o otrzymanie takiej zgody. - Jesteśmy w kontakcie z Europejską Agencją Leków, która również rozmawiała z producentami w sprawie sprowadzenia do Polski dodatkowych ilości leków - dodaje.
Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Źródła
- gdziepolek.pl
- WP abcZdrowie
- Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH-PIB
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.