Trwa ładowanie...

Mało charakterystyczny objaw raka. Pojawia się tuż po przebudzeniu

Avatar placeholder
09.07.2023 20:16
Jakie objawy może dawać rak?
Jakie objawy może dawać rak? (Getty Images)

Na wczesnym etapie rozwoju, nowotwór może nie wykazywać żadnych specyficznych objawów, co utrudnia jego wykrycie. Często zdarza się, że wysyła niejasne sygnały, które mogą być łatwo pomylone z innymi, mniej poważnymi problemami zdrowotnymi. Wśród tych symptomów, jeden z nich może pojawić się już zaraz po przebudzeniu. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jakie poranne dolegliwości powinny skłonić nas do zasięgnięcia porady lekarskiej?

spis treści

1. Dolegliwości, który nie należy bagatelizować

Zmęczenie, brak energii i uczucie senności to dolegliwości, które każdy z nas doświadcza od czasu do czasu. To całkowicie normalne, ponieważ nasz organizm potrzebuje czasu na regenerację, zwłaszcza po ciężkim dniu i niewystarczającej ilości snu. Ale co, jeśli odczuwasz przewlekłe zmęczenie i ciągłe problemy ze wstawaniem z łóżka, które nie mają żadnego logicznego uzasadnienia?

Specjaliści z brytyjskiej organizacji Cancer Research ostrzegają, że jednym z możliwych powodów porannego zmęczenia może być rozwijający się nowotwór. Jeżeli zauważasz, że tego rodzaju problemy są dla ciebie stałym elementem codzienności, mimo że dostarczasz swojemu organizmowi odpowiednią ilość snu, powinieneś jak najszybciej skonsultować się ze specjalistą. Lekarz może zlecić wykonanie szczegółowych badań, które pomogą zdiagnozować ewentualne problemy.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Wczesne wykrycie nowotworu lub innej poważnej choroby znacznie zwiększa szanse na całkowite wyleczenie. Przewlekłe zmęczenie może być również objawem innych schorzeń, takich jak anemia, nadciśnienie tętnicze, problemy z tarczycą, cukrzyca, borelioza czy niewydolność nerek. Warto również zauważyć, że poranne zmęczenie może być wynikiem niewłaściwej diety.

Inne niepokojące symptomy, na które powinniśmy zwrócić uwagę, to bóle i zawroty głowy, problemy ze snem, trudności z koncentracją, myśleniem i podejmowaniem decyzji, bóle mięśni, zaburzenia mowy, apatia lub poddenerwowanie, uczucie niepokoju lub smutku, a także negatywny stosunek do innych ludzi i siebie samego.

Jeżeli powyższe dolegliwości nie ustępują samoistnie, nasilają się lub utrudniają prawidłowe funkcjonowanie i wykonywanie codziennych czynności, nie powinniśmy zwlekać z wizytą u lekarza. Warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam zrozumieć, co może być przyczyną naszych problemów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze