Masaż bańką chińską – efekty, wskazania, przeciwwskazania
Masaż bańką chińską znany jest głównie z tego, że skutecznie pomaga pozbywać się cellulitu. Jednak regularne przeprowadzanie zabiegu przynosi także w krótkim czasie szereg innych korzyści dla zdrowia. Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu? Jakich rezultatów można się spodziewać? Jakie są efekty uboczne masażu bańką chińską?
1. Czym są bańki chińskie?
Bańki chińskie to niewielkie akcesoria, służące zarówno do masowania ciała, jak i stosowania miejscowego. Działają na zasadzie zasysania próżniowego skóry. Bańki do masażu, w odróżnieniu od tych tradycyjnych, zwykle nie są wykonane ze szkła, lecz z silikonu lub gumy. Dzięki specjalnej, miękkiej konstrukcji odpowiednio układają się w dłoni. Przez co można je swobodnie przesuwać.
Gumowe bańki mają także wiele innych zalet – są lekkie, nie tłuką się, nie wymagają użycia ognia, dzięki czemu są całkowicie bezpieczne. Dostępne są także w bardzo różnorodnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu można masować nimi niemal dowolną część ciała, np. ramiona, plecy, uda, brzuch, a nawet twarz.
Bańki do masażu można stosować samodzielnie w domu. Można kupić je zarówno przez internet, jak i w sklepach stacjonarnych, czy aptekach. Bańki chińskie można nabyć też w większości sklepów dla fizjoterapeutów.
Profesjonalny masaż bańkami można wykonać także w wielu salonach kosmetycznych i gabinetach fizjoterapeutycznych.
2. Na czym polega masaż bańką chińską?
Masaż polega na delikatnym przesuwaniu gumowych baniek po ciele pacjenta. Przed przystąpieniem do zabiegu należy natłuścić (np. oliwką, olejkiem) oczyszczoną i osuszoną część ciała. Następnie podgrzaną bańkę przykłada się do ciała, tak by został zassany fałd skórny. Dzięki temu pod bańką występuje silne przekrwienie.
Masaż bańką wykonuje się okrężnymi, niespiesznymi ruchami. Ruchy mogą być prowadzone także wzdłuż lub w poprzek włókien mięśniowych. Najlepsze efekty uzyskuje się, kiedy zabieg wykonywany jest regularnie, np. w odstępach 2- lub 3-dniowych.
Bańki chińskie do twarzy
Obecnie dość popularny jest także masaż twarzy bańką chińską, tzw. facial cupping. Techniki tej można nauczyć się w wielu szkołach masażu. Wiele osób wykonuje też zabieg samodzielnie. Taki masaż działa na zasadzie drenażu limfatycznego. Poprawia owal twarzy, zmniejsza opuchliznę i uelastycznia skórę.
Wykonuje się go na oczyszczonej, natłuszczonej skórze twarzy przy pomocy bańki silikonowej o małej średnicy.
3. Wskazania do masażu bańką chińską
Wskazaniem do masażu chińską bańką są różnego rodzaju stany po urazach, takie jak naderwania i naciągnięcia mięśni. Masaż doskonale rozluźnia mięśnie i odpręża, dlatego też zalecany jest sportowcom, zwłaszcza po przetrenowaniu.
Wskazaniem do zabiegu jest także wzmożone napięcie mięśniowe oraz przewlekłe bóle różnorodnego pochodzenia. Masaż bańką chińską sprawdzi się także u osób, u których występują problemy z ukrwieniem, czy częste mrowienia.
Masaż bańką chińską przeprowadza się także w celach kosmetycznych. Zabieg ten polecany jest szczególnie w walce z cellulitem i rozstępami.
4. Jakie efekty daje masaż bańką chińską?
Masaż bańką chińską daje bardzo dobre rezultaty zarówno w problemach zdrowotnych, jak i natury estetycznej. Regularne masowanie poprawia ogólną kondycję organizmu, ale także odpręża i relaksuje.
Efekty masażu bańką chińską:
- pomaga przy bólach kręgosłupa,
- pobudza krążenie, pomaga przy zaburzeniach ukrwienia,
- dotlenia skórę,
- przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu,
- łagodzi stres, poprawia samopoczucie,
- zwalcza napięcia mięśniowe,
- wzmacnia odporność organizmu,
- rozluźnia mięśnie po intensywnych treningach, przyspiesza ich regenerację,
- zmniejsza cellulit i ujędrnia skórę,
- pomaga przy problemach dermatologicznych,
- modeluje sylwetkę,
- zwalcza bóle korzonkowe.
Do efektów masażu brzucha bańką chińską zaliczyć można także przyspieszoną perystaltykę jelit, lepszą przemianę materii, ujędrnienie skóry i zmniejszenie obwodu w pasie.
4.1. Bańki chińskie na cellulit
Bańki chińskie wykazują bardzo dużą skuteczność w walce z cellulitem pojawiającym się na udach, pośladkach i brzuchu. Masaż bańką antycellulitową poprawia krążenie krwi i limfy, wspomaga rozbijanie lipidów, przyspiesza usuwanie toksyn oraz nadmiaru wody.
Podczas masażu bańką do cellulitu wykorzystuje się specjalne preparaty i kosmetyki (przyspieszające spalanie tkanki tłuszczowej i ujędrniające), które zwiększają efektywność zabiegu.
Taki masaż można wykonać zarówno w profesjonalnym salonie kosmetycznym, jak i samodzielnie w domu. Najbardziej znanym akcesorium do automasażu jest antycellulitowa bańka Cellublue.
5. Masaż chińską bańką: przeciwwskazania i skutki uboczne
Pomimo wielu zalet masaż bańką chińską nie jest przeznaczony dla każdego. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są:
- gorączka,
- choroby zakaźne i nowotworowe,
- padaczka,
- ciąża i miesiączka,
- stany zapalne żył, pękające naczynka, żylaki,
- wiek powyżej 80 lat.
Nieprawidłowo wykonany zabieg lub wykonanie masażu pomimo wyraźnych przeciwwskazań może prowadzić do powstawania siniaków, wybroczyn, krwiaków. Mogą pojawić się także popękane naczynka krwionośne, czy rozciągnięcie skóry.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.