Trwa ładowanie...

Masaż prostaty - sposób wykonania, przeciwwskazania, masaż mięśni krocza

Avatar placeholder
20.10.2021 13:08
Masaż prostaty - zwany również masażem stercza, wykonywany jest jako zabieg leczniczy bądź samo-masaż.
Masaż prostaty - zwany również masażem stercza, wykonywany jest jako zabieg leczniczy bądź samo-masaż. (adobestock)

Wśród wielu sposobów leczenia chorób prostaty, masaż prostaty - zwany również masażem stercza, wykonywany jest jako zabieg leczniczy bądź samo-masaż. Dominującym objawem zapalenia prostaty jest ból zlokalizowany w okolicach krocza, czasami promieniujący do części krzyżowych. Po tym następuje szereg badań mających na celu leczenie przewlekłego zapalenia stercza za pomocą: antybiotyków, leków przeciwzapalnych i hormonalnych, etc. Starą i dość powszechną metodą jest masaż mięśni krocza. Na czym polega masaż prostaty?

spis treści

1. Masaż prostaty - dojenie prostaty

Masaż prostaty to stara metoda. Wielu urologów uważa, że masaż gruczołu krokowego, zwany dojeniem prostaty, przynosi pewną poprawę. Podczas 4-6-tygodniowej terapii masażu stercza łącznie z antybiotykami przynosi pewną poprawę. Dlaczego? Masaż prostaty poprawia przepływ krwi i zmniejsza napięcie mięśni krocza. Dojenie prostaty w przypadku zapalenia prostaty może być stosowane w celu zmniejszenia ciśnienia w gruczole krokowym, przez usuwanie nadmiaru płynu.

2. Masaż prostaty - sposób wykonania

Dojenie prostaty może być wykonywane za pomocą masażu stercza lub medycznego masażu prostaty.

Zobacz film: "Co to jest układ moczowy?"

Oto sposoby:

  • przed rozpoczęciem dojenia prostaty upewnij się czy twój pęcherz jest opróżniony,
  • zadbaj o higienę dłoni, paznokcie muszą być czyste,
  • ubierz rękawice lateksowe, które chcesz używać do masażu prostaty,
  • przyjmij wygodną pozycję, leżącą na boku,
  • delikatnie włóż rękę do odbytu i przenieś ją powoli do przodu wzdłuż ściany odbytnicy, idź w stronę pępka, aż poczujesz prostatę,
  • delikatnie masuj gruczoł krokowy,
  • po kilku minutach dojenia prostaty nastąpi chwila przyjemności, w niektórych, ale nie we wszystkich przypadkach mężczyzn.

3. Masaż prostaty - przeciwwskazania

Masaż prostaty nie powinien być wykonywany w szybkim tempie. Dojenie stercza nie może być jedynym sposobem leczenia prostaty. To forma profilaktyki medycznej, reguluje poziom płynu nasiennego w gruczole krokowym.

4. Masaż prostaty a masaż mięśni krocza

Masaż mięśni krocza ma na celu rozciąganie i rozluźnienie mięśni krocza. Stosuje się również masaż zewnętrzny i wewnętrzny, rozmasowanie punktów spustowych i ciepłe nasiadówki. W chorobach prostaty skuteczne są również techniki relaksacyjne i joga.

Masaż prostaty to technika medyczna, pomocna w leczeniu przewlekłego zapalenia stercza. Wiodącą metodą są oczywiście leki, masaż gruczołu krokowego sam w sobie nie przynosi ulgi.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.