Masaż prostaty - sposób wykonania, przeciwwskazania, masaż mięśni krocza
Wśród wielu sposobów leczenia chorób prostaty, masaż prostaty - zwany również masażem stercza, wykonywany jest jako zabieg leczniczy bądź samo-masaż. Dominującym objawem zapalenia prostaty jest ból zlokalizowany w okolicach krocza, czasami promieniujący do części krzyżowych. Po tym następuje szereg badań mających na celu leczenie przewlekłego zapalenia stercza za pomocą: antybiotyków, leków przeciwzapalnych i hormonalnych, etc. Starą i dość powszechną metodą jest masaż mięśni krocza. Na czym polega masaż prostaty?
1. Masaż prostaty - dojenie prostaty
Masaż prostaty to stara metoda. Wielu urologów uważa, że masaż gruczołu krokowego, zwany dojeniem prostaty, przynosi pewną poprawę. Podczas 4-6-tygodniowej terapii masażu stercza łącznie z antybiotykami przynosi pewną poprawę. Dlaczego? Masaż prostaty poprawia przepływ krwi i zmniejsza napięcie mięśni krocza. Dojenie prostaty w przypadku zapalenia prostaty może być stosowane w celu zmniejszenia ciśnienia w gruczole krokowym, przez usuwanie nadmiaru płynu.
2. Masaż prostaty - sposób wykonania
Dojenie prostaty może być wykonywane za pomocą masażu stercza lub medycznego masażu prostaty.
Oto sposoby:
- przed rozpoczęciem dojenia prostaty upewnij się czy twój pęcherz jest opróżniony,
- zadbaj o higienę dłoni, paznokcie muszą być czyste,
- ubierz rękawice lateksowe, które chcesz używać do masażu prostaty,
- przyjmij wygodną pozycję, leżącą na boku,
- delikatnie włóż rękę do odbytu i przenieś ją powoli do przodu wzdłuż ściany odbytnicy, idź w stronę pępka, aż poczujesz prostatę,
- delikatnie masuj gruczoł krokowy,
- po kilku minutach dojenia prostaty nastąpi chwila przyjemności, w niektórych, ale nie we wszystkich przypadkach mężczyzn.
3. Masaż prostaty - przeciwwskazania
Masaż prostaty nie powinien być wykonywany w szybkim tempie. Dojenie stercza nie może być jedynym sposobem leczenia prostaty. To forma profilaktyki medycznej, reguluje poziom płynu nasiennego w gruczole krokowym.
4. Masaż prostaty a masaż mięśni krocza
Masaż mięśni krocza ma na celu rozciąganie i rozluźnienie mięśni krocza. Stosuje się również masaż zewnętrzny i wewnętrzny, rozmasowanie punktów spustowych i ciepłe nasiadówki. W chorobach prostaty skuteczne są również techniki relaksacyjne i joga.
Masaż prostaty to technika medyczna, pomocna w leczeniu przewlekłego zapalenia stercza. Wiodącą metodą są oczywiście leki, masaż gruczołu krokowego sam w sobie nie przynosi ulgi.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.